در این مقاله به معرفی فرنک سیناترا و کارهای هنری او خواهیم پرداخت.

نام فرانسیس آلبرت سیناتر
سن هنگام مرگ ۸۲ سال
حرفه خواننده، بازیگر و تهیه کننده
سبک موسیقی پاپ سنتی، سوئینگ، جز
فروش آثار ۵۵۰ میلیون دلار باکس آفیس سینما
۲۰۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ
عملکرد جدول ۵ آلبوم شماره یک و درمجموع ۳۶ آلبوم در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ۲۰۰
۱۲ تک آهنگ شماره یک و درمجموع ۶۷ تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ایالات متحده (تمام جدولها)
جوایز مهم ۳ جایزه اسکار، ۱۱ جایزه گرمی، ۴ جایزه گلدن گلوب، ۱ جایزه انجمن بازیگران، ۱ جایزه جشنواره پالم اسپرینگ
القاب برترین صدای یک نسل
دارایی ۲۰۰ میلیون دلار

خلاصه ای از زندگی شخصی و حرفه ای:

فرانسیس آلبرت سیناتر، متولد ۱۲ دسامبر ۱۹۱۵ – درگذشت ۱۴ می ۱۹۹۸، مشهور به فرنک سیناترا، خواننده و بازیکر آمریکایی بود. او یکی از تاثیرگذار ترین و برجسته ترین چهره های هالیوود در سینما و موسیقی به شمار میرود و با فروش بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان، در فهرست پرفروش‌ترین هنرمندان موسیقی قرار دارد. مجله تایم از او به عنوان یکی از صد شخصیت تاثیرگذار و بزرگ قرن بیستم یاد میکند و غالبا از وی به عنوان برترین خواننده قرن بیستم یاد میشود و نام او را در کنار بزرگانی همچون الویس پریسلی، بینگ کرازبی، گروه بیتلز و مایکل جکسون قرار میدهند.

او برنده جوایز اسکار، گلدن گلوب و ۱۱ جایزه گرمی از جمله جوایز افتخاری «افسانه موسیقی» و «دستآوردهای یک عمر» از این مراسم است.

“تصویری از فرنک سیناترا و جایزه اسکارش”

وی در یک مجموعه آپارتمانی در خیابان مونرو در هابوکن، نیوجرسی به دنیا آمد. پدر و مادر او به ترتیب آنتونیو مارتینو سیناترا و ناتالینا گاراونتا نام‌داشتند. آنتونیو و ناتالینا به ترتیب به مارتی و دالی مشهور بودند. این دو از مهاجران ایتالیایی بوده و فرانک تنها فرزند آن‌ها بود. سیناترا در هنگام تولد ۶٫۱ کیلوگرم وزن داشت و به همین خاطر مادر او از طریق فورسپس زایمان کرد. این اتفاق باعث آسیب به گونه چپ، گردن و گوش او شد و پرده گوش او نیز آسیب دید. جراحات مذکور تا آخر عمر با سیناترا همراه بودند. به دلیل این جراحات، تعمید او در کلیسای سنت فرانسیس هابوکن، تا دوم آوریل ۱۹۱۶ به تعویق افتاد. سیناترا به عنوان یک مسیحی کاتولیک پرورش یافت.

دالی، مادر سیناترا، فردی «پرانرژی و دارای انگیزه» توصیف شده‌است. او ابتدا در شهر هابوکن به تسهیل روند شهروندی مهاجران کمک می‌کرد و در نتیجه مورد توجه حزب دموکرات قرارگرفت. دالی به مرور در زمینه سیاست محلی فعال‌تر شد و در شهر هابوکن به عنوان ترتیب‌دهنده اجتماعات فعالیت نمود. رفتار دالی با فرانک کوچک، در طول زمان‌های مختلف هم «کودک‌آزارانه» و هم «مهربانانه» توصیف شده‌است. دالی همچنین مدتی در یک شیرینی‌فروشی کار می‌کرد. مارتی، پدر سیناترا، یک آتش‌نشان بود و در اداره آتش‌نشانی هابوکن فعالیت می‌کرد. مارتی علاوه بر فعالیت آتش‌نشانی یک بوکسور حرفه‌ای بود.

سیناترا خوانندگی به صورت حرفه‌ای را در نوجوانی آغاز کرد و با نت‌های موسیقی از طریق گوش آشنایی داشت؛ اما او هرگز خواندن از روی پارتیتور را فرا نگرفت. او در سال ۱۹۳۵ و با کمک دالی، مادرش، وارد گروه موسیقی «تری فلشز» شد. فرد تمبورو، خواننده باریتون گروه، بعدها بیان کرد که «فرانک اطراف ما طوری رفتار می‌کرد که انگار ما خدایی چیزی هستیم.» او همچنین تأیید کرد تنها دلیل که اعضا ورود سیناترای جوان به گروه را پذیرفتند، این بوده‌است که او خودرو داشته‌است و می‌توانسته به جابه‌جایی گروه کمک کند.

“تصویری از فرنک سیناترا در کودکی”

اولین آلبوم استودیویی وی به نام The Voice of Frank Sinatra در سال ۱۹۴۶ منتشر شد. او در طی فعالیت خود ۵۹ آلبوم استودیویی عرضه کرد که اکثر آثار وی جزو تحسین شده ترین آلبوم های تمام دوران میباشند.

از فیلم های معروف او میتوان (Who Framed Roger Rabbit?), (Cannonball Run II), (That’s Entertainment), (Around the World in 80 Days), (Von Ryan’s Express) اشاره کرد. آثار سینمایی او بیش از ۵۵۰ میلیون دلار در گیشه های سینماهای جهان فروش داشته اند.