در این مقاله به معرفی ادل و کارهای هنری او خواهیم پرداخت.

نام ادل لاری بلو ادکینز
سن ۳۳ سال
حرفه خواننده و ترانه سرا
سبک موسیقی پاپ، آر-اند-بی، سول
فروش آثار ۱۸۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان
عملکرد جدول ۲ آلبوم شماره یک در بیلبورد ۲۰۰
۴ تک آهنگ شماره یک در بیلبورد هات ۱۰۰
جوایز مهم ۱ جایزه اسکار، ۱ جایزه گلدن گلوب، ۱۵ جایزه گرمی، ۵ جایزه موسیقی آمریکا، ۱۹ جایزه بیلبورد، ۹ جایزه موسیقی بریتانیا، ۱ جایزه منتقدین سینما، ۴ جایزه ام تی وی، ۱۱ رکورد جهانی گینس
نامزد ۲ جایزه امی
القاب ملکه موسیقی سول بریتانیا
پرنسس موسیقی پاپ
دارایی ۳۰۰ میلیون دلار
روابط ۲۰۱۱-۱۹: سایمن کانکی
فرزندان ۱ پسر (آنجلو: متولد ۲۰۱۲)

ادل لاری بلو ادکینز خواننده , ترانه سرای بریتانیایی میباشد. او متولد ۵ می ۱۹۸۸ است و از سال ۲۰۰۶ تاکنون مشغول فعالیت هنری میباشد. بعد از اینکه در سال ۲۰۰۶ از دانشگاه بریتانیا فارغ التحصیل شد، با کمپانی ضبط XL Recordings قرار داد بست. در سال ۲۰۰۷، او جایزه منتقدان موسیقی بریتانیا را دریافت کرد و برنده نظرسنجی صدای بی‌بی‌سی شد. در سال ۲۰۰۸، نخستین آلبوم او، با نام ۱۹ منتشر شد. این آلبوم برای ادل دو جایزه گرمی از جمله جایزه “بهترین هنرمند تازه کار” را به همراه داشت.  ادل دومین آلبوم خود، با نام ۲۱ را در اوایل ۲۰۱۱ منتشر کرد. این آلبوم رکورد طولانی‌ترین مدت صدرنشینی در جدول پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی در بریتانیا را در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت کرد و برای او موفقیتی بیش از آلبوم نخستش در پی داشت. وی با این آلبوم موفق به دریافت ۶ جایزهٔ گرمی از جمله “بهترین آلبوم سال” در مراسم گرمی سال ۲۰۱۲ شد. این آلبوم چهارمین آلبوم پرفروش تاریخ بریتانیا است و در سراسر جهان بیش از ۴۵ میلیون نسخه از آن به فروش رفته‌است که جزو پرفروش ترین آلبوم های تاریخ موسیقی به شمار می آید. آلبوم ۲۱ برای ادل ۱۰ رکورد جهانی گینس را به همراه داشت. در سال ۲۰۱۳ او موفق به کسب جایزهٔ گلدن گلوب و جایزهٔ اسکار برای ترانهٔ Skyfall در فیلم جیمزباند شد.

پس از وقفه‌ای ۳ ساله، ادل سومین آلبوم خود، با نام ۲۵ را در ۲۰ نوامبر ۲۰۱۵ منتشر کرد. آین آلبوم رکورد بیشترین فروش در هفتهٔ اول را در ایالات متحده و بریتانیا شکست و ۵ جایزه گرمی دیگر از جمله جایزه “بهترین آلبوم سال” را برای ادل به همراه داشت. تخمین زده می‌شود که حدود ۱۸۰ میلیون از آلبوم‌ها و تک آهنگ های ادل در سرتاسر جهان فروخته شده‌است و ادل را یکی از پرفروش‌ترین هنرمندان جهان کرده‌است.

 

اوایل زندگی:

ادل لاری بلو ادکینز روز ۵ می سال ۱۹۸۸ در تاتنهام، لندن متولد شد. مادر او پنی ادکینز و پدرش مارک ایوانز نام دارد. مارک ایوانز هنگامی که ادل تنها دو سالش بود او و مادرش را ترک کرد و ادل با مادرش زندگی میکرد. ادل در سن چهار سالگی خوانندگی را شروع کرد و بعد ها با صداها و آهنگ ها اُخت شد. در سال ۱۹۹۷، هنگامی که ادل ۹ سالش بود، همراه با مادرش به برایتونون، منطقه ای در جنوب انگلستان رفت. در سال ۱۹۹۹، او و مادرش دوباره به لندن برگشتند. اول به بریکستون و پس از آن به محله ای در غرب لندن نقل مکان کردند که این محله موضوع تک آهنگ اول او یعنی Hometown Glory است. ادل بیشتر اوقات فراغت خود را در پارک براکول میگذروند، جایی که گیتار میزد و برای دوستانش آهنگ میخوند و ادل به این موضوع در آهنگش Million Years Ago نیز اشاره کرد. ادل در ماه می سال ۲۰۰۶ از دانشگاه Croydon در رشته هنر و تکنولوژی فارغ التحصیل شد، همچنین ادل در این دانشگاه با هنرمندانی نظیر لیونا لوییس و جسی جی همکلاسی بود!

“تصویری از ادل در دوران کودکی”

ادل سه آهنگ برای پروژه کلاسش ضبط کرده بود و اون سه آهنگ را به دوستش داد. دوست ادل این سه آهنگ رو در اپلیکیشن Myspace قرار داد و این سه آهنگ در این اپلیکیشن بسیار موفق شدند و نتیجه این موفقیت، تماس ریچارد راسل، رئیس کمپانی ضبط XL Recordings بود. در ابتدا ادل به درستی این تماس شک داشت چون تنها کمپانی ضبط موسیقی ای که ادل میشناخت کمپانی Virgin Records بود. سرانجام او به همراه یکی از دوستانش به ملاقات ریچارد راسل رفت.

یکی از کارکنان کمپانی XL، “نیک هاگت”، ادل را به مدیر برنامه ای به نام جاناتان دیکینز معرفی کرد و سپس جاناتان دیکینز در ماه ژوئن سال ۲۰۰۶ رسماً مدیر برنامه ادل شد. بعد ها قرار داد ضبط ادل با کمپانی XL در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۶ امضا شد. از وکال و صدای ادل در پس زمینه آهنگ My Yvonneاز جیک پنیتس استفاده شده بود و اینگونه ادل برای اولین بار با جیم ابیس که یک تهیه کننده موسیقی است آشنا شد و تهیه کنندگی بیشتر آهنگ های اولین آلبوم ادل یعنی ۱۹ و چند آهنگ در آلبوم ۲۱ بر عهده او بود. اولین حضور ادل در تلویزیون در برنامه BBC بود جایی که ادل همراه با جولز هالند آهنگ Daydreamer را اجرا کرد.

 

۲۰۱۰-۲۰۰۸: آلبوم ۱۹

در سال ۲۰۰۸ اولین آلبوم استودیویی ادل به نام «۱۹» منتشر شد. ازآنجا که ادل این آلبوم را در ۱۹ سالگی‌اش ضبط کرد، این آلبوم ۱۹ نام گرفت. این آلبوم در سال ۲۰۱۱، با آن که هنوز ۳ سال از انتشارش می‌گذشت، چهارمین آلبوم پرفروش سال ۲۰۱۱ در بریتانیا شد و تاکنون بیش از ۹ میلیون نسخه در جهان فروش داشته است. ادل اولین تک آهنگ خود را به نام Hometown Glory وقتی تنها ۱۶ سال داشت در وصف محله زندگی اش در غرب لندن نوشت. حضوری که ادل در سال ۲۰۰۸ در برنامه Saturday Night Live داشت باعث شناخته شدن و شروع معروفیت او در آمریکا شد. در پنجاه و یکمین دوره مراسم اهدای جوایز گرمی، ادل در ۴ بخش این مراسم نامزد شد و توانست در ۲ بخش یعنی “بهترین هنرمند تازه کار” و “بهترین اجرای تک نفره پاپ” برنده جایزه شود.

“ادل و جوایز گرمی اش در سال ۲۰۰۹”

ادل در ۱۹ سالگی بر اثر بیماری خون ریزی تارهای صوتی عمل‌های متعددی انجام داد که در نتیجه تعدادی از کنسرت‌هایش نیز لغو گردید؛ اما او از طرفداران خود عذرخواهی کرد و قول داد پس از بهبود کامل دوباره کنسرت‌هایش را برگزار کند.

 

۲۰۱۴-۲۰۱۱: آلبوم ۲۱ و ساندترک فیلم جیمزباند

ادل در ۲۴ ژانویه ۲۰۱۱ دومین آلبوم استودیویی اش به نام «۲۱» را منتشر کرد، که ۲۳ هفته، در رتبه نخست جدول آلبوم های بریتانیا (که هرگز زنی در تاریخ موسیقی بریتانیا به چنین رکوردی دست نیافته‌است) و ۲۴ هفته، در رتبه نخست جدول بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده بود. آلبوم ۲۱ در ۲۴ کشور جهان در رتبهٔ نخست جدول آلبوم‌های پرفروش را کسب کرد. ادل در پنجاه و چهارمین مراسم جوایز گرمی که در سال ۲۰۱۲ برگزار شد، برندهٔ ۶ جایزه شد که جایزه‌های “بهترین آلبوم سال”، “بهترین ضبط سال” و “بهترین ترانهٔ سال” از جمله آن بود. به این ترتیب، ادل دومین زن تاریخ (در کنار بیانسه) است که توانسته است در یک شب، تعداد ۶ جایزهٔ گرمی را برنده شود. همچنین او در سال ۲۰۰۹ برندهٔ جایزهٔ “بهترین هنرمند جدید” از همین مراسم شده بود. به همین دلیل او اولین هنرمند زنی است که موفق شده است تمام بخش های اصلی مراسم گرمی را برنده شود.

این آلبوم نظرات مثبت بسیاری از منتقدان را جلب کرد و از این آلبوم به عنوان یکی از بهترین و ماندگار ترین آلبوم های پاپ صنعت موسیقی یاد میشود. آلبوم ۲۱ در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ پرفروش ترین آلبوم در جهان بوده است و در حال حاضر بیش از ۴۵ میلیون واحد در جهان به فروش رفته است. آلبوم ۲۱ برای ادل رکورد های زیادی در کتاب رکورد های جهانی گینس ثبت کرد. ادل اولین هنرمند زنی بود که به طور همزمان دو آلبوم او در ۵ تای اول جدول بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده جای گرفتند، و ۲ تک آهنگ او در ۵ تای اول جدول بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده حضور داشته، همچنین ادل اولین زن در تاریخ جدول رسمی ایالات متحده است که ۳ تک آهنگ او به طور همزمان در ۱۰ تای اول جدول بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده حضور داشتند، این تک آهنگ ها Rolling In The Deep و Someone Like You و Set Fire To The Rain بودند که همه آنها به رتبه اول بیلبورد هات ۱۰۰ دست پیدا کردند. همچنین آلبوم ۲۱ رکورد دار بیشترین مدت حضور در جایگاه اول جدول های رسمی آلبوم های انگلستان و آمریکا است.

“تصویری از ادل و جایزه اسکارش”

در سال ۲۰۱۲، ادل تک آهنگ Skyfall را منتشر کرد که این آهنگ برای ساندترک سری فیلم های جیمز باند که به همین نام بوده ضبط شده بود. این تک آهنگ برنده جوایز مهمی از جمله اسکار، گرمی، گلدن گلوب و منتقدین سینما شد و همچنین از مراسم اهدای جوایز موسیقی بریتانیا نیز برنده جایزه “تک آهنگ بریتانیایی سال” شد و موفقیت زیادی را برای ادل به همراه داشت.

 

۲۰۱۵-تاکنون: آلبوم ۲۵ و آلبوم 30

در ۲۷ اکتبر ۲۰۱۵ بیلبورد گزارش کرد که ایکس‌ال رکوردینگز، کمپانی موسیقی ادل، قصد انتشار آلبوم وی را در نوامبر ۲۰۱۵ دارد.در هفتاد و دومین جشنواره فیلم ونیز که در ماه سپتامبر بود، سیا خواننده استرالیایی اعلام کرد که ادل در تک‌آهنگ Alive با او همکاری خواهد کرد اما این همکاری هیجوقت صورت نگرفت. در ۲۲ اکتبر همان سال ادل رسماً تأیید کرد که آلبوم بعدی او در نوامبر منتشر می‌شود. نخستین تک‌آهنگ آلبوم نیز فردای همان روز یعنی ۲۳ اکتبر با نام Hello منتشر شد. موزیک ویدیو این آهنگ نیز در همان روز منتشر و با ۲۷٬۷ میلیون بازدید در ۲۴ ساعت اول در یوتیوب رکورد بیشترین بازدید در روز اول انتشار را از آن خود کرد. این موزیک ویدیو حدوداً با میانگین ۱ میلیون بار بازدید بر ساعت توانست در ۸۸ روز به بازدید ۱ میلیاردی در یوتیوب برسد که سریعترین موزیک ویدیویی بود که به این موفقیت دست یافت. این تک آهنگ اولین آهنگ در تاریخ آمریکاست که بیش از ۱ میلیون نسخه بصورت دیجیتالی در عرض یک هفته در این کشور به فروش رفت.

“تصویری از ادل در موزیک ویدیو Hello”

آلبوم ۲۵ رسماً در ۲۰ نوامبر منتشر شد و در اولین هفته انتشار با ۸۰۰ هزار نسخه در جدول آلبوم های بریتانیا به رتبه نخست رسید. این آلبوم ۷ هفته متوالی در چارت‌های استرالیا، بریتانیا و ایالات متحده در رتبه اول ماند و با ۱۷٬۴ میلیون فروش فقط در سال ۲۰۱۵؛ به پر فروش‌ترین آلبوم سال تبدیل گشت. این آلبوم تاکنون نیز بیش از ۲۶ میلیون فروش جهانی داشته‌است. آلبوم ۲۵، دومین آلبوم ادل بود که در ایالات متحده گواهی الماس دریافت میکند. همچنین این آلبوم برنده پنج جایزه گرمی از جمله “آلبوم سال”، “بهترین ضبط سال” و “بهترین ترانهٔ سال” شد و ادل تبدیل به اولین زن در تاریخ موسیقی که دوبار در یک شب از یک آلبوم برنده هر ۳ بخش اصلی مراسم گرمی میشود.

ادل در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ از سمت مجله بیلبورد، هنرمند سال نام گرفت. همچنین او در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ از سوی آکادمی تهیه کنندگان، نویسندگان و سازندگان موسیقی بریتانیا نویسنده سال لقب گرفت. در سال ۲۰۱۲ ادل در لیست ۱۰۰ هنرمند بزرگ “VH1’s” در جایگاه پنج قرار گرفت. مجله “Time” در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ ادل را یکی از تاثیر گذار ترین افراد این سال ها نام گذاشت. همچنین تور ۲۰۱۶-۲۰۱۷ او پر جمعیت ترین کنسرت هارو در تاریخ آمریکا، انگلستان و استرالیا ثبت کرد. همچنین ادل با بیشتر از ۱۸۰ میلیون واحد فروش ریکورد در جهان، یکی از پرفروش ترین هنرمندان تاریخ هست.

منتقد روزنامه گاردین معتقد است که اگر سال‌های سال بعد، روزی در ماشین‌تان پشت چراغ قرمز ایستاده باشید و رادیو به ناگهان آهنگی از ادل پخش کند، شما با تمام وجود به این سال‌ها، سال‌هایی که ادل در آن‌ها از خوانندگان مشهور به‌شمار می‌رود، پرتاب خواهید شد. مهسا پاکزاد روزنامه‌نگار، توضیح می‌دهد که این گفتهٔ روزنامهٔ گاردین «به آن معناست که چیزی از روح زمانه را می‌توان در صدای ادل پیدا کرد. ادل خواننده‌ای جوان است، هم نسل دیگر ستاره‌های این روزهای دنیای موسیقی اما ربط چندانی به آن‌ها ندارد. موهایش شبیه موهای زنان دهه‌های دور است و اندام و لباس‌هایش هم ربطی ندارد به آنچه این روزها از ستاره‌ها انتظار می‌رود».

ادل در اکتبر ۲۰۲۱ بازگشت خود به موسیقی را با ترانه جدیدش به نام Easy On Me تایید کرد.

 

زندگی شخصی:

ادل مادرش را بهترین دوست و مشوق خود می‌داند و در سخنرانی اشک بارش در مراسم گرمی ۲۰۱۲ نسبت به مادرش احساساتی شده و گفت: «فقط می‌خواهم بگویم، مادر، دخترت کارش را خوب انجام داد.»

در ژانویه ۲۰۱۲ گزارش شد ادل رابطهٔ عاشقانه‌ای را با سایمن کانِکی، کارآفرین خیریه شروع کرده‌است. ادل در ژوئن ۲۰۱۲ اعلام کرد او و سایمن منتظر تولد فرزندشان هستند. او در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۲ پسرشان، آنجلو، که فرزند اول او و فرزند دوم سایمن بود را به دنیا آورد. وی در سال ۲۰۱۹ به دلیل اختلافات شخصی اش از سایمن کانِکی جدا شذ.

در سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ با عکس ها و خبرهای منتشر شده از کاهش وزن چشم گیر ادل موج عظیمی از واکنش ها به راه افتاد و تیتر اول خبرها شد. افرادی چون کارل لاگرفلد و جون ریورز از ادل بخاطر وزنش انتقاد کرده‌اند ولی در مقابل نیز بسیاری از افراد از او حمایت کرده‌اند و بیان کرده‌اند او از وزنش راضی است و تنها در صورتی به فکر تغییر می‌افتد که روی سلامتی یا زندگی جنسی‌اش اثر بگذارد. ادل معتقد است تنها صداست که برای یک خواننده اهمیت دارد.

“تصویری از ادل در برنامه ستردی نایت لایو سال ۲۰۲۰ و کاهش وزنش”

 


دانلود کنسرت از ادل

دانلود آلبوم های ادل:

نام آلبوم سال انتشار رتبه بیلبورد آمریکا فروش دانلود آلبوم
“19” 2008 #4 جهان: ~11,000,000
آمریکا: ~4,000,000
دانلود
“21” 2011 #1 جهان: ~45,000,000
آمریکا: ~17,000,000
دانلود
“25” 2015 #1 جهان: ~26,000,000
آمریکا: ~14,000,000
دانلود