در این مقاله به معرفی تیلورسوییفت و کارهای هنری او خواهیم پرداخت.

نام تیلور آلیسون سوئیفت
سن ۳۱ سال
حرفه خواننده و ترانه سرا
سبک موسیقی پاپ، کانتری، کانتری پاپ، ایندی پاپ، فوک پاپ، آلترنتیو
فروش آثار ۳۰۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان
عملکرد جدول ۸ آلبوم شماره یک در بیلبورد ۲۰۰
۷ تک آهنگ شماره یک و درمجموع ۲۹ تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰
جوایز مهم ۱۱جایزه گرمی، ۱ جایزه امی، ۳۲ جایزه موسیقی آمریکا، ۳۰ جایزه بیلبورد، ۸ جایزه آکادمی موسیقی کانتری، ۲۴ جایزه ام تی وی، ۷ رکورد جهانی گینس
نامزد ۳ جایزه گلدن گلوب
القاب پرنسس موسیقی کانتری
ملکه موسیقی پاپ
دارایی ۳۶۰ میلیون دلار
روابط برندن بورلو
جوردن آلفورد
درو هاردویک
سم آرمسترانگ
۲۰۰۸: جو جونس
۲۰۰۹: لوکاس تیل
۲۰۰۹: تیلور لانتر
۲۰۰۹-۱۰: جان مایر
۲۰۱۰: کوری مونتیث
۲۰۱۰-۱۱: جیک جیلنهال
۲۰۱۱-۱۲: ادی ردمین
۲۰۱۲: زک افران
۲۰۱۲: کانر کندی
۲۰۱۲: هری استایلز
۲۰۱۵-۱۶: کلوین هریس
۲۰۱۶: تام هیدلستون
۲۰۱۶-تاکنون: جو آلوین

تیلور آلیسون سوئیفت، خواننده و ترانه سرای آمریکایی میباشد. او متولد ۱۳ دسامبر ۱۹۸۹ است و از سال ۲۰۰۳ تاکنون مشغول فعالیت هنری میباشد. او برای ترانه سرایی دربارهٔ زندگی شخصی‌اش و رابطه هایش شناخته شده‌است، که پوشش گسترده‌ای از رسانه‌ها و نقدهای مثبتی دریافت کرد. سوئیفت در چهارده‌سالگی به جوان‌ترین ترانه‌نویس انتشارات موسیقی سونی/ای‌تی‌وی تبدیل شد، و در پانزده سالگی نخستین قرارداد ضبطش را امضا کرد. در سال ۲۰۰۶، نخستین آلبوم استودیویی‌اش را منتشر کرد، که طولانی‌ترین زمان ماندگاری در جدول بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده در دهه ۲۰۰۰ ایالات متحده را داشت. سومین تک‌آهنگ آن، به نام Our Song او را به جوان‌ترین هنرمندی تبدیل کرد که به رتبه یک جدول تک آهنگ های کانتری رسیده‌است. دومین آلبوم استودیویی سوئیفت، Fearless در سال ۲۰۰۸ منتشر شد. موفقیت هم‌زمان تک‌آهنگ‌های Love Story و You Belong With Me آن را به پرفروش‌ترین آلبوم سال ۲۰۰۹ تبدیل کرد. این آلبوم، چهار جایزه گرمی شامل بهترین آلبوم سال را به ارمغان آورد و تیلور در سن ۲۰ سالگی تبدیل به جوان ترین هنرمند تاریخ شد که برنده این جایزه در این بخش میشود (این رکورد در سال ۲۰۱۹ توسط بیلی آیلیش با ۱۸ سال سن شکسته شد)

سومین آلبوم سوئیفت، Speak Now تماما توسط او به تنهایی نوشته شده‌است و چهارمین آلبوم، Red هردو در نخستین هفته انتشارشان در ایالات متحده بیش از یک میلیون نسخه فروخته‌اند. اولین تک آهنگ آلبوم Red به نام We Are Never Ever Getting Back Together نیز موفق به کسب رتبه اول جدول بیلبورد هات ۱۰۰ شد و اولین تک آهنگ شماره یک تیلور را رقم زد. برای پنجمین آلبوم استودیویی‌اش، به نام 1989 که در سبک پاپ بود برنده سه جایزه گرمی از جمله بهترین آلبوم سال شد و موفق به ثبت ۳ تک آهنگ شماره یک از این آلبوم در بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده شد. تیلور تبدیل به اولین هنرمند زن در تاریخ موسیقی شد که تک آهنگایش در رتبه نخست جدول با یکدیگر جا به جا میشوند. ششمین آلبوم سوئیفت، به نام Reputation چهارمین آلبومش بود که به فروش هفتگی یک میلیون نسخه در ایالات متحده رسید و اولین تک‌آهنگش Look What You Made Me Do در جدول ایالات متحده در صدر قرار گرفت. هفتمین آلبومش، Lover، به پرفروش‌ترین آلبوم استودیویی سال ۲۰۱۹ در سراسر جهان تبدیل شد. سوئیفت در هشتمین آلبوم استودیویی‌اش، Folklore سبک‌های موسیقی ایندی فولک و آلترناتیو راک را آمیخت. آلبوم و تک‌آهنگ اصلی‌اش Cardigan، سوئیفت را به اولین هنرمندی تبدیل کرد که آلبومش با اولین تک‌آهنگش همزمان در رتبه یک بیلبورد ۲۰۰ و هات ۱۰۰ ایالات متحده قرار میگیرند.

“تصویری از تیلور و جوایز گرمی اش”

سوئیفت با فروش بیش از ۳۰۰ میلیون از آثارش یکی از پرفروش‌ترین هنرمندان موسیقی در تمام دوران‌ها است، پردرآمدترین موسیقی‌دان زن دهه ۲۰۱۰ است و از موفق‌ترین هنرمندان در زمینه تور کنسرت است. او در رده‌بندی‌هایی از جمله، سه بار (در سال‌های ۲۰۱۰، ۲۰۱۵، ۲۰۱۹) توسط تایم به عنوان یکی از ۱۰۰ فرد تأثیرگذار در جهان، توسط رولینگ استون در فهرست ۱۰۰ ترانه سرای بزرگ تمام دوران‌ها، ۱۰۰ ستاره ثروتمند فوربز (با رتبه اول در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۹) و توسط بیلبورد در بهترین هنرمندان جدول‌ها همه دوران‌ها (۲۰۱۹) انتخاب شده‌است. همچنین او دوبار به عنوان هنرمند ضبط جهانی سال توسط فدراسیون بین‌المللی صنعت فونوگرافی (سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۹)، برترین هنرمند زن دهه توسط بیلبورد (۲۰۱۹) و هنرمند دهه توسط جوایز موسیقی آمریکا (۲۰۱۹) نام گرفت. (به زودی مقاله ای جدا از تمامی دستآورد های تیلورسوییفت قرار داده خواهد شد)

تیلور نام هنرمندانی مانند دالی پارتن، پل مککارتنی، انی لنکس، پاتی گریفین، شنایا تواین، اسیتوی نیکس، مدانا و پیتر گبریل را از جمله الگوها و هنرمندان تاثیرگذار بر موسیقی خودش معرفی کرده است. او همچنین طرفدار ترانه سرایی لانا دل ری و پیت ونتس نیز میباشد.

هنرمندان دیگری از جمله سلینا گومز، الی گلدینگ، کامیلا کابیو، کلسی بلرینی، هالزی، نایل هوران، سابرینا کارپنتر، شان مندز، مرن موریس، کانن گری، تروی سیوان و… از تیلور به عنوان یکی از هنرمندان تاثیرگذار در حرفه موسیقی خودشان نام برده اند.

اوایل زندگی و آغاز حرفه خوانندگی:

تیلور آلیسون سوئیفت در ۱۳ دسامبر ۱۹۸۹، در وست ریدینگ، پنسیلوانیا زاده شد. پدرش، اسکات کینگزلی سوئیفت، یک کارگزار بازار سهام برای مریل لینچ بود؛ مادرش، آندره گاردنر سوئیفت (متولدشده با نام خانوادگی فینلی) یک خانه‌دار بود که متقابلاً به عنوان مدیر اجرایی برای صندوق سرمایه‌گذاری مشترک کار کرده‌بود. سوئیفت گفته‌است تبار اسکاتلندی دارد، نام او از روی جیمز تیلور، خواننده آمریکایی گذاشته شده‌است. او یک برادر کوچک‌تر به نام آستین کینگزلی سوئیفت دارد، که یک بازیگر است. سوئیفت سال‌های ابتدایی زندگیش را در مزرعه درخت کریسمس سپری کرده‌است، که پدرش از یکی از مشتری‌هایش خریده‌بود. سوئیفت خودش را یک مسیحی معرفی می‌کند. او پیش از رفتن به مدرسه ویندکرافت، در مهدکودک و پیش‌دبستانی مونته‌سوری الورنیا، که توسط خواهران فرانسیسکویی اداره می‌شد، شرکت کرد. خانواده‌اش به خانه‌ای اجاره‌ای در حومه شهر وایومیسینگ، پنسیلوانیا نقل مکان کردند، و او در دبیرستان مقدماتی/پیشرفته محلی وایومیسینگ شرکت کرد.

“تصویری از تیلوردر دوران کودکی”

در نه‌سالگی، سوئیفت به تئاتر موزیکال علاقه‌مند شد و در چهار نمایش آکادمی تئاتر جوانان برکس نقش‌آفرینی کرد. او همچنین به‌طور منظم برای یادگیری درس‌های خوانندگی و بازیگری به شهر نیویورک سفر می‌کرد. بعداً او روی موسیقی کانتری با الهام از ترانه‌های شنایا تواین تمرکز کرد. او آخر هفته‌هایش را به اجرا در جشنواره‌ها و رویدادهای محلی اختصاص می‌داد. پس از تماشای یک فیلم مستند دربارهٔ زندگی فیث هیل، سوئیفت احساس کرد می‌تواند برای پیشرفت در حرفه موسیقی به نشویل، تنسی نقل مکان کند. در یازده‌سالگی، او همراه با مادرش برای دیدار شرکت‌های ضبط نشویل رفت و نوارهایی از نسخه‌های بازخوانیش از ترانه‌های دالی پارتن و دیکسی چیکس را برایشان می‌فرستاد. اما شرکتی او را نمی‌پذیرفت، تیلور در این باره گفته است: «همه در آن شهر کاری را می‌خواستند انجام دهند که من هم می‌خواستم؛ بنابراین، با خودم فکر کردم تا راهی برای متفاوت بودن پیدا کنم.»

زمانی که حدوداً دوازده‌ساله بود، نوازنده محلی و تعمیرکار رایانه، رونی کرمر به او نواختن گیتار را آموخت. کرمر در نوشتن «خوش‌شانسی تو» به سوئیفت کمک کرد. در سال ۲۰۰۳، سوئیفت و والدینش همکاری با تهیه‌کننده موسیقی مستقر در نیویورک، دن دایم‌ترو را شروع کردند. با کمک او، سوئیفت حرفه مدلینگ برای ابرکرومبی اند فچ به عنوان بخشی از پروژه «ستاره شدن» آن‌ها آغاز کرد، آهنگی اصلی شامل یک سی‌دی تلفیقی میبلین در جلسات ملاقاتی که با رئیس شرکت داشت، ضبط کرد. پس از اجرای آهنگ‌های اصلی در مسابقه‌های نمایشی آرسی‌ای رکوردز، سوئیفت همراه با مادرش سفرهای مکرر به نشویل برای پیشرفت انجام داد.

برای کمک به پیشرفت سوئیفت در موسیقی کانتری، پدرش هنگامی که او چهارده‌سال داشت به دفتر نشویل مری لینچ منتقل شد، و خانواده‌اش به خانه‌ای در نزدیکی رودخانه در هندرسون‌ویل، تنسی نقل مکان کردند. سوئیفت در دبیرستان هندرسون‌ویل شرکت کرد اما پس از دوسال به آکادمی آرون رفت، که می‌توانست از طریق آموزش در خانه برنامه تورهایش را داشته باشد؛ سوئیفت یک سال زودتر فارغ‌التحصیل شد.

“تصویری از تیلور در نوجوانی”

در نشویل، او با ترانه‌سرایان باتجربه‌ای از جمله تروی ورجس، برت بیورس، برت جیمز، مک مک‌آنالی و برادران وارن همکاری کرد، همچنین رابطه کاری طولانی‌مدتی با لیز رز ایجاد کرد. آن‌ها جلسه‌های دو ساعته ترانه‌سرایی را بعدازظهر سه‌شنبه‌ها بعد از مدرسه آغاز می‌کردند. رز فکر می‌کرد جلسات «از آسان‌ترین کارهایی است که انجام داده‌ام. اساساً من فقط سردبیرش بودم. او می‌خواست دربارهٔ آنچه در مدرسه اتفاق افتاده‌است بنویسد. او دید روشنی از آنچه می‌خواست بگوید داشت؛ و او باورنکردنی‌ترین جملات را وارد می‌کرد.» سوئیفت توسط انتشارات موسیقی سونی/ای‌تی‌وی استخدام شد اما هنگامی که چهارده‌ساله بود آرسی‌ای رکوردز را ترک کرد. او بعداً گفت: «من واقعاً احساس می‌کردم وقتم دارد تمام می‌شود. من می‌خواستم این سال‌های زندگیم را روی آلبومی ضبط کنم درحالی که آن‌ها آنچه بر من می‌گذشت را نمایندگی می‌کردند.»

در اجراهای نمایشی در کافه بلوبرد نشویل در سال ۲۰۰۵، سوئیفت توجه اسکات بورچتا، یک مدیر اجرایی دریم‌ورکس رکوردز که درحال ساختن شرکت ناشر موسیقی مستقلی، بیگ مشین رکوردز بود را، به خودش جلب کرد. او برای نخستین بار بورچتا را در سال ۲۰۰۴ ملاقات کرده‌بود. سوئیفت به یکی از اولین کسانی تبدیل شد که با بیگ ماشین قرارداد می‌بندند و پدرش سه میلیون درصد سهام این شرکت را با قیمتی بالغ بر ۱۲۰٬۰۰۰ دلار خریداری کرد. اندکی پس از آن کار روی نخستین آلبوم استودیویی‌اش را آغاز کرد. سوئیفت بیگ مشین را متقاعد کرد که برای تهیه‌کنندگی نسخه‌های نمایشی‌اش نیتن چپمن را استخدام کند، با او احساس کرد که «حالات روحی» مناسب را دارد. او سه ترانه آلبومش را به تنهایی نوشت و برای ترانه‌های باقی‌مانده با لیز رز، رابرت الیس اورال و آنجلو پتراگلیا همکاری کرد.

۲۰۰۹-۲۰۰۶: آلبوم های Taylor Swift و Fearless

اولین آلبوم استودیویی تیلور به نام Taylor Swift در ۲۴ اکتبر ۲۰۰۶ منتشر شد. جان کارامانیکا از نشریه نیویورک تایمز آلبوم را «شاهکاری کوچک کانتری آمیخته‌شده با پاپ، هم خوش‌بینانه و هم بدبینانه، که با صدای محکم و شفاعت‌گر خانم سوئیفت خوانده می‌شود.» توصیف کرد. این آلبوم در جدول بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده به رتبه ۵ رسید و ۱۵۷ هفته در آن باقی‌ماند، که طولانی‌ترین زمان ماندگاری در جدول‌های ایالات متحده در دهه ۲۰۰۰ است.

اولین تک آهنگ تیلور از این آلبوم Tim McGraw نام داشت که موفق به کسب رتبه ۴۰ جدول بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده شد. تک آهنگ های دیگر این آلبوم مانند Our Song و Teardrops on My Guitar موفق به کسب جایگاه ۲۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ شدند و به در ترتیب رتبه های ۱۳ و ۱۶ را کسب کردند. تک آهنگ Our Song موفق به کسب جایگاه نخست جدول تک آهنگ های موسیقی کانتری شد و تیلور ۱۶ ساله تبدیل به جوان ترین هنرمند انفرادی در تاریخ شد که به صدر این جدول میرسد.

این آلبوم جوایز متعددی را برای تیلور به همراه داشت. او یکی از دریافت‌کنندگان جایزه ترانه‌سرا/هنرمند سال از انجمن ترانه‌سرایان نشویل در سال ۲۰۰۷ بود، که تبدیل به جوان‌ترین فردی شد که به این عنوان دست می‌یابد. او همچنین برنده انجمن موسیقی کانتری برای بهترین هنرمند جدید، جایزه آکادمی موسیقی کانتری برای خواننده زن جدید سال و جایزه موسیقی آمریکا برای محبوب ترین هنرمند زن کانتری شد. سوئیفت در پنجاهمین مراسم جوایزه گرمی، نامزد دریافت جایزه بهترین هنرمند جدید شد. او در تور تابستان و پاییز ۲۰۰۸ راسکال فلتز، به عنوان خواننده افتتاح‌کننده حضور یافت. در ژوئیه همان سال، او با جو جونس رابطه عاشقانه‌ای را آغاز کرد که سه ماه بعد پایان یافت.

“تصویری از تیلور در کنار جو جونس”

دومین آلبوم استودیویی سوئیفت، Fearless در ۱۱ نوامبر ۲۰۰۸ منتشر شد. اولین تک آهنگ این آلبوم، Love Story در سپتامبر ۲۰۰۸ منتشر شد. این تک‌آهنگ در بیلبورد هات ۱۰۰ به جایگاه ۴ رسید و تبدیل به یکی از پرفروش ترین ترانه های او شد. تک آهنگ دیگری از این آلبوم به نام You Belong With Me موفق به کسب رتبه ۲ بیلبورد هات ۱۰۰ شد و بالاترین رتبه حرفه خوانندگی او در بیلبورد ایالات متحده را در آن زمان ثبت کرد. این آلبوم به رتبه یک در بیلبورد ۲۰۰ رسید و تبدیل به پرفروش‌ترین آلبوم سال ۲۰۰۹ در ایالات متحده شد.

در سال ۲۰۰۹، موزیک ویدئو You Belong With Me جایزه بهترین ویدئوی هنرمند زن را از مراسم جوایز ام‌تی‌وی دریافت کرد. سخنرانی او هنگام دریافت جایزه توسط کانیه وست قطع شد. این حادثه، مورد مجادله و توجه گسترده‌ای از رسانه‌ها قرار گرفت، در نتیجه میم‌های اینترنتی بسیاری دریافت کرد. کانیه وست بعدها در تک آهنگ Famous، از این اتفاق که یکی از لحظات فراموش نشدنی پاپ کالچر میباشد، به عنوان دلیل مشهور شدن تیلور عنوان کرد و ادعا کرد که او تیلور را مشهور کرده است. در آن سال، او برنده پنج جایزه از جوایز موسیقی آمریکا شامل هنرمند سال و آلبوم کانتری موردعلاقه شد. بیلبورد او را به عنوان هنرمند سال ۲۰۰۹ برگزید. این آلبوم با رتبه ۹۹ در لیست سال ۲۰۱۷ ان‌پی‌آر از ۱۵۰ آلبوم برتر ساخته‌شده توسط زنان قرار گرفت.

در پنجاه و دومین مراسم جایزه گرمی، این آلبوم جایزه‌های بهترین آلبوم سال و بهترین آلبوم کانتری را دریافت کرد. سوئیفت در سن ۲۰ سالگی جوان‌ترین هنرمندی بود که جایزه آلبوم سال را در این مراسم به دست آورده‌است. در طی این مراسم، سوئیفت ترانه‌های Rhiannon و You Belong With Me را همراه با استیوی نیکس اجرا کرد. اجرای او نقد منفی و واکنش جدی رسانه‌ها را دریافت کرد.

سوئیفت در ترانه Half of My Heart از جان میر، تک‌آهنگی برای چهارمین آلبوم استودیویی‌اش، Battle Studies حضور یافت. او دو ترانه برای ساندترک «روز ولنتاین» شامل ترانه کانتری-پاپ Today Was a Fairytale، که به نخستین ترانه رتبه یک او در جدول تک آهنگ های کانادا تبدیل شد و به رتبه دو در ایالات متحده رسید. هنگام فیلم‌برداری نخستین فیلم سینمایی‌اش، «روز ولنتاین» در اکتبر ۲۰۰۹، با همکارش تیلور لاتنر رابطه‌ای را آغاز کرد؛ بعداً در همان سال از یکدیگر جدا شدند. در این کمدی عاشقانه که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد، سوئیفت به عنوان یک دوست‌دختر عجیب نقش آفرینی کرد، نقشی که لس آنجلس تایمز آنرا اینگونه توصیف کرد که سوئیفت «پتانسیل بسیاری برای کمدی» دارد. در یکی از مقاله‌های تند و کوبنده، یکی از منتقدان نشریه ورایتی او را «مطلقاً هدایت‌نشده» دانست و استدلال کرد «او نیاز دارد یک کارگردان ماهر پیدا کند تا او را محدود سازد و انرژی آشکار و فراوانش را کنترل کند.»

“تصویری از تیلور در تورکنسرت Fearless”

سوئیفت نخستین نقش تلویزیونی‌اش را در یکی از قسمت‌های مجموعه تلویزیونی «سی‌اس‌آی: بازرسی صحنه جرم» از شبکه سی‌بی‌اس، به عنوان نوجوانی مظنون ایفا کرد. نیویورک تایمز اشاره کرد که این کاراکتر به سوئیفت اجازه می‌دهد تا «کمی سرکش و بسیار باورپذیر» باشد. بعداً در همان سال، سوئیفت در یکی از قسمت‌های ستردی نایت لایو به عنوان میزبان و خواننده مهمان حضور یافت. اینترتینمنت ویکلی او را «بهترین میزبان این فصل پخش زنده شنبه شب تاکنون» معرفی کرد و همچنین با توجه به اینکه او «همیشه به چالش کشیده می‌شود، به نظر سرگرم‌کننده می‌رسد، و به بقیه بازیگران کمک می‌کند جمله‌های اساسی و اصلی را بگیرند.»

۲۰۱۳-۲۰۱۰: آلبوم های Speak Now و Red

در اکتبر ۲۰۱۰، سوئیفت Mine را منتشر کرد، که تک‌آهنگ اصلی سومین آلبوم استودیویی‌اش، Speak Now است. این تک‌آهنگ به رتبه سه در جدول‌ بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده رسید، که باعث شد سوئیفت به دومین هنرمند زن در تاریخ (بعد از ماریا کری) تبدیل شود که تک آهنگ های متعددی از او در جایگاه ۵ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ در هفته اول انتشار آغاز به کار میکنند. سوئیفت تمام آلبوم را به تنهایی نوشت و در تمام ترانه‌هایش به عنوان تهیه‌کننده همکاری داشته‌است. این آلبوم در ۲۵ اکتبر ۲۰۱۰ منتشر شد، موفقیتی تجاری بود، در بیلبورد ۲۰۰ در صدرجدول قرار گرفت و تبدیل به شانزدهمین آلبومی شد که در هفته اول انتشارش، یک میلیون نسخه فروخته‌است. این آلبوم سریع‌ترین آلبوم دیجیتال فروخته‌شده در جهان توسط یک هنرمند زن است، که با ۲۷۸٬۰۰۰ دانلود در نخستین هفته، نام سوئیفت در رکوردهای جهانی گینس سال ۲۰۱۰ ثبت گردید. تک آهنگ های دیگری از این آلبوم به نام های Back to December و Mean نیز منتشر شدند که به ترتیب موفق به کسب رتبه های ۶ و ۱۱ در بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده شدند. بعداً در سال ۲۰۱۰، او رابطه‌ای کوتاه با بازیگر آمریکایی جیک جیلنهال برقرار کرد.

تک آهنگ Mean در پنجاه و چهارمین مراسم جوایزه گرمی، برنده جایزه‌های بهترین ترانه کانتری و بهترین اجرای کانتری انفرادی شد. سوئیفت جایزه‌های دیگری را برای برای این آلبوم دریافت کرد، شامل ترانه‌سرا/هنرمند سال توسط انجمن ترانه‌سرایان نشویل (۲۰۱۰ و ۲۰۱۱)، برترین زن سال توسط بیلبورد (۲۰۱۱) و سرگرمی‌ساز سال توسط آکادمی موسیقی کانتری (۲۰۱۱ و ۲۰۱۲) و انجمن موسیقی کانتری در سال ۲۰۱۱. در جوایز موسیقی آمریکا ۲۰۱۱، او برنده جایزه‌های هنرمند سال و آلبوم کانتری موردعلاقه شد. رولینگ استون این آلبوم را در جایگاه ۴۵ام در «۵۰ آلبوم برتر ساخته‌شده توسط زنان» در سال ۲۰۱۲ قرار داد و نوشت: «او ممکن است در مرکز کانتری فعالیت کند، اما او یکی از معدود ستاره‌های راک است که ما این روزها داریم، با شنوایی بی‌نقص برای آنچه ترانه‌ای را قابل درک می‌کند.»

“تصویری از تیلور در تورکنسرت Red”

او دو تک‌آهنگ برای آلبوم ساندترک «بازی‌های گرسنگی» ضبط کرد: Eyes Open و Safe & Sound را با کمک سیویل وارز و تی-بون برنت نوشت و ضبط کرد که برنده جایزه گرمی بهترین ترانه نوشته‌شده برای رسانه ویژوال شد و یک نامزدی جایزه گلدن گلوب برای بهترین ترانه اورجینال به همراه داشت. در ماه اکتبر، سوئیفت We Are Never Ever Getting Back Together، تک‌آهنگ اصلی چهارمین آلبوم استودیویی‌اش، Red را منتشر کرد، که به نخستین تک‌آهنگ رتبه یک او در ایالات متحده تبدیل شد، و تنها پنجاه دقیقه پس از انتشار، توانست به صدر جدول فروش ترانه‌های پلتفرم آی‌تیونز برسد، که رکورد سریع‌ترین فروش تک‌آهنگ دیجیتال در تاریخ را در رکوردهای جهانی گینس ثبت کند. سوئیفت دومین تک‌آهنگ آلبوم، Began Again را در اکتبر منتشر کرد. این تک‌آهنگ به رتبه ۷ در جدول بیلبورد هات ۱۰۰ رسید. از دیگر تک‌آهنگ‌های موفق این آلبوم میتوان به I Knew You Were Trouble و Red اشاره کرد که به ترتیب موفق به کسب رتبه های ۲ و ۶ بیلبورد هات ۱۰۰ شدند.

این آلبوم در ۲۲ اکتبر ۲۰۱۲ منتشر شد، سوئیفت در این آلبوم از سبک‌های جدیدی مانند هارت‌لند راک، دابستپ و دنس پاپ استفاده کرده‌است، موفقیتی تجاری و مهم بود، و با فروش بیش از ۱٫۲۱ میلیون نسخه در هفته اول انتشار به رتبه یک در بیلبورد ۲۰۰ رسید. این آلبوم بیشترین فروش هفته اول در یک دهه ایالات متحده را رقم زد و باعث شد سوئیفت تبدیل به نخستین زنی شود که آلبوم‌هایش در هفته اول انتشار دو میلیون نسخه فروخته‌اند، و موفق به ثبت رکورد جهانی گینس دیگری نیز شد. تورکنسرت Red از مارس ۲۰۱۳ تا ژوئن ۲۰۱۴ ادامه داشت و بیش از ۱۵۰ میلیون دلار درآمد کسب کرد؛ تور رکورد فروش بلیت در چین را با فروش ۱۸٬۰۰۰ بلیت در ۶۰ ثانیه شکست. این آلبوم ۴ نامزدی جایزه گرمی به همراه داشت. تک‌آهنگ I Knew You Were Trouble در جوایز ام‌تی‌وی ۲۰۱۳ برنده بهترین ویدئوی هنرمند زن شد. سوئیفت برنده بهترین هنرمند کانتری زن در جوایز موسیقی آمریکا ۲۰۱۲ و برنده هنرمند سال در جوایز موسیقی آمریکا ۲۰۱۳ شد. او برای پنجمین و ششمین سال متوالی در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ برنده جایزه ترانه‌سرا/هنرمند انجمن ترانه‌سرایان نشویل شد. همچنین سوئیفت با جایزه ویژه‌ای توسط انجمن مورد تقدیر قرار گرفت، که او را تبدیل به دومین برنده این جایزه پس از گارث بروکس کرد. در این مدت، او رابطه عاشقانه کوتاه‌مدتی با خواننده انگلیسی هری استایلز داشت.

در سال ۲۰۱۳، سوئیفت با جک آنتونوف به عنوان نویسنده و تهیه‌کننده در Sweeter than Fiction از ساندترک «یک شانس» همکاری کرد، که نهایتاً نامزد دریافت بهترین ترانه اورجینال در هفتاد و یکمین مراسم گلدن گلوب شد. سوئیفت صداپیشگی آدری، یک محافظ درختان را در انیمیشن «لوراکس» برعهده گرفت، نقش کوتاهی در مجموعه تلویزیونی «دختر جدید» و نقشی مکمل در اقتباس سینمایی از «بخشنده» داشت.

۲۰۱۸-۲۰۱۴: آلبوم های 1989 و Reputation

در مارس ۲۰۱۴، سوئیفت به نیویورک سیتی نقل‌مکان کرد. طی این مدت، او برای پنجمین آلبوم استودیویی‌اش، 1989 با نویسندگانی مانند مکس مارتین، شلبک، ایموجین هیپ، رایان تدر و علی پیامی کار می‌کرد. او آلبوم را از طریق شیوه‌های مختلف تبلیغ کرد، از جمله دعوت طرفدارانش به جلسه‌های مخفی برای شنیدن آلبوم. این آلبوم به عنوان «نخستین آلبوم پاپ رسمی» او منتشر شد، و محوریتی متفاوت نسبت به آلبوم‌های پیشین او دارد. این آلبوم در ۲۷ اکتبر ۲۰۱۴ منتشر شد و با نظرات مثبتی روبه‌رو شد.

این آلبوم در نخستین هفته انتشارش، ۱٫۲۸ میلیون نسخه در ایالات متحده فروخت و در صدر بیلبورد ۲۰۰ قرار گرفت. این آلبوم سوئیفت را به نخستین کسی تبدیل کرد که سه آلبومش در هفته نخست انتشارشان بیش از یک میلیون نسخه فروخته‌اند، که موفق به ثبت یک رکورد جهانی گینس شد. اولین تک‌آهنگ آن، Shake It Off در اکتبر ۲۰۱۴ منتشر شد و در صدر جدول بیلبورد هات ۱۰۰ قرار گرفت. این آلبوم دو تک‌آهنگ رتبه یک دیگر به نام های Blank Space و Bad Blood دارد، همچنین دو تک‌آهنگ‌ دیگر به نام های Style و Wildest Dreams از این آلبوم موفق شدند به جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ برسند. پس از آنکه Blank Space پس از Shake It Off در ایالات متحده به رتبه یک رسید، تیلور تبدیل به اولین هنرمند زن در تاریخ موسیقی شد که تک آهنگایش در رتبه نخست جدول با یکدیگر جا به جا میشوند. موزیک ویدئو Bad Blood سریع‌ترین ویدئویی بود که به یک میلیارد بازدید در یوتیوب می‌رسد. این ویدیو در جوایز ام‌تی‌وی ۲۰۱۵ برنده جایزه‌های موزیک ویدئوی سال و بهترین همکاری شد. تور جهانی ۱۹۸۹ از می تا دسامبر ۲۰۱۵، بیش از ۲۵۰ میلیون دلار درآمد کسب کرد و پرفروش‌ترین تور سال بود.

“تصویری از تیلور در موزیک ویدیو Blank Space”

سوئیفت در سال ۲۰۱۴ برنده جایزه برترین زن سال بیلبورد شد، و تبدیل به نخستین هنرمندی شد که این جایزه را دوبار دریافت می‌کند. در همان سال، او برنده جایزه افتخاری دیک کلارک برای تجلیل از موفقیت هایش در جوایز موسیقی آمریکا ۲۰۱۴ شد. در سال ۲۰۱۶، سوئیفت سه جایزه گرمی برای این آلبوم شامل جوایز بهترین آلبوم سال، بهترین آلبوم آواز پاپ و بهترین موزیک ویدئو برای Bad Blood دریافت کرد. سوئیفت به نخستین هنرمند زن و به‌طور کلی به پنجمین هنرمندی تبدیل شد که جایزه آلبوم سال مراسم گرمی را دوبار به عنوان خواننده اصلی برنده شده‌است، همچنین به نخستین فردی تبدیل شد که این جایزه را برای آلبوم‌هایی با سبک‌های مختلف دریافت می‌کند.

در مارس ۲۰۱۵، سوئیفت رابطه‌ای را با دی‌جی و تهیه‌کننده موسیقی اسکاتلندی کلوین هریس برقرار کرد، و تا ژوئن آن‌ها توسط فوربز با درآمد بیش از ۱۴۶ میلیون دلار به عنوان پردرآمدترین زوج مشهور در طی سال گذشته شناخته شدند. پس از آنکه سوئیفت به رابطه‌اش با هریس در ژوئن ۲۰۱۶ پایان داد، آهنگی که آن‌ها باهم نوشته بودند، This Is What You Came For (به همراهی ریانا) با موفقیتی تجاری منتشر شد. در همان ماه، سوئیفت شروع به قرار گذاشتن با بازیگر انگلیسی تام هیدلستون کرد؛ این رابطه پس از چند ماه پایان یافت. در آپریل ۲۰۱۶، کانیه وست تک آهنگی به نام Famous را درباره تیلورسوییفت منتشر کرد و او را در این آهنگ یک «هرزه» خطاب کرد و عنوان کرد که (با توجه به اتفاق مراسم ام تی وی ۲۰۰۹)، او تیلور را در جهان مشهور کرده است. این تک آهنگ واکنش های مختلفی را توسط هواداران و هنرمندان به همراه داشت و دو گروه تیم کانیه و تیم تیلور در شبکه های اجتماعی را تشکیل دادند. در سال ۲۰۱۶، شرکت حقوق و مالکیت فکری سوئیفت، تی‌ای‌اس رایت منیجمنت، ۷۳ علامت تجاری مرتبط با سوئیفت و فرهنگ عامه آن ثبت کرد. در سپتامبر، او رابطه‌ای عاشقانه را با بازیگر انگلیسی جو آلوین آغاز کرد. در اکتبر، لیتل بیگ تاون تک‌آهنگ Better Man را برای هفتمین آلبومشان منتشر کردند، که به تنهایی توسط سوئیفت نوشته شده‌است. این ترانه در پنجاه و یکمین دوره جوایز سی‌ام‌تی، جایزه ترانه سال را بدست آورد. دو ماه بعد، سوئیفت و خواننده انگلیسی زین مالک، تک‌آهنگ I Don’t Wanna Live Forever را برای ساندترک فیلم «پنجاه طیف تاریک‌تر» منتشر کردند. این تک‌آهنگ در ایالات متحده به رتبه دو رسید و در مراسم جوایز ام‌تی‌وی ۲۰۱۷، آن‌ها جایزه بهترین همکاری برای موزیک ویدئوی ترانه را بدست آوردند.

در اکتبر ۲۰۱۷، سوئیفت با موفقیت از دیوید مولر، شخصیت سابق برنامه صبحگاهی کی‌وای‌جی‌او-اف‌ام برای دنور شکایت کرد. چهار سال قبل، سوئیفت به رئیس‌های مولر اطلاع داده بود که در ملاقاتی، او را مورد آزار جنسی قرار داده‌است. پس از اخراج، مولر او را به دروغ‌گویی متهم کرد و او را به خاطر خسارت ناشی از دست دادن شغلش، از سوئیفت شکایت کرد. مدت کوتاهی پس از آن، سوئیفت به دلیل آزار جنسی از دادگاه یک دلار درخواست کرد. هیئت منصفه ادعاهای مولر را در کرد و به نفع سوئیفت حکم داد. سوئیفت پس از آن پیام‌هایش را در شبکه‌های اجتماعی پاک کرد.تیلور Look What You Made Me Do را به عنوان اولین تک آهنگ از ششمین آلبوم استودیویی‌اش، Reputation منتشر کرد. این تک آهنگ و موزیک ویدیو آن، پاسخی به کانیه وست و ادعای او بود. این تک‌آهنگ در صدر جدول‌های بریتانیا و ایالات متحده قرار گرفت. موزیک ویدئوی آن بیش از ۴۳٫۲ میلیون بازدید در نخستین روز انتشارش در یوتیوب بدست آورد، و رکورد این پلتفرم را برای پربازدیدترین موزیک ویدئو طی ۲۴ ساعت شکست. در اکتبر، سوئیفت دومین تک‌آهنگ آلبوم، Ready For It را منتشر کرد، که به رتبه چهار در ایالات متحده رسید.

“تصویری از تیلور در موزیک ویدیو LWYMMD”

این آلبوم در نوامبر منتشر شد، و ۱٫۲۱ میلیون نسخه در ایالات متحده فروخت که تبدیل به پرفروش‌ترین آلبوم کشور در سال ۲۰۱۷ (فقط فروش خالص) شد. فروش جهانی نخستین هفته آلبوم دو میلیون نسخه بود. با این دستاورد، او نخستین هنرمندی شد که چهار آلبومش در در هفته اول انتشار در ایالات متحده یک میلیون نسخه می‌فروشند. این آلبوم در جدول‌های چندین کشور از جمله ایالات متحده، انگلستان، کانادا و استرالیا در صدر قرار گرفت.

در آپریل ۲۰۱۸، سوئیفت با شوگرلند در تک آهنگ Babe از ششمین آلبومشان، Bigger همکاری کرد. سوئیفت از می تا نوامبر ۲۰۱۸ تور استادیومی Reputation را برگزار کرد. این تور رکورد حضور در چندین مکان و درآمد ناخالص را در ایالات متحده شکست، ۲۶۶٫۱ میلیون دلار درآمد داشت و بیش از دو میلیون بلیت فروش داشت. سوئیفت رکوردش برای پرفروش‌ترین تور داخلی توسط یک هنرمند زن را شکست. در سراسر جهان، این تور ۳۴۵٫۷ میلیون دلار درآمد داشت، که به پرفروش‌ترین تور کنسرت جهان سال تبدیل شد. در جوایز موسیقی آمریکا ۲۰۱۸، سوئیفت برنده جایزه‌های تور سال، هنرمند سال، هنرمند پاپ/راک موردعلاقه و آلبوم پاپ/راک موردعلاقه برای این آلبوم شد. در مجموع با ۲۳ جایزه، او تبدیل به پرجایزه‌ترین هنرمند زن در تاریخ این مراسم شد، رکوردی که قبلاً برای ویتنی هیوستون بود.

این آلبوم آخرین آلبوم استودیویی سوئیفت بود که تحت قرارداد دوازد‌ه ساله او با کمپانی موسیقی بیگ مشین رکوردز منتشر شد. در نوامبر ۲۰۱۸، او قرارداد موسیقی چندآلبومه با توزیع‌کننده بیگ ماشین، گروه موسیقی یونیورسال امضا کرد؛ در ایالات متحده، نسخه‌های بعدی او تحت عنوان ریپابلیک رکوردز منتشر می‌شود. در ۳۱ دسامبر، تور استادیومی Reputation، یک فیلم کنسرت از نتفلیکس پخش شد.

۲۰۱۹-تاکنون: آلبوم های Folklore, Lover و Evermore

در آپریل ۲۰۱۹، سوئیفت ME! را به همراهی برندن یوری از گروه پنیک! ات د دیسکو به عنوان اولین تک‌آهنگ هفتمین آلبوم استودیویی‌اش، Lover منتشر کرد. سه روز پس از انتشار، در ابتدا به رتبه ۱۰۰ در جدول بیلبورد هات ۱۰۰ رسید، اما در هفته بعد، به رتبه دو صعود کرد؛ این پیشرفت بزرگترین صعود یک هفته‌ای در تاریخ این جدول موسیقی است. موزیک ویدئوی این تک آهنگ در نخستین روز انتشارش با ۶۵٫۲ بازدید رکورد بازدید یوتیوب را شکست. با این حال، آهنگ نظرات مختلفی دریافت کرد و سوئیفت یک متن «بسیار مورد انتقاد قرارگرفته» را از آلبوم حذف کرد. بسیاری از منتقدین از این ترانه به عنوان «یکی از بدترین کامبک های تاریخ» و «بدترین ترانه تیلور» یاد کرده اند. در ژوئن، دومین تک‌آهنگ آلبوم، You Need To Calm Down را منتشر کرد، که به رتبه ۲ در بیلبورد ایالات متحده رسید.

این آلبوم در ۲۳ اکتبر منتشر شد و با نقدهای مثبتی روبه‌رو شد، در صدر بیلبورد ۲۰۰ قرار گرفت و ۸۶۷٬۰۰۰ نسخه در هفته اول انتشارش فروخته‌است، که باعث شد سوئیفت به نخستین هنرمند زنی تبدیل شود که شش آلبومش در نخستین هفته انتشار بیش از ۵۰۰٬۰۰۰ نسخه فروخته‌است. تمام ۱۸ ترانه آلبوم وارد جدول بیلبورد هات ۱۰۰ شدند، که سوئیفت موفق به ثبت رکورد بیشترین آهنگ ورودی از یک آلبوم در یک هفته برای یک هنرمند زن شد. در مراسم جوایز ام‌تی‌وی ۲۰۱۹، موزیک ویدیو ME! برنده جایزه بهترین جلوه‌های بصری شد، و You Need To Calm Down برنده جایزه‌های بهترین موزیک ویدئوی سال شد که سوئیفت را به دومین هنرمند و نخستین هنرمند زنی تبدیل می‌کند که برنده این جایزه برای ویدئویی که خودش آن را کارگردانی کرده‌است، میشود. سوئیفت اجراکننده افتتاحیه در مراسم اهدای جوایز بود. این آلبوم پرفروش‌ترین آلبوم توسط یک هنرمند زن در سال ۲۰۱۹ بود.

“تصویری از تیلور درحال دریافت جایزه ام تی وی اش”

در ژوئن ۲۰۱۹، شرکت ضبط سابق سوئیفت، بیگ مشین، توسط مدیر موسیقی اسکوتر بران حق مسترینگ آلبوم‌های قبلی او خریداری شده است. سوئیفت سوئیفت در پستی در تامبلر اظهار داشت که سال‌ها سعی در خرید مسترینگ آن‌ها داشته‌است و بران را یک «قلدر همیشگی و دستکاری‌کننده» توصیف کرد. در اکتبر، سوئیفت اعلام کرد که تصمیم دارد آلبوم‌های پیشینش را دوباره در نوامبر ۲۰۲۰ ضبط کند. در نوامبر، سوئیفت اظهار داشت که بران و بنیانگذار بیگ مشین رکوردز، اسکات بورچتا او را از اجرای ترانه‌های قدیمی‌اش در جوایز موسیقی آمریکا ۲۰۱۹ و استفاده از مطالب قدیمی‌تر در مستند نتفلیکس، Miss Americana منع کرده‌اند. بیگ ماشین هردو اتهام را تکذیب کرد و گفت که سوئیفت به او «میلیون‌ها دلار و دارایی‌های متعددی» را بدهکار است. در پاسخ، نمایندگان سوئیفت مدارکی را منتشر کردند که نشان می‌دهد مدیر اجرایی بیگ مشین از اعطای مجوز برای دادن این سند امتناع می‌ورزد، و اظهار داشت که بیگ مشین نزدیک به ۸ میلیون دلار حق‌الزحمه پرداخت‌نشده به سوئیفت بدهکار است. در ۱۸ نوامبر، بیگ ماشین بیانیه‌ای صادر کرد و گفته‌است که «موافقت کردند که به هنرمندان سابقشان را برای پخش مستقیم و اجرای دونفره در صحنه‌های تاییدشده متقابلاً اجازه دهند»، بنابراین سوئیفت در جوایز موسیقی آمریکا این ترانه هارا اجرا کرد، اگرچه هیچ اشاره‌ای به این موضوع در این مراسم نشد. سوئیفت در آن سال، برنده شش جایزه از جمله هنرمند دهه برای دهه ۲۰۱۰ شد. در آپریل ۲۰۲۰، بیگ مشین، یک آلبوم زنده ای به نام Live from Clear Channel Stripped با اجرای رادیویی ۲۰۰۸ را منتشر کرد. سوئیفت گفته‌است که اجازه انتشار آن را صادر نکرده‌است.

در نوامبر ۲۰۱۹، سوئیفت ترانه‌ای اصلی را که با اندرو لوید وبر نوشته‌بود، با نام Beautiful Ghosts برای فیلم «گربه‌ها» منتشر کرد. در دسامبر، او تک‌آهنگی کریسمسی، Christmas Tree Farm را آهنگسازی، ضبط و منتشر کرد و نقش بمبالورینا را در اقتباس سینمایی موزیکال لوید وبر «گربه‌ها» ایفا کرد. فیلم با نقدهای منفی منتقدان روبه‌رو شد، همچنین به نقش کوتاه سوئیفت اشاره کردند. در ۲۳ ژانویه، مستند Miss Americana در جشنواره فیلم ساندنس ۲۰۲۰ به‌نمایش درآمد و در ۳۱ ژانویه، برای بررسی‌های مثبت منتشر شد. این مستند شامل تک‌آهنگ Only The Young است، که سوئیفت آن را پس از انتخابات ۲۰۱۸ ایالات متحده نوشت. در فوریه ۲۰۲۰، پس از آنکه قرارداد شانزده‌ساله او با سونی/ای‌تی‌وی منقضی شد، سوئیفت با گروه موسیقی منتشرکننده یونیورسال، یک قرارداد انتشار جهانی انحصاری امضا کرد.

در ۲۴ ژوئیه، سوئیفت هشتمین آلبوم استودیویی‌اش، Folklore را به‌طور غیرمنتظره‌ای منتشر کرد. سوئیفت هنگامی که به‌دلیل کروناویروس در قرنطینه خانگی بود آلبوم را نوشت و ضبط کرد، آلبوم شامل همکاری‌هایی با آرون دسنر، بون ایور و جک آنتونوف است. Cardigan به عنوان اولین تک‌آهنگ این آلبوم منتشر شد، که موفق به کسب رتبه اول در هفته اول انتشار در بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده شد. این آلبوم تحسین گسترده‌ای از منتقدین دریافت کرد، که تغییر سبک موسیقی سوئیفت به ایندی فولک، داستان‌پردازی و ترانه‌سرایی مورد تحسین قرار گرفت. آلبوم در نخستین هفته انتشارش ۸۶۴ هزار نسخه در ایالات متحده فروخت. سوئیفت همچنین رکورد بیشترین پخش آنلاین آلبوم در نخستین روز انتشار توسط هنرمند زن را با بیش از ۸۰٫۶ میلیون استریم شکست. این آلبوم در مراسم گرمی ۲۰۲۱ موفق به برنده شدن بخش بهترین آلبوم سال و تیلور را تبدیل به اولین هنرمند زن در تاریخ کرد که تاکنون ۳ بار برنده این بخش شده است.

“تصویری از تیلور در موزیک ویدیو Cardigan”

تیلور در تاریخ ۱۱ دسامبر ۲۰۲۰ آلبومی را به صورت سورپرایز به نام Evermore منتشر کرد که آنرا «خواهر آلبوم Folklore» توصیف کرده است. این آلبوم نیز امتیاز بالایی را از منتقدین دریافت کرد و با استقبال خوبی همراه بود. آلبوم نیز شامل همکاری‌هایی با آرون دسنر، بون ایور و جک آنتونوف و همینطور گروه هایم و دی نشنال میباشد. اولین تک آهنگ این آلبوم به نام Willow به همراه موزیک ویدیو اش در همان روز منتشر شد.

 

جنجال های معروف تیلور با سایر هنرمندان:

کانیه وست:

همه چیز در سپتامبر ۲۰۰۹ در مراسم جوایز ام تی وی شروع شد. زمانی که تیلور برنده جایزه «بهترین موزیک ویدیو هنرمند زن» برای ترانه You Belong With Me شد، کانیه وست بر روی صحنه آمد و میکروفن را از او گرفت و گفت: «هی تیلور، بسیار برایت خوشحالم و میگذارم که سخنرانی ات را تمام کنی اما باید بگویم که بیانسه یکی از بهترین موزیک ویدیو های تمام دوران را منتشر کرده بود.» با اینکه بیانسه آن شب برنده جایزه اصلی مراسم یعنی «بهترین موزیک ویدیو سال» برای ترانه Single Ladies شد اما این کار کانیه یک لحظه تاریخی و فراموش نشدنی را رقم زد که تیتر رسانه های جهان شد. تیلور پس از آن، صحنه را با چشمان پر از اشک ترک کرد. گفته شده بیانسه که بابت این کار بسیار معذب و ناراحت شده بود، به پشت صحنه مراسم رفت تا تیلور را حمایت کند و حتی او هم به گریه افتاد! طبق گفته های منابع حاضر در مراسم، هنگام پخش تبلیغات در تلوزیون در حین مراسم، خواننده معروف پینک به کانیه بابت این کارش با عصبانیت واکنش نشان داد. در آخر مراسم نیز، بیانسه از تیلور خواست تا هنگام دریافت جایزه خودش به روی صحنه بیاید تا سخنرانی اش را تمام کند. کانیه بارها بابت این حرکت ناپسندش عدرخواهی کرد و حتی پرزیدنت اوباما، او را یک احمق بابت این کارش خطاب کرد.

“تصویری از تیلور و کانیه در مراسم ام تی وی ۲۰۰۹”

در سال ۲۰۱۰ تیلور هنگام اجرای ترانه Innocent در مراسم ام تی وی، عذرخواهی کانیه را قبول کرده بود و در متن آهنگ میخواند که: «عیبی ندارد. زندگی بسیار پیچیدست. ۳۲ سال داری و هنوز درحال بزرگ شدنی. کاری که تو کردی، کسی که درواقعیت هستی نبود. تو بی گناهی.»

کانیه در سال ۲۰۱۳ عذرخواهی خودش را پس گرفت و گفت اگر که ابراز پشیمانی هم کرده است به دلیل فشار بالای رسانه ها بوده است و در عمل هنوز از کاری که کرده است متاسف نیست. اما در سال ۲۰۱۵ باعکس های دوستانه ای که از کانیه و تیلور در مراسم جوایز گرمی منتشر شد، نشان دادند که با یکدیگر مشکلی ندارند و تیلور عنوان کرد که برای کانیه احترام قائل است. در همین سال کیم کارداشیان، همسر کانیه وست به همراه خواهرش کندال جنر برای تماشای کنسرت سوئیفت نیز در لندن رفته بودند. در همان سال، کانیه وست جایزه افتخاری ویدیو ونگارد مراسم ام تی وی را برنده شد و تیلورسوییفت به عنوان اهدا کننده جایزه به او حضور پیدا کرد. تیلور در سخنرانی ای که هنگام اهدای جایزه به کانیه داشت، خودش را یکی از بزرگترین طرفداران او خطاب کرد. تیلور در این سخنرانی گفت: «همه شما درباره ماجرای معروف من و کانیه در این مراسم خبر دارید اما چیزی که شاید ندانید این هست که آلبوم Collage Dropout کانیه وست، اولین آلبومی که من و برادرم تنها زمانی که ۱۲ سال سن داشتم در آیتیونز خریداری کردیم…» او در ادامه از استعداد موسیقی کانیه و موفقیت ها و خلاقیت هایش در زمینه فشن نیز تعریف کرد و در اضافه کرد: «من از زمانی که به خاطر دارم یکی از طرفداران او بودم. چراکه کانیه معنای واقعی یک نیرو خلاق در موسیقی، فشن و زندگی میباشد.» سوئیفت با ماجرای سال ۲۰۰۹ حتی شوخی ای کرد و گفت: «پس باید به همه ی برنده های امشب بگم که واقعا برایتان خوشحالم و میگذارم که سخنرانی هایتان را تمام کنید اما کانیه یکی از بهترین حرفه های موسیقی تمام دوران را دارد.» تیلور در این مراسم نشان که دیگر مشکلی بین این دو هنرمند بزرگ نیست و حتی او را دوست خودش خطاب کرد.

“تصویری از تیلور به همراه کیم کارداشیان در ام تی وی ۲۰۱۶”

در سال ۲۰۱۶ کانیه وست با انتشار تک آهنگی به نام Famous همه را شوکه کرد. او در این تک آهنگ خطاب به تیلور میگوید: «حس میکنم که من و تیلور ممکن است که هنوز رابطه جنسی داشته باشیم. چرا؟ چونکه من این هرزه را مشهور کرده ام.» متن این ترانه و واکنش های گسترده ای توسط هواداران در شبکه های اجتماعی داشت. کانیه در دفاع از خودش در توییتر نوشت که تیلور درباره این آهنگ خبر داشته است و همه چی با هماهنگی قبلی اتفاق افتاده است. کانیه در توییتی نوشت: «من با او تماس گرفتم و حدود یک ساعت با یکدیگر مکالمه داشتیم و درباره این آهنگ حرف زدیم و او خوشش آمد و برای این ترانه جدید تبریک گفت.» تیلور نیز در واکنش به این آهنگ عنوان کرد که هیچوقت درباره متن این آهنگ خبر نداشته است و به او قبلا درباره چنین متن های زن ستیزانه ای در ترانه اش هشدار داده بوده است.

در مراسم گرمی ۲۰۱۶ تیلور با برنده شدن جایزه بهترین آلبوم سال، برای آلبوم 1989 به روی صحنه رفت و سخنرانی ای درباره کاری که کانیه کرد داشت. او گفت: «من میخوام به تمام دختران جوان بیرون از اینجا بگویم، افراد زیادی در سر راه شما قرار خواهند گرفت که قصد دارند موفقیت شما را زیر سوال ببرند یا اعتبار آن و شهرت شما را به نام خودشان بزنند. اما اگر فقط بر روی کارتان تمرکز کنید و اجازه مانع شدن این افراد را ندهید، روزی که به چیزی که میخواستید دست پیدا کردید، خواهید فهمید که این شما و کسانی که دوستتان دارند بودید که دلیل این موفقیت هستید و این بهترین حس دنیاست.»

در ژوئن ۲۰۱۶ کیم کارداشیان در مصاحبه ای از همسرش کانیه وست دفاع کرد و گفت که تیلور عوام فریبی کرده است و از این آهنگ خبر داشته است. کیم ادعا کرد که تیلور از این آهنگ خبر داشته و فقط نقش قربانی این ماجرا را ایفا میکند و دروغ میگوید و از مکالمه تلفنی کانیه و تیلور فیلمی ضبط کرده است که ثابت کننده این حرف هایش است.

تنها دو هفته بعد از مصاحبه کیم کارداشیان، موزیک ویدیو این آهنگ منتشر شد. این موزیک ویدیو، شامل ماکت های برهنه ی از برخی از افراد مشهور مانند تیلورسوییفت، ریانا، آنا وینتور، دونالد ترامپ، کیتلین جنر و… بود که بر روی تختی در کنار کانیه خوابیده بودند. به دنبال انتشار این ویدیو واکنش افراد مشهور در شبکه های اجتماعی نیز شروع شد. بعد از انتقاد های وارد شده به کانیه، او یک ماه بعد، بالاخره ویدیو مکالمه خودش با تیلور را منتشر کرد تا ثابت کند تیلور دروغ گفته است و از آهنگ خبر داشته است. به دنبال آن، دعوای اینترنتی بزرگی در توییتر بین افراد مشهوری که طرف کانیه را گرفتند و افراد مشهوری که طرف تیلور را گرفتند شروع شد. کیم کارداشیان با انتشار توییتی شروع کرد: «صبر کن ببینم. این روز ملی “مار” یک چیز قانونی هست؟ آنها برای همه تعطیلات دارند. منظورم همه در این روزهاست.» و در آخر هم با چندین اموجی ها مار توییتش را تمام کرد. (مار نماد دو رویی و دروغگویی میباشد)

“توییت کیم کارداشیان خطاب به تیلورسوییفت”

کمی بعد هشتگ «کیم تیلور را بی آبرو کرد» در توییتر ترند و کاربران از آن استفاده میکردند. تیلور جواب داد: «آن ویدیویی که کانیه به من میگوید که قرار است من را یک هرزه در ترانه اش خطاب کند کجاست؟ چنین ویدیویی وجود ندارد زیرا چنین اتفاقی نیفتاده است.» سلینا گومز در دفاع از دوستش تیلور سوییفت وارد شد و گفت: «چیزهای مهم تری در دنیا وجود دارد که درباره آن بحث کنیم. چرا مردم (افراد مشهور) نمیتوانند که از صدایشان برای موضوعاتی که اهمیت دارند استفاده بهتری کنید.» این توییت سلینا با واکنش های مردم همراه بود و از او انتقاد کردند که چرا خودش هنگام جنبش حمایت از سیاه پوستان ساکت بود و حرفی نزد و عده ای هم برایشان سوال بود که سلینا درباره کدام صدا حرف میزند (اشاره به اینکه خواننده درجه یکی نیست) و سپس هشتگ «سلینا برو بخواب» ترند ۳ جهانی شد که سلینا توسط کاربران مورد تمسخر قرار گرفت.

افراد مشهوری مانند کندال جنر، کلوئی کارداشیان، فرل ویلیامز، دمی لواتو و زندایا با لایک کردن توییت های مربوط به کیم کارداشیان حمایت خودشان را از او نشان دادند. همچنین کیتی پری با توییت کردن «هاها» نشان داد که درحال خواندن توییت ها و خندیدن به ماجراست. زرا لارسن نیز نوشت «این چایی خوشمزه من را کشت. الان دارند من را در تابوت میگذارند.» اشاره به این دعوای اینترنتی که همه را سرگرم کرده بود. در این میان حتی بین کلوئی کارداشیان و کلوئی مورتز درگیری لفظی پیش آمد. کلوئی مورتز در توییتی نوشت: «همه باید سرشان را از یک سوراخ در بیاورند و به دور و برشان نگاه کنند و بفهمند که چه اتفاقی درحال رخ دادن در جهان واقعی است.» کلوئی کارداشیان نیز عکسی از کلوئی مورتز در ساحل که باسن لخت او دیده میشد به اشتراک گذاشت و نوشت: «آیا داری درباره این سوراخ حرف میزنی؟»

در سال ۲۰۱۷ تیلور با انتشار تک آهنگ Look What You Made Me Do جواب کانیه را داد: «من از بازی های کوچک تو خوشم نمی آید. از استیج کج تو خوشم نمی آید. از نقشی که مرا مجبور به بازی کردی، نقش یک احمق، نه از تو خوشم نمی آید.» تیلور همچنین با به کار بردن مار در موزیک ویدیو خودش به کیم کارداشیان نیز طعنه زد. تیلور همچنین دیس ترک دیگری از این آلبوم برا کانیه داشت که در ترانه This Is Why We Can’t Have Nice Things خطاب به کانیه میگوید: «دوست شدن دوباره مان خیلی خوب بود. داشتم به تو یک شانس دوباره میدادم. اما تو درحالی که به من دست دوستی میدادی از پشت ضربه زدی.»

در سال ۲۰۱۹ نیز تیلور در مصاحبه ای کانیه و کیم را قلدرانی خطاب کرد که او را اذیت کرده اند. سال بعد ویدیو کامل مکالمه تیلور و کانیه پخش شد. در این ویدیو مشخص شد که کانیه هیجوقت درباره واژه «هرزه» درباره تیلور حرف نزده بود و تیلور در واکنش گفت که در تمام این مدت او حقیقت را میگفته است. کیم کارداشیان نیز در پاسخ به تیلور گفت: «تیلورانتخاب کرده است که یک بحث قدیمی را دوباره زنده کند… این آخرین باری هست که درباره این موضوع حرف میزنم چرا که حقیقتا هیچکسی اهمیت نمیدهد. میبخشید که با این مسئله خسته تان کردم. میدانم که مسائل مهم تری هست که دارید با آنها دست و پنجه نرم میکنید.»

کیتی پری:

دوستی کیتی پری و تیلورسوییفت از جولای ۲۰۰۹ آغاز شد و با یکدیگر دوستان نزدیکی بودند تا اینکه در سال ۲۰۱۳ به دلیل پیوستن یکی از رقصنده های تورکنسرت تیلور سوییفت به کنسرت کیتی پری، دوستی این دو هنرمند خراب شد. ماجرا از زبان کیتی پری اینطور بیان شده است: «۳ رقصنده در تور کنسرت او (تیلور) حضور داشتند و آنها قبل از پیوستن به تور از من اجازه گرفتند که آیا میتوانند به این تور بپیوندند و من هم در جواب گفتم بله البته! من گفتم که هنوز تور خودم را آغاز نکرده ام. کار را قبول کنید. او عالی است… اما من حدود یک سال دیگر تور خودم را برگزار خواهم کرد پس مطمئن باشید که بتوانید در قرارداد تان یک وقفه ۳۰ روزه در نظر بگیرید تا بتوانید خارج شوید اگر میخواهید زمانی که تور خودم را آغاز کردم به من بپیوندید. آن سال از راه رسید و من به آنها پیام دادم، زیراکه با آنها رابطه خیلی نزدیکی دارم و گفتم که میخواهم کار خودم را آغاز کنم… آنها هم قبول کردند و گفتند که با مدیریت در این باره حرف خواهیم زد و این کار را هم کردند و سپس اخراج شدند! و من تلاش کردم که با خودش (تیلور) درباره این موضوع حرف بزنم و او حتی نخواست تا با من حرف بزند و جواب زنگ من را نداد و بعد او ترانه ای را درباره من نوشت (Bad Blood) و من به خودم گفتم خب خب خب این چیزی هست که میخواهی انجام بدهی؟ اینم از کارما… تو کاری را انجام میدهی و این کارت واکنشی را به همراه خواهد داشت…» (که کیتی در جواب ترانه Swish Swish را برای تیلور در سال ۲۰۱۷ منتشر کرد)

“تصویری از تیلور در کنار کیتی درحال اجرای ترانه Hot N Cold”

لاکهارت برانلای، یکی از رقصنده هایی بود که در این ماجرا دخیل بود. او رقصنده تورکنسرت California Dreams کیتی در سال ۲۰۱۱ بود و همچنین در ویدیو مستند Katy Perry: Part of Me نیز حضور داشت که بعد از آن به تور کنسرت Red تیلور پیوست و پس از آن برای حضور در تورکنسرت Prismatic کیتی، تور تیلور را رها کرد. این رقصنده عنوان کرده است که رابطه نزدیکی با کیتی داشته است و اینکه حتی در تور تیلور زیاد هم اجرای رقص نداشت. او گفته است: «حقیقتا ما برای دو سال و نیم همراه کیتی بوده ایم و او مانند خانواده ماست پس وقتی از ما خواست با کمال میل آنرا قبول کردیم. هرچند که ما زیاد در تورکنسرت تیلور نمیرقصیدیم و من کمی هم خسته شده بودم از این بابت.»

تیلور بعدا کیتی را به “دزدیدن” رقصنده های تورش متهم کرد و برای او ترانه Bad Blood را نوشت. در می ۲۰۱۵ موزیک ویدیو این ترانه نیز منتشر شد که با واکنش های متفاوتی همراه بود. در این ویدیو که افراد مشهور زیادی حضور داشتند درحال آماده شدن برای یک جنگ هستند. زنی (که سلینا گومز نقش آنرا بازی میکند) که در ابتدا همکار تیلور در یک عملیات است با دزدیدن یک کیف از او، به او خیانت میکند و سپس تیلور به همراه تیمش درحال آماده شدن برای یک نبرد میباشند که در آخر ویدیو تصویری از جنگ دو گروه از زنها با یکدیگر را به نمایش میکشد. این ویدیو از طرف مدافعین حقوق زنها و فمنیست ها با واکنش های زیادی همراه بوده است، چرا که خود تیلور که ادعای دفاع از حقوق زنها را داشت، در موزیک ویدیو اش جنگ زنها را با یکدیگر به تصویر میکشد.

“تصویری از تیلور در موزیک ویدیو Bad Blood”

در سال ۲۰۱۵، بعد از اعلام نامزدهای مراسم ام تی وی و نامزد نشدن نیکی میناژ در بخش بهترین موزیک ویدیو سال، در توییتی واکنش نشان داد و نوشت: «اگر در ویدیو هایتان زنهایی با بدنهای باریک بیاورید، نامزد بهترین ویدیو سال خواهید شد.» بعد از این توییت، تیلور واکنش نشان داد و خطاب به نیکی میناژ نوشت: «من تا به حال چیزی جز عشق و حمایت برای تو نداشتم. این برای تو خوشایند نیست که زنها را مقابل یکدیگر قرار میدهی…» کیتی پری در واکنش به این حرف تیلور توییت زد و این حرف تیلور درباره قراردادن زنها مقابل همدیگر را طعنه آمیز توصیف کرد چرا که خود تیلور در موزیک ویدیو اش چنین چیزی را به تصویر کشید تا یک زن دیگر را پایین بکشد.

در سال ۲۰۱۶ بعد از اینکه یکی از طرفداران کیتی از او پرسید که آیا حاضر است با تیلور همکاری داشته باشد پاسخ داد در صورتی که تیلور عذرخواهی کند بله علاقه دارد! در اکتبر همان سال ویدیویی از کیتی در کنسرت کانیه وست پخش شد که درحال رقصیدن با آهنگ Famous او بود.

کیتی در سال ۲۰۱۷ ترانه Swish Swish که جوابی به تیلور بود را منتشر کرد و در این آهنگ با نیکی میناژ همکاری کرد. آلبوم کیتی در تاریخ ۹ ژوئن ۲۰۱۷ منتشر شد. در همان شب انتشار آلبوم کیتی، تیلور که آثارش قبلا در پلتفرم های استریمی قرار نداشتند، به مناسبت فروش ۱۰ میلیون نسخه ای آلبوم ۱۹۸۹، تمامی آثار قبلی اش را بر روی اسپاتیفای و پلتفرم های پخش آنلاین قرار تا بتواند ضربه ای به میزان استریم های آلبوم تازه منتشر شده کیتی بزند و توجه مردم به آثار قدیمی خودش برای پخش آنلاین جلب کند.

کیتی بعدا در سال همان سال به تیلور دوباره ابراز علاقه کرد و در مصاحبه ای درباره او گفت که دوستش دارد و همیشه داشته است اما درهمان سال تیلور با انتشار موزیک ویدیو Look What You Made Me Do که برای کانیه وست بود، پاسخی هم به کیتی داد. در صحنه ای از این موزیک ویدیو تیلور استایلی مشابه کیتی پوشیده است و جایزه گرمی ای در دست گرفته است که به باور هواداران تیلور درحال طعنه زدن به کیتی در این قسمت میباشد.

“تصویری از موزیک ویدیو LWYMMD تیلور و شباهت او به کیتی پری”

در سال ۲۰۱۸ زمانی که کیتی به عنوان داور در برنامه امریکن آیدل حضور داشت زمانی که یکی از شرکت کننده ها خواست الگوی خودش در موسیقی را معرفی کند گفت: «عذر میخواهم. الگوی من تیلورسوییفت است.» کیتی هم درجواب گفت: «دلیلی برای متاسف بودن نیست من هم او را به عنوان یک ترانه سرا دوست دارم.» در همین سال کیتی با فرستادن شاخه های زیتون (نماد صلح و دوستی) برای تیلور، به این ماجرا خاتمه داد و تیلور در استوری اینستاگرامش آنرا به اشتراک گذاشت و نوشت: «ممنونم کیتی.»

یک در سال بعد در ژوئن ۲۰۱۹، کیتی پری با پختن کلوچه هایی که روی آنها نوشته بود: «درنهایت، صلح.» تایید کرد که به طور کامل مشکلات او تیلور تمام شده است و یک بعد در موزیک ویدیو You Need to Calm Down تیلور حضور پیدا کرد و دوستی خودشان را علنی کردند. در سال ۲۰۲۰ نیز، تیلور برای فرزند تازه به دنیا آمده ی کیتی پری، پتویی را خودش بافت و برای او فرستاد.

اسکوتر بران:

در سال ۲۰۱۸ قرارداد ۱۲ ساله تیلور با کمپانی موسیقی بیگ مشین به اتمام رسید. طبق گفته تیلور، او بارها تلاش کرده بود تا حق مسترینگ ریکورد هایش را از کمپانی خریداری کند اما به او نفروختند و در نهایت این حق مالیکیت توسط تاجر موسیقی و مدیر برنامه معروف، اسکوتر بران خریداری شد.

(توضیحی درباره حق مالکیت آثار: هیچ خواننده ای که زیر نظر یک کمپانی موسیقی هست مالک آثار خودش نیست! کمپانی های موسیقی، ناشران آثار یک هنرمند هستند و تحت اعتبار آن کمپانی آثار منتشر میشوند و مسئولیت تبلیغات این آثار و عرضه و فروش آنها در بازار نیز برعهده کمپانی هست و باید میلیون ها دلار برای هرهنرمند خرج کنند تا آثار او دیده شوند و به محبوبیتی بین مردم برسد و به فروش رود. در قبال این خرجی که یک کمپانی برای یک هنرمند میکند، آنها در طی قراردادی که اول کار با هر هنرمندی میبندند تعیین میکنند که درصدی از فروش آثار به هنرمند تعلق میگیرد و ما بقی برای کمپانی و سود آنها از تبلیغات آثار میباشد! بنابر این، طبق قراردادی که بسته میشود، آن کمپانی مالک و صاحب آثار است و حق آنرا دارد که هرکاری با آن آثار بکند. میتواند آن آثار را بفروشد، هر زمان که بخواهد منتشر کند یا حتی اگر آلبومی در دست انتشار است اجازه انتشار آنرا ندهد یا حتی اجازه آنرا ندهد که آن هنرمند فلان ترانه را اجرا کند. زیرا هنرمند مالک آثارش نیست. این وضعیت برای تقریبا ۹۰ درصد هنرمندان هالیوود چنین است.)

بنابراین، پس از گذر چندسال هنرمندانی که از لحاظ مالی آمادگی دارند تا حق مالکیت آثار خودشان را بخرند، میتوانند با پرداخت هزینه ی چند صد میلیون دلاری آثار خودشان را از کمپانی های موسیقی خریداری کنند. تیلور تلاش کرد تا این کار را کند اما در نهایت آثار او به تاجر موسیقی اسکوتر بران فروخته شد.

“تصویری قدیمی از تیلور سوییفت در کنار اسکوتر بران”

تیلور بدون هیچگونه مذاکره ای با اسکوتر، در شبکه های اجتماعی به او حمله کرد و او را فردی قلدر خطاب کرد که و مدعی شد که کمپانی اش او را بازی داده تا آثارش را به شخص دیگری بفروشد. اسکوتر این آثار تیلور را به ارزش ۳۳۰ میلیون دلار از کمپانی اش خریداری کرد.

افراد مشهوری مانند کلی کلارکسن، کارا دلوین، هالزی، سلینا گومز و ایگی ازیلیا از تیلور بابت این اتفاق حمایت کردند و در مقابل افراد مشهوری مانند جاستین بیبر، آریانا گرنده، دمی لواتو و سیا از اسکوتر دفاع کردند که او کار اشتباهی را انجام نداده است. بعد از حواشی زیاد این مسئله، اسکوتر آلبوم های تیلور را به یک کمپانی دیگر به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار فروخت. همسر اسکوتر ادعا کرده بود که در این مدت آنها نامه های تهدید آمیز از طرف طرفداران تیلور دریافت میکردند. تهدید های به قتل و آسیب رساندن به فرزندانشان و مدعی شدند که مورد آزار و اذیت و قلدری اینترنتی طرفداران تیلور قرار گرفته اند. اسکوتر بارها تیلور را دعوت به مذاکره برای حل کردن مشکلات و رسیدن به یک نتیجه کرد اما اون هیجوقت حاضر نشد و کارهایش را با ساختن حواشی در شبکه های اجتماعی پیش برد. او فعلا در تلاش است تا دوباره آثار قدیمی اش را بازخوانی کند و مجددا تحت مالکیت خودش آثار بازخوانی شده را پخش و منتشر کند.


دانلود کنسرت از تیلورسوییفت

دانلود آلبوم های تیلورسوییفت:

نام آلبوم سال انتشار رتبه بیلبورد آمریکا فروش دانلود آلبوم
“Taylor Swift” 2006 #5 آمریکا: ~8,000,000 دانلود
“Fearless” 2008 #1 آمریکا: ~11,000,000 دانلود
“Speak Now” 2010 #1 آمریکا: ~7,000,000 دانلود
“Red” 2012 #1 آمریکا: ~8,000,000 دانلود
“1989” 2014 #1 آمریکا: ~11,000,000 دانلود
“Reputation” 2017 #1 آمریکا: ~4,000,000 دانلود
“Lover” 2019 #1 آمریکا: ~3,000,000 دانلود
“Folklore” 2020 #1 آمریکا: ~2,000,000 دانلود
“Evermore” 2020 #1 دانلود