در این مقاله به معرفی جی زی و کارهای هنری او خواهیم پرداخت.

نام شان کوری کارتر
سن ۵۱ سال
حرفه رپر، ترانه سرا، تهیه کننده موسیقی، تاجر و صاحب کمپانی موسیقی
سبک موسیقی رپ، هیپ هاپ
فروش آثار ۱۵۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان
عملکرد جدول ۱۴ آلبوم شماره یک در بیلبورد ۲۰۰
۴ تک آهنگ شماره یک و درمجموع ۲۱ تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰
جوایز مهم ۲۲ جایزه گرمی، ۱ جایزه امی، ۳ جایزه موسیقی آمریکا، ۲۹ جایزه بی ای تی، ۶ جایزه بیلبورد، ۲ جایزه موسیقی بریتانیا، ۲۱ جایزه ام تی وی
نامزد ۱ جایزه تونی
دارایی ۱ میلیارد دلار
روابط ۲۰۰۲-تاکنون: بیانسه
فرزندان ۲ دختر (بلو آیوی: متولد ۲۰۱۲ و رومی: متولد ۲۰۱۷)
۱ پسر (سر: متولد ۲۰۱۷)

خلاصه ای از زندگی شخصی و حرفه ای:

شان کوری کارتر، معروف با نام هنری جی زی، متولد ۴ دسامبر ۱۹۶۹، رپر، ترانه سرا، تهیه کننده موسیقی، تاجر و صاحب کمپانی موسیقی آمریکایی میباشد. او فعالیتش را در سال ۱۹۸۸ آغاز کرد و تا به امروز به عنوان یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین هنرمندان موسیقی هیپ هاپ در جهان شناخته میشود.

جی زی تاکنون بیش از ۱۵۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان فروش داشته است که وی را تبدیل به یکی از پرفروش ترین هنرمندان تمام دوران میکند. او برنده ۲۲ جایزه گرمی است که بیشترین تعداد جایزه گرمی برای یک رپر در تاریخ به حساب می آید. او با ۱۴ آلبوم، رکورد دار بیشترین تعداد آلبوم شماره یک در جدول بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده میباشد. او از سوی بیلبورد و رولینگ استون به عنوان یکی از ۱۰۰ هنرمند برتر تمام دوران معرفی شده است. نام وی در تالار ترانه سرایان در سال ۲۰۱۷ به ثبت رسید که اولین رپر در تاریخ میباشد که به این افتخار میرسد. او در کنار کانیه وست، ثروتمند ترین رپرهای تاریخ هستند که درآمد آنها مرز ۱ میلیارد دلار را رد کرده است. او و همسرش بیانسه در سال ۲۰۰۶ از سوی مجله تایم به عنوان تاثیرگذار ترین زوج های سال معرفی شده اند. جی زی یکی از برترین رپرهای تاریخ موسیقی هیپ هاپ به شمار می‌رود. که در همین رابطه ام تی‌وی در سال ۲۰۰۶ او را در لیست برترین رپرهای تاریخ قرار داده‌است. سه آلبوم از او در فهرست ۵۰۰ آلبوم برتر تمام دوران مجله رولینگ استون قرار گرفته‌است.

به‌عنوان یک تاجر و سرمایه‌گذار، جی-زی یکی از مالکان باشگاه ورزشی ۴۰/۴۰ نیویورک و همچنین سازندهٔ کمپانی لباس روکاورز است. او رئیس سابق دف جم رکوردینگز و مؤسس مشترک کمپانی موسیقی «راک-ا-فلا» و مؤسس کمپانی «راک نیشن» می‌باشد.

“تصویری از جی زی و جوایز گرمی اش”

جی زی در بروکلین، نیویورک به دنیا آمد و در خانه‌های مارسی، که یک پروژه مسکن‌سازی در محله بدفورد-استایوسنت بروکلین بود بزرگ شد. جی زی و سه خواهر و برادرش پس از ترک پدر خانواده، ادنیز ریوز، توسط مادرشان بزرگ شدند. در ۳۳ سالگی جی زی، ادنیز را ملاقات کرد و او را بخشید. مدت کوتاهی بعد، در سال ۲۰۰۳، ریوز به دلیل نارسایی کبد درگذشت. او در اشعار خود مدعی است که در سال ۱۹۸۲ و در سن ۱۲ سالگی به شانه برادرش به خاطر دزدیدن جواهراتش شلیک کرده‌است. جی-زی در دبیرستان الی ویتنی در بروکلین همراه با رپر آینده، ای زد تا زمانی که دبیرستان تعطیل شد حضور داشت. پس از آن در دبیرستان فنی و حرفه‌ای جرج وستینگهاوس در مرکز بروکلین حضور داشت که با رپرها و دوست‌های آینده خود نوتوریوس بی. آی. جی و باستا رایمز هم‌مدرسه‌ای شد. او همچنین در دبیرستان مرکزی ترنتون در ترنتون، نیوجرسی مشغول به تحصیل شد که فارغ‌التحصیل نشد. در یکی از آهنگ‌هایش او به این نکته اشاره کرد که به فروش کراک و کوکائین مشغول بوده‌است. همچنین او گفته‌است که سه دفعه در طول زندگیش تیر خورده‌است.

مطابق با گفته‌های مادرش، گلوریا کارتر، جی-زی در کودکی برادران و خواهرانش را شب با صدای طبل از میز آشپزخانه بیدار می‌کرد تا اینکه او برایش یک بوم‌باکس در روز تولدش خرید که علاقه‌اش به موسیقی را نشان بدهد. او در کودکی سبک آزاد را با نوشتن متن آهنگ‌ها و تقلید از خوانندگان بزرگ موسیقی در همان زمان شروع کرد. در محله‌ش، کارتر با نام «جازی» شناخته می‌شد، نام خودمانی که در نهایت او آن را در حرفه موسیقی‌اش گسترش داد و به «جی-زی» تغییر داد. همچنین این نام خودمانی، ادای احترامی به مربی موسیقیش، جاز-او نیز است. در ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۳، او اعلام کرد که خط ربط بین نامش را پاک کرده و ترجیح می‌دهد با نام «جی زی» شناخته شود.

“تصویری از جی زی در کودکی”

اولین آلبوم استودیویی جی زی به نام Reasonable Doubt در سال ۱۹۹۶ منتشر شد. او تاکنون ۱۳ آلبوم استودیویی و ۵ آلبوم همکاری منتشر کرده است و موفق به ثبت ۱۴ آلبوم شماره یک در بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده شده است. آلبوم های Vol. 2… Hard Knock Life او در سال ۱۹۹۸ و Watch the Throne با همکاری کانیه وست در سال ۲۰۱۱، پرفروش ترین آلبوم های وی تا به امروز در جهان به حساب می آید. او در سال ۱۹۹۹ با همکاری در ترانه Heartbreaker از ماریا کری، موفق به کسب اولین تک آهنگ شماره یک خود در بیلبورد هات ۱۰۰ شد. حضور او در ترانه های Crazy In Love از بیانسه در سال ۲۰۰۳ و Umbrella از ریانا در سال ۲۰۰۷ با فروش بالایی همراه بودند و به رتبه نخست بیلبورد هات ۱۰۰ دست یافتند. ترانه Empire State of Mind جی زی با همکاری آلیشیا کیز نیز در سال ۲۰۰۹ صدرنشین بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده شد و با فروش بالایی همراه بود.


دانلود کنسرت از جی زی

دانلود آلبوم های جی زی:

(به زودی آلبوم های جی زی برای دانلود قرار خواهند گرفت.)