در این مقاله به معرفی مایکل جکسون و کارهای هنری او خواهیم پرداخت.

نام مایکل جوزف جکسون
سن هنگام مرگ ۵۰ سال
حرفه خواننده، ترانه سرا، تهیه کننده موسیقی و رقصنده
سبک موسیقی پاپ، سول، فانک، آر-اند-بی، راک، دیسکو، پاپ-دنس
فروش آثار ۴۰۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان
عملکرد جدول ۶ آلبوم شماره یک و درمجموع ۱۰ آلبوم در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ۲۰۰
۱۳ تک آهنگ شماره یک و درمجموع ۳۰ تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰
جوایز مهم ۱۵ جایزه گرمی، ۲۵ جایزه موسیقی آمریکا، ۱۳ جایزه بیلبورد، ۸ جایزه ام تی وی،‌ ۳۹ رکورد جهانی گینس
۲ ستاره در پیاده رو مشاهیر هالیوود
نامزد ۲ جایزه امی
القاب پادشاه موسیقی پاپ
دارایی ۵۰۰ میلیون دلار (تا زمان حیات)
فرزندان ۱ دختر (پریس: متولد ۱۹۹۸)
۲ پسر (مایکل: متولد ۱۹۹۷ و پرینس: متولد ۲۰۰۲)

مایکل جوزف جکسون، متولد ۲۹ آگوست ۱۹۵۸ – درگذشته در ۲۵ ژوئن ۲۰۰۹، خواننده، ترانه سرا، تهیه کننده موسیقی و رقصنده آمریکایی بود. او از سال ۱۹۶۴ فعالیتش را آغاز کرد و تا به امروز به عنوان یکی از بزرگترین نام های تاریخ موسیقی به شمار میرود و با لقب افتخاری «پادشاه موسیقی پاپ» نیز شناخته میشود. او به عنوان یکی از شاخص‌ترین چهره‌های فرهنگی قرن بیستم شناخته می‌شود. جکسون از طریق اجرا بر روی استیج و ویدئوها، تکنیک‌های پیچیده رقص مانند مون‌واک را محبوب کرد و به سبک ربات رواج داد. صدا و سبک او بر هنرمندان ژانرهای مختلف تأثیر گذاشته‌است، و کارهایش در موسیقی، رقص و مد، در کنار زندگی شخصی‌اش او را به مدت چهار دهه به یکی از چهره‌های مشهورِ فرهنگ عامهٔ جهان تبدیل کرده‌بود.

افتخارات و رکوردشکنی های مایکل بسیار زیاد است که در اینجا به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد. او بیشترین جایزه را بین تمام هنرمندان در تاریخ برنده شده است و با فروش بیش از ۴۰۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ (بدون احتساب فعالیت گروهی اش) یکی از پرفروش ترین هنرمندان تمام دوران و پرفروش ترین هنرمند پاپ در تاریخ به شمار میرود. آلبوم Thriller او پرفروش ترین آلبوم تمام دوران موسیقی است که فروش آن بیش از ۷۵ میلیون نسخه در جهان تخمین زده شده است. همچنین آلبوم رمیکس Blood & Dance Floor: HIStory In The Mix او نیز پرفروش ترین آلبوم رمیکس تمام دوران به حساب می آید. آلبوم Bad مایکل اولین آلبوم در تاریخ است که موفق به ثبت ۵ تک آهنگ شماره یک در بیلبورد هات ۱۰۰ شده است. مایکل ۱۳ تک آهنگ شماره یک در بیلبورد هات ۱۰۰ به ثبت رسانده است که بیشترین تعداد برای یک هنرمند مرد در تاریخ بعد از الویس پریسلی میباشد. او همچنین اولین هنرمند در تاریخ میباشد که در ۵ دهه متوالی موفق به کسب جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده میشود. مایکل اولین هنرمند در تاریخ میباشد که ترانه اش در هفته اول انتشار به رتبه نخست بیلبورد هات ۱۰۰ دست پیدا میکند. (به زودی در مقاله ای جدا درباره رکوردشکنی های مایکل توضیح داده خواهد شد)

“تصویری از مایکل و جوایز گرمی اش”

نام مایکل تاکنون ۲ بار در پیاده رو مشاهیر هالیوود، تالار مشاهیر راک اند رول، تالار مشاهیر دنس هال، تالار مشاهیر آر-اند-بی، تالار ترانه سرایان، تالار مشاهیر موسیقی بریتانیا، تالار مشاهیر گرمی و تالار مشاهیر بی ای تی به ثبت رسیده است و تاکنون جوایز افتخاری متعددی بابت تجلیل از حرفه درخشانش دریافت کرده است که میتوان به جایزه «برترین هنرمند قرن» مراسم جوایز موسیقی آمریکا، «برترین هنرمند یک نسل» مراسم جوایز موسیقی بریتانیا، «افسانه موسیقی» و «دستآوردهای یک عمر» مراسم جوایز گرمی اشاره کرد.

مایکل همواره یکی از تاثیرگذار ترین هنرمندان چه در موسیقی و چه در اجراهای زنده بوده است. هنرمندانی نظیر بیانسه، جاستین بیبر، کریس بران، ماریا کری، جیسن درولو، سلین دیان، کشا، لیدی گاگا، ادم لمبرت، جنیفر لوپز، برونو مارس، گروه لیتل میکس، گروه مرون فایو، جرج مایکل، جنل مونی، بریتنی اسپیرز، جاستین تیمبرلیک، د ویکند، آشر، جی زی، کانیه وست و خیلی های دیگر از وی به عنوان یکی از الگوهایشان در موسیقی نام برده اند.

کودکی تا آغاز حرفه موسیقی:

مایکل جوزف جکسون در شهر صنعتی گَری در ایالت ایندیانا، ایالات متحده آمریکا (نزدیک شیکاگو، ایلینوی) و در خانواده‌ای از طبقهٔ کارگر و تهی‌دست زاده شد. نام پدرش، جوزف و مادرش، کاترین بود. او هفتمین فرزند از ۹ فرزند خانواده جکسون بود. جوزف، پدر خانواده، در استخدام معدن آهن بود و اغلب با برادرش به اجرا در کافه‌ها و دیسکوهای شهر گَری می‌پرداخت و اغلب در خانه و جلوی چشمان فرزندانشان تمرین می‌کردند. مادر مایکل بسیار مذهبی بود و فرزندانش را با باورهای سختگیرانهٔ فرقهٔ شاهدان یهوه از دین مسیحیت تربیت می‌کرد. خانوادهٔ ۱۱ نفری جکسون، در یک خانهٔ کوچک که دارای دو اتاق خواب بود، زندگی می‌کردند. برای اطلاعات بیشتر مقاله خانواده جکسون ها مطالعه شود.

“تصویری از مایکل در کودکی”

مایکل استعدادش در موسیقی را خیلی زود بروز داد. او در سن ۵ سالگی در حضور همکلاسی‌ها و مردم به مناسبت مختلف اجرا می‌کرد و موجب تعجب همگان می‌شد. در سال ۱۹۶۴ و زمانی که مایکل تنها ۶ سال داشت، به عنوان خوانندهٔ پشتیبان به گروه برادران جکسون پیوست. او در ۸ سالگی در مقام خواننده و رقصندهٔ اصلی این گروه قرار گرفت. در همین زمان، برادران جکسون نام گروه را به جکسون فایو تغییر دادند. برادران جکسون هر روز پس از بازگشت از مدرسه، به دستور پدرشان به تمرین‌های سخت می‌پرداختند. مایکل از همان دوران خردسالی مورد رفتار تند پدرش قرار داشت. او کار بی‌وقفه، شلاق و کلمات رکیک را تحمل می‌کرد. جوزف اغلب مچ‌گیری می‌کرد یا فرزندان پسر را به دیوار فشار می‌داد. این سوءاستفاده‌ها از مایکل، زندگی‌اش در بزرگسالی را تحت شعاع خود قرار داد.

جکسون فایو از ۱۹۶۶ تا ۱۹۶۸ (۸ سالگی تا ۱۰ سالگی مایکل) در سطح وسیعی از ایالت‌های غرب میانه آمریکا به اجرای برنامه پرداخت. آن‌ها به دفعات در جایی اجرا می‌کردند که اغلب مقدمه‌ای برای شروع استریپ تیزها (رقص‌های برهنه) بود. در سال ۱۹۶۸ (۱۰ سالگی مایکل) رئیس شرکت موتاون رکوردز با مشاهدهٔ استعداد این گروه با آن‌ها قرارداد بست. در سال ۱۹۶۹ (۱۱ سالگی مایکل) ۴ تک‌آهنگ جکسون فایو پشت‌سرهم در آمریکا شمارهٔ یک شدند و مایکل تبدیل به جوان‌ترین خوانندهٔ تاریخ شد که تک‌آهنگش در جداول موسیقی شماره یک می‌شود. بعدها در سال ۲۰۰۶ این رکورد به صورت رسمی در کتاب رکوردهای گینس ثبت شد. مایکل از سال ۱۹۷۲ (۱۴ سالگی)، در کنار فعالیت در گروه، اقدام به ساخت و اجرای آهنگ به صورت تک‌نفره نمود. او از سال ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۵، ۴ آلبوم استودیویی تک‌نفره منتشر کرد و حتی نامزد یک جایزه اسکار هم شد. در همین سال‌ها، اعضای گروه اقدام به برگزاری تور کنسرت در اروپا و نیز یک تور جهانی کردند. گروه جکسون فایو در سال ۱۹۷۵ از شرکت نشر موسیقی موتاون رکوردز به سی‌بی‌اس رکوردز نقل مکان کرد. گروه همچنان به اجراهای بین‌المللی خود ادامه می‌داد و از ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۴ (از ۱۵ تا ۲۴ سالگی مایکل) شش آلبوم استودیویی دیگر منتشر کرد. در همین مدت، مایکل ترانه‌سرای اصلی گروه جکسونز بود.

مایکل در این دوران به بلوغ رسید و از تغییراتی که به خاطر آن، در صورت و ظاهرش پدید آمد، ناراضی بود. به همین دلیل رژیم غذایی خود را تغییر داد و گیاه‌خوار شد.

“تصویری از گروه جکسون فایو”

اتهامات سوءاستفادهٔ جنسی سال ۱۹۹۳:

در ۲۴ آگوست ۱۹۹۳ درست در هنگام اجرای سومین قسمت تور جهانی Dangerous، جکسون توسط پسری ۱۳ ساله بنام جردن چندلر و پدرش دکتر ایوان چندلر به سوءاستفادهٔ جنسی از کودکان متهم شد. ایوان چندلر پدر پسر ۱۳ ساله، دندان‌پزشک بود؛ اما فیلم‌سازی آرزوی همیشگی او بود، ایوان به جکسون گفته بود که برای ساختن فیلمش به ۲۰ میلیون دلار پول احتیاج دارد و از مایکل طلب پول کرد اما مایکل قبول نکرد و ایوان هم تهدید کرد که به مایکل اتهام کودک آزاری می‌زند. کمی پس از آن، صدای ایوان چندلر در یک مکالمهٔ تلفنی ضبط شد که در کنار سخنان دیگر می‌گفت: «اگه این کارو بکنم دوران بزرگ من شروع می‌شه. ممکن نیست ببازم. هر چی بخوام گیرم می‌یاد و اونا تا ابد نابودند. این پایان کار مایکله».

در اواخر همان سال مزرعهٔ نورلند توسط پلیس بازرسی شد. بازپرسان از تمامی کارکنان نورلند و تک‌تک کودکانی که از آن مکان بازدید کرده بودند بازجویی به عمل آوردند اما هیچ‌کدام از کودکان جکسون را متهم نکردند. از بدن برهنهٔ جکسون نیز به مدت ۲۵ دقیقه در نورلند تفتیش به عمل آمد. این تفتیش به منظور بررسی وجود تطابق دقیق، با تصویر ارائه شده از طرف جردن چندلر انجام شد. جردن تصویر آلت تناسلی جکسون را برای پلیس کشیده بود. او تصویر یک آلت تناسلی ختنه شده را برای پلیس کشیده بود در حالیکه جکسون ختنه نشده بود. به همین دلیل تفتیش مزرعهٔ نورلند و بدن جکسون بی‌نتیجه ماند. دو روز پس از تفتیش بدنی، جکسون در سخنرانی‌ای پراحساس که به صورت زنده از شبکهٔ سی‌ان‌ان پخش می‌شد، دربارهٔ آنچه که در جریان بود صحبت کرد. او اعلام بی‌گناهی نمود و از آنچه به عنوان «پوشش غرض‌ورزانهٔ رسانه‌ای» نام برد انتقاد کرد.

“تصویری از مایکل درکنار جردن”

جکسون برای مقابله با استرس اتهاماتی که به او وارد شده بود، شروع به استفاده از انواع داروهای آرام‌بخش کرد. تا پاییز ۱۹۹۳ جکسون به این داروها اعتیاد پیدا کرده بود. وضعیت سلامتی جکسون به وخامت گذشت و او ادامهٔ تور جهانی Dangerous را لغو نمود و چند ماهی به یک مرکز درمان اعتیاد رفت. استرس اتهامات باعث شد که جکسون از غذا خوردن دست بردارد و وزن زیادی از دست بدهد. در یکم ژانویه ۱۹۹۴، وکلای جکسون با وجود مخالفت خود جکسون، با خانوادهٔ چندلر و تیم حقوقی آن‌ها برای پرداخت مبلغ ۲۲ میلیون دلار در خارج از دادگاه به توافق رسید. این مبلغ توسط بیمهٔ جکسون پرداخت شد. جکسون هرگز دستگیر نشد و پرونده با اعلام این‌که شواهد کافی در دست نیست بسته شد. ۵ ماه پس از مرگ جکسون در سال ۲۰۰۹، ایوان چندلر، پدر جردن چندلر در آپارتمان خود با شلیک گلوله به سرش خودکشی کرد. در سال ۲۰۱۱ یکی از منابع سازمان دولتی کودکان و خانوادهٔ آمریکا گفت در بازجویی‌هایی که از جکسون داشته‌اند او را بی‌گناه تشخیص دادند.

اتهامات سوءاستفادهٔ جنسی سال ۲۰۰۳:

جکسون توسط گاوین آرویزو، پسری ۱۳ ساله و مبتلا به بیماری سرطان که برای درمان، چند ماه را به همراه خانواده‌اش در مزرعهٔ نورلند گذرانده بود متهم به کودک آزاری شده بود. این اتهامات، برعکس اتهامات سال ۱۹۹۳، منجر به برگزاری دادگاهی با نام «مردم در برابر جکسون» شد. دادگاه به مدت پنج ماه و تا پایان می ۲۰۰۵ به طول انجامید. در طول جریان دادگاه، این موسیقی‌دان برای بار دیگر از بیماری‌های وابسته به استرس رنج برد و وزن زیادی را از دست داد. او همچنین به داروهای مرفین و پتیدین وابسته شد. در ماه ژوئن، جکسون از تمامی اتهامات تبرئه شد و بی‌گناه شناخته شد.

گوین آرویزو در دسامبر ۱۹۸۹ به دنیا آمده بود. او که در سال ۲۰۰۳، سیزده‌ساله بود ادعا کرد که در تاریخ ۲۰ فوریه تا ۱۲ مارس سال ۲۰۰۳ توسط جکسون مورد آزار جنسی قرار گرفته‌است. این تاریخ دقیقاً دو هفته پس از پخش تلویزیونی مستند جنجالی زندگی با مایکل جکسون در شبکهٔ ملی آمریکا در تاریخ ۶ فوریه همان سال بود. در این مستند از جکسون چهره‌ای «خطرناک برای کودکان» ترسیم شده بود. جکسون گفت که این مستند تحریف و به او خیانت شده است و زندگی او را وارونه نشان می‌دهد. مارتین بشیر، سازندهٔ این مستند، چند روز بعد از درگذشت جکسون در سال ۲۰۰۹ اعتراف کرد که در این مستند دروغ گفته بود و هرگز ندیده بود که کودکی را مورد اذیت قرار دهد. او از جکسون به عنوان بزرگ‌ترین موسیقی‌دان، رقصنده و سرگرمی‌ساز نام برد. قسمتی از این مستند حاوی فیلمی از گوین است. گوین در حالی که دست مایکل را گرفته، از خوبی‌ها و دست‌ودلبازی‌های این هنرمند تعریف می‌کند.

“تصویری از مایکل در کنار گوین”

در سال ۲۰۰۰ میلادی، زمانی که گوین ۱۰ ساله بود مشخص گردید که او به بیماری سرطان مبتلا است و مجبور شد تا طحال و یکی از کلیه‌های خود را بردارد. در همین زمان بود که جیمی ماسادا، رئیس یک کلاپ کمدی با کلاپ «لَف فکتوری» تماس گرفت و گفت که گوین ۱۰ ساله آرزو دارد که مایکل جکسون را ببیند. جکسون که دست طولانی‌ای در کمک به مردم و کودکان بیمار داشت، گوین آرویزو را تحت حمایت مالی خود قرار داد و مراحل شیمی‌درمانی او را دنبال کرد. گوین و خانواده‌اش ۸ بار به مزرعه نورلند دعوت شدند و موفق شدند که ۲ بار مایکل جکسون را ببینند. (مایکل در ۶ بار دیگر یا در خانه نبود یا در دسترس نبود) در سال ۲۰۰۱ خانوادهٔ آرویزو با مایکل دیدار نداشتند اما مایکل در حدود ۲۰ بار با آن‌ها تماس تلفنی برقرار کرد تا از وضعیت سلامتی گوین مطلع شود. گوین از بیماری سرطان نجات پیدا کرده بود.

وکیل جکسون ادعا کرد که اتهامات مطرح شده از طرف خانوادهٔ آرویزو، اقدامی تلافی جویانه بود. او اضافه کرد که زمانی که این خانواده متوجه شد که آقای جکسون همانند قبل از آن‌ها حمایت مالی نمی‌کند این اتهامات را مطرح کردند. این خانواده در حالی از جکسون شکایت کردند که سابقهٔ طولانی مدتی در اخاذی و سوءاستفاده از سیستم‌های حقوقی، دولتی و خصوصی داشتند. در روز اول دادگاه حدود ۱۵۰۰ خبرنگار از خبرگزاری‌های مختلف جهان در سانتا باربارا جمع شدند. به طوری که به گفتهٔ مردم آن شهر، زندگیشان به هم ریخته‌است. در اطراف دادگاه نیز اغذیه فروشی و نوشابه فروشی‌های فراوانی شروع به کار کردند. همچنین تمام کازینوها و هتل‌های این شهر از مردمی که برای تماشای دادگاه جکسون آمده بودند پر شده بود.

قتل مایکل:

مایکل جکسون در ۲۴ ژوئن ۲۰۰۹ در ساعت ۶:۳۰ برای شروع تمرینات کنسرت‌های این آخرش است به ورزشگاه استیپلز سنتر واقع در شهر لس‌آنجلس می‌رسد. افراد حاضر در استیپلز سنتر مایکل را شاداب و پرانرژی توصیف کردند از جمله «اد آلونزو»، بازیگر، کمدین و شعبه‌باز معروف مکزیکی – آمریکایی به عنوان یکی از آخرین کسانی که مایکل جکسون را قبل از مرگ دیده بود، به خبرنگاران گفت: «مایکل دیروز حدود ساعت ۶:۳۰ عصر بود که برای تمرین به سالن استیپل رسید. در مورد التهاب حنجره‌اش کمی با بقیه شوخی کرد و در حوالی ساعت ۹ شب تمرین آواز را شروع کرد. خیلی عالی به نظر می‌رسید، انرژی زیادی داشت» تمرینات تا پاسی از شب ادامه داشت سپس مایکل برای خواب به خانه‌اش برگشت اما فردا آن روز دیگر بیدار نشد. مطابق گفتهٔ وکیل پزشک شخصی مایکل، کانرد موری بعدازظهر ۲۵ ژوئن به اتاق خواب مایکل رفت و او را در حالی که نفس نمی‌کشید پیدا کرد. نبض مایکل ضعیف بود و بدن او هنوز گرم بود. موری برای ۵ تا ۱۰ دقیقه تلاش کرد تا مایکل را به هوش بیاورد ولی موفق نشد. سپس سعی کرد تا با تلفن از مرکز فوریت‌های ۹۱۱ درخواست کمک کند اما هیچ تلفنی در خانه موجود نبود. موری در ادامه توضیح می‌دهد که به دلیل آن که نشانی دقیق منزل مایکل را هم نمی‌دانست، از تلفن همراه‌اش استفاده نکرد. موری با مأموران امنیتی مایکل نیز تماس گرفت اما هیچ پاسخی از طرف آن‌ها دریافت نکرد. سرانجام موری به طبقهٔ پایین خانه رفت و با فریاد درخواست کمک کرد و به آشپز گفت که مأموران امنیتی را به اتاق مایکل بیاورد. زمانی هم که ماموان امنیتی با ۹۱۱ تماس گرفتند، ۳۰ دقیقه از زمانی که موری مایکل را بدون تنفس بر روی تخت پیدا کرد گذشته بود.

“تصویری از موری دکتر مایکل در دادگاه”

در گزارشی که در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ منتشر شد معلوم شد که کانراد موری، پزشک متخصص امراض قلبی، عملیات احیا و ماساژ قلبی (CPR) را بر روی تخت انجام داده‌است. همچنین موری یک دستش را پشت مایکل و دست دیگرش را بر روی قفسهٔ سینهٔ او قرار داد تا عملیات احیای قلبی را انجام دهد. این در حالی است که عملیات احیا و ماساژ قلبی در صورتی اثر بخش است که فرد ماساژ دهنده هر دو دستش را بر روی سینه فرد بیمار گذاشته باشد و بیمار هم بر روی سطحی سخت همانند زمین قرار گرفته باشد.

ادارهٔ آتش‌نشانی شهر لس‌آنجلس در ساعت ۱۲:۲۱:۰۴ بعد از ظهر به وقت محلی (۱۹:۲۱:۰۴ به وقت ساعت هماهنگ جهانی) تماسی را دریافت کرد و در ساعت ۱۲:۲۶ امدادگران مایکل را در حالی که نفس نمی‌کشید بر روی تختش پیدا کردند. امدادگران برای ۴۲ دقیقه عملیات احیای قلب مایکل را در خانهٔ او انجام دادند و سپس او را به بیمارستان منتقل کردند. وکیل موری توضیح داد که بدن مایکل در زمانی که از خانه‌اش به آمبولانس منتقل می‌شد دارای ضربان بود. اما امدادگران ادارهٔ آتش‌نشانی شهر لس‌آنجلس که به خانهٔ مایکل رفتند توضیح دادند که مایکل در زمان رسیدن آن‌ها در حالت ایست کامل قلبی قرار داشت (نبض نداشت) و در طول مسیر بیمارستان هم هیچ تغییری در او ظاهر نشد. آمبولانس در ساعت ۱:۱۴ بعد از ظهر به مرکز پزشکی رونالد ریگان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس رسید. یک تیم پزشکی متخصص در بیمارستان، عملیات احیای قلبی را حدود ۱ ساعت دیگر ادامه دادند اما موفقیتی حاصل نشد و سرانجام در ساعت ۲:۲۶ درگذشت مایکل جکسون به صورت رسمی اعلام شد.

جسد مایکل جکسون برای بررسی بیشتر و کالبدشکافی، توسط هلی کوپتر از مرکز پزشکی رونالد ریگان به پزشکی قانونی لس‌آنجلس در ارتفاعات لینکلن حمل شد. کالبدشکافی اولیهٔ او برای روز جمعه ۲۶ ژوئن مقرر شده بود و مدت ۳ ساعت به طول انجامید. اما خانوادهٔ جکسون به دلیل ناگهانی بودن فوت مایکل و مبهم بودن علت آن، تقاضای کالبدشکافی مجدد نمودند. پس از کامل شدن کالبدشکافی اولیه، کریگ هاروی، محقق ارشد پزشکی قانونی گزارش داد که هیچ نشانی از اعمال جنایت بر بدن مایکل مشاهده نشده‌است. نتایج نهایی کالبدشکافی بعد از انجام تست سم‌شناسی ۸ هفته طول کشید. در ۲۸ آگوست ۲۰۰۹ و ۲ ماه بعد از مرگ جکسون، پزشکی قانونی لس‌آنجلس رسماً مورد مرگ مایکل جکسون را «قتل» معرفی کرد.

پزشکی قانونی اعلام کرد که ترکیبی از یک داروی بیهوش‌کنندهٔ قوی و چند داروی خواب‌آور به نام‌های «پروپوفول، میدازولام، لورازپام، دیازپام، والیوم، لیدوکائین، افدرین» در بدن جکسون پیدا شده و علت اصلی مرگ، مسمومیت ناشی از مقدار کشندهٔ داروی پروپوفول است که توسط چندین خواب‌آور قوی، اثر آن تشدید گردیده بود. پزشکان متخصص می‌گویند ترکیب این داروها، اثر هم افزایی دارد. پزشکی قانونی گزارش کامل کالبدشکافی را بنا به درخواست پلیس و بازپرس بخش قضایی به صورت محرمانه نگه‌داری می‌کند. در ۱ اکتبر ۲۰۰۹ بی‌بی‌سی گزارش داد که پزشکی قانونی حالت فیزیکی بدن مایکل را برای فردی به سن او، «تقریباً سالم» اعلام کرد و همچنین گفت که قلب او قوی بود. مطابق این گزارش پزشک قانونی، مهم‌ترین مشکل در سلامتی مایکل جکسون التهاب مزمن در ریه‌هایش بود که این امر هیچ دخالتی در مرگ او نداشت.

“تصویری از مراسم یادبود مایکل و تابوتش”

بسیاری از سازمان‌های خبری دربارهٔ انتشار اولیهٔ اخبار مرگ او بسیار محتاط بودند. گزارش شده که بعد از اینکه خانوادهٔ جکسون اشاره کردند که او بخاطر اُوِردُز دمرول (دارویی شبیه به مرفین) فوت کرده‌است، (این در حالی است چند هفتهٔ بعد پزشکی قانونی هیچ اثری از دمرول و مورفین و هرگونه داروی مخدر دیگری در بدن مایکل پیدا نکرد) پلیس در حال آماده شدن برای مصاحبه با پزشک شخصی مایکل جکسون است. در گواهی فوت جکسون که در اینترنت نیز به‌طور غیرقانونی منتشر شد، علت مرگ عنوان نگردیده بود. اکنون پس از اعلام رسمی قتل وی توسط پزشکی قانونی، این گواهی اصلاح شده و در آن آمده که «تزریق توسط غیر» و «آسیبی مرگ بار» عامل قتل بوده‌است.

پس از اعلام علت مرگ مایکل جکسون، وکلای پزشک متهم به قتل غیرعمد مایکل جکسون عنوان کردند که مایکل با خوردن داروی پروپوفول خودکشی کرده‌است. این درحالی است که داروی پرپوفول دارویی وریدی است و حتماً باید به داخل رگ تزریق شود تا اثر کند و در صورت خورده شدن به سرعت دفع می‌شود. در سال ۲۰۱۱ در دادگاهی که برای رسیدگی به قتل مایکل جکسون برگزار شد وکلای موری گفتند که ادعای خودکشی مایکل دروغی بیش نبوده‌است و آن‌ها خودشان هم از ابتدا می‌دانستند. تعدادی از اعضای خانواده جکسون همانند کاترین و لاتویا و همین‌طور همسر سابق مایکل، لیزا ماری پریسلی گفتند که مایکل بارها به آنها گفته‌است که او را برای تصاحب کاتالوگ چند صد میلیون دلاری‌اش به قتل خواهند رساند.

در سال ۲۰۱۱ دادگاهی در لس‌آنجلس، آمریکا کارنراد موری، پزشک شخصی جکسون را مقصر مرگ جکسون دانست و او را ۴ سال حبس در زندان (حداکثر مجازات) محکوم کرد. دکتر موری دارویی را به مایکل جکسون تجویز کرده که هرگز نمی‌باید از آن به عنوان داروی خواب‌آور استفاده شود. علاوه بر این موری پس از تزریق چنین داروی خطرناکی به مایکل جکسون او را به حال خود رها کرده تا به کارهای شخصی و خصوصی خود رسیدگی کند. موری پس از آنکه متوجه شرایط وخیم و نزدیک به مرگ مایکل جکسون شد، مدت‌ها از تماس با گروه امداد پزشکی اورژانس خودداری کرد: «در واقع به این صورت بود که مایکل جکسون که جان خود را به دست دکتر موری سپرده بود به خاطر سهل انگاری‌های او جان سپرد.»

بازتاب مرگ مایکل:

پس از مرگ جکسون، اخبار مرگش در همان دقایق اولیه بسرعت در سطح اینترنت منتشر شد و به علت هجوم ناگهانی کاربران، بسیاری از وب سایت‌ها دچار مشکلات فنی شدند. گوگل اعلام کرد که بعد از افزایش ناگهانی جستجو برای «مایکل جکسون» دچار مشکلات فنی شد طوری‌که شرکت تصور کرد مورد حملهٔ هکرها قرار گرفته‌است. سخنگوی گوگل گفت: «بعضی از کاربران در سراسر جهان زمانی که برای دریافت اطلاعات راجع به مایکل جکسون جستجو می‌کردند به جای دریافت لینک‌های نتیجه با صفحات خطای اینترنتی روبه‌رو شدند.» نزدیک به ۴۰ درصد کل جستجوهای گوگل بعد از اعلام خبر مرگ مایکل جکسون مربوط به او بود. سایت تویتر نیز با سرازیر شدن تعداد رکوردشکنی از کاربران برای انتشار اخبار مرگ مایکل جکسون و ضبط ۵۰۰۰۰ توییت در عرض یک ساعت، دچار درهم شکستگی ناگهانی شد و برای حداقل یک‌بار از کار افتاد. توییتر اعلام کرد: «همزمان با اعلام خبر مرگ مایکل جکسون، نام او در صدر جستجوهای این سایت قرار گرفت و این سایت بیشترین تبادل پیام بعد از انتخاب باراک اوباما به عنوان رئیس‌جمهور را داشت. میزان تبادل پیام‌ها در این سایت نزدیک به دوبرابر حالت عادی رسید. ترافیک به حدی بود که کارشناسان مجبور بودند تمام‌وقت کار کنند تا این سرویس (توئیتر) بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.» همچنین شرکت «ای آی ام» سرویس اس‌ام‌اس ارائه شده توسط «آمریکا آنلاین» برای چهل دقیقه از کار افتاد. شرکت این شرایط را «لحظه‌ای جاودانه در تاریخ اینترنت» نامید و اضافه کرد «تا به حال موردی با این وسعت و عمق ندیده بودیم.» مدیر شرکت AT&T نیز اعلام کرد: «خبر مرگ مایکل جکسون بالاترین ترافیک پیامکیِ تاریخ را برای این شرکت به همراه داشت. طبق آمار ارائه شده در هر ثانیه نزدیک به ۶۵ هزار پیام کوتاه در بین طرفداران این هنرمند رد و بدل می‌شد.» سایت AOL هم اعلام کرد به دلیل استقبال بی‌نظیر کاربران اینترنتی از سرویس مسنجر این سایت، این سرویس به مدت ۴۰ دقیقه کاملاً از کار افتاد. سخنگوی این سایت در گفتگو با لس‌آنجلس تایمز گفت: «ما تاکنون چنین چیزی را در تاریخ فعالیت اینترنتی خود شاهد نبودیم.» یک صفحه خاص نیز در فیس‌بوک با هدف احترام و یاد بود مایکل جکسون به وجود آمد که در همان چند ساعت اول نزدیک به ۱ میلیون نفر طرفدار را جذب خود کرد. این صفحه در فیس‌بوک اولین تا ۲ سال بعد از مرگ مایکل جکسون نیز پرطرفدارترین صفحهٔ یک انسان در فیس‌بوک بود. سایت یاهو نیوز نیز با جذب ۱۶٫۴ میلیون نفر بازدیدکننده در یک روز رکورد بازدیدهای خود را شکست. سخنگوی این سایت در گفتگو با فاکس نیوز گفت: «رکورد قبلی ما نزدیک به ۱۵٫۱ میلیون بازدیدکننده در طی یک روز بود که مربوط به روز انتخابات آمریکا بود. مطلب مربوط به مرگ مایکل جکسون در سایت یاهو بیشترین تعداد کلیک کردن را در طول تاریخ فعالیت یاهو را داشته‌است.» ویکی‌پدیا نیز اختلالات فنی را به علت ویرایش‌های بیشمار و انباشتگی بیش از حد کاربران تجربه کرد.

آخرین باری که اینترنت به دلیل هجوم کاربران با مشکل روبه‌رو شده بود بعد از فاجعه ۱۱ سپتامبر و فروریختن برج‌های مرکز تجارت جهانی در سال ۲۰۰۱ بود. در ایران نیز، مرگ مایکل جکسون باعث تحت تأثیر قرار گرفتن پوشش اخبار مربوط به اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ شد و موضوع اعتراضات ایران به حاشیه رفت.

در سال ۲۰۱۶، رکوردهای جهانی گینس اعلام کرد که مقالهٔ مایکل جکسون در ویکی‌پدیا انگلیسی رتبهٔ پنجم «پرویرایش‌ترین مقالهٔ تاریخ ویکی‌پدیا» را دارد. مقالهٔ مایکل تنها مقالهٔ مربوط به یک هنرمند است که در بین ۱۰ مقالهٔ پرویرایش ویکی‌پدیا قرار گرفت. دیگر مقاله‌های پرویرایش ویکی‌پدیا عبارتند از: جرج دبلیو بوش، ایالات متحده آمریکا، ویکی‌پدیا، عیسی مسیح، کلیسای کاتولیک، باراک اوباما و آدولف هیتلر.


دانلود کنسرت از مایکل جکسون

دانلود آلبوم های مایکل جکسون:

نام آلبوم سال انتشار رتبه بیلبورد آمریکا فروش دانلود آلبوم
“Got To Be There” 1972 #14 دانلود
“Ben” 1972 #5 دانلود
“Music & Me” 1973 #92 دانلود
“Forever, Michael” 1975 #101 دانلود
“Off The Wall” 1979 #3 جهان: ~25,000,000
آمریکا: ~12,000,000
دانلود
“Thriller” 1982 #1 جهان: ~75,000,000
آمریکا: ~35,000,000
دانلود
“Bad” 1987 #1 جهان: ~38,000,000
آمریکا: ~13,000,000
دانلود
“Dangerous” 1991 #1 جهان: ~33,000,000
آمریکا: ~11,000,000
دانلود
“HIStory: Past, Present & Future, Book I” 1995 #1 جهان: ~24,000,000
آمریکا: ~11,000,000
دانلود
“Invincible” 2001 #1 جهان: ~11,000,000
آمریکا: ~4,000,000
دانلود
“Michael” 2010 #3 جهان: ~4,000,000
آمریکا: ~2,000,000
دانلود
“Xscape” 2014 #2 جهان: ~5,000,000
آمریکا: ~3,000,000
دانلود