در این مقاله به معرفی کرول کینگ و کارهای هنری او خواهیم پرداخت.

نام کرول کینگ کلین
سن ۷۹ سال
حرفه خواننده و ترانه سرا
سبک موسیقی پاپ، سافت راک
فروش آثار ۱۰۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان
عملکرد جدول ۳ آلبوم شماره یک و درمجموع ۸ آلبوم در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ۲۰۰
۱ تک آهنگ شماره یک و درمجموع ۶ تک آهنگ در جایگاه ۲۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰
جوایز مهم ۷ جایزه گرمی
پیاده رو مشاهیر هالیوود
نامزد ۱ جایزه امی
دارایی ۷۰ میلیون دلار

خلاصه ای از زندگی شخصی و حرفه ای:

کرول کینگ کلین، متولد ۹ فوریه ۱۹۴۲، خواننده و ترانه سرای آمریکایی میباشد. او فعالیتش را از سال ۱۹۵۸ آغاز کرد و تا به امروز به عنوان یکی از بزرگترین ترانه سرایان زن در تمام دوران یاد میشود و موفق ترین ترانه سرای زن قرن ۲۰ معرفی شده است که ۱۱۸ ترانه پاپ موفق را در جدول بیلبورد هات ۱۰۰ به عنوان یک ترانه سرا به ثبت رسانده است. او همچنین ۶۱ ترانه را به عنوان ترانه سرا در جدول تک آهنگ های بریتانیا ثبت کرده است که تا سال ۲۰۰۵ به عنوان موفق ترین ترانه سرای زن در این کشور قلمداد میشد.

شهرت و محبوبیت کرول در دهه ۶۰ میلادی آغاز شد. زمانی که او همسرش در آن زمان، گری گافین، اکثر ترانه های محبوب در جدول های موسیقی را نوشته بودند. موفقیت کرول به عنوان یک خواننده در دهه ۷۰ میلادی شکل گرفت که ۳ آلبوم Tapestry و Music در سال ۱۹۷۱ و Wrap Around Joy در سال ۱۹۷۴ موفق به کسب رتبه نخست بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده شدند و تک آهنگ مشهور It’s Too Late صدرنشین بیلبورد هات ۱۰۰ در سال ۱۹۷۱ شد. کرول در سال ۱۹۷۲، با آلبوم Tapestry موفق به برنده شدن ۴ جایزه گرمی از جمله بهترین آلبوم سال، بهترین ترانه سال و بهترین ضبط سال شد. او اولین ترانه سرای زن در تاریخ است که برنده جایزه بهترین ترانه سال میشود.

“تصویری از کرول کینگ و جوایز گرمی اش در سال ۱۹۷۲”

نام کرول تاکنون در پیاده رو مشاهیر هالیوود، تالار ترانه سرایان، تالار مشاهیر راک اند رول و تالار مشاهیر گرمی ثبت شده است. او تاکنون ۳ جایزه افتخاری از مراسم جوایز گرمی بابت تجلیل از دستآوردهایش دریافت کرده است. او تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان فروش داشته است که یکی از پرفروش ترین هنرمندان تمام دوران به شمار میرود.

تاکنون هنرمندانی نظیر راد استوارت، سلین دیان، آریتا فرنکلین، فیث هیل، گروه بی جیز، باربارا استرایسند، گلوریا استفان و… ترانه های کرول کینگ را بازخوانی کرده اند.


دانلود پلی لیست اسپاتیفای This Is Carole King شامل بهترین ترانه های او: دانلود از اینجا