در این مقاله به معرفی بیانسه و کارهای هنری او خواهیم پرداخت.

نام بیانسه جیزل نولس-کارتر
سن 40 سال
حرفه خواننده، ترانه سرا، تهیه کننده موسیقی، رقصنده، بازیگر، تاجر، فعال اجتماعی
سبک موسیقی آر-اند-بی، پاپ، هیپ هاپ
فروش آثار ۱۸۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان
۲ میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار باکس آفیس سینما
عملکرد جدول ۶ آلبوم شماره یک و درمجموع ۱۰ آلبوم در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ۲۰۰
۷ تک آهنگ شماره یک و درمجموع ۱۹ تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰
جوایز مهم ۲۸ جایزه گرمی، ۹ جایزه موسیقی آمریکا، ۳۰ جایزه بیلبورد، ۳ جایزه موسیقی بریتانیا، ۳۲ جایزه ام تی وی، ۲ جایزه منتقدین سینما
ستاره پیاده رو مشاهیر هالیوود
نامزد ۸ جایزه امی و ۴ جایزه گلدن گلوب
القاب ملکه موسیقی آر-اند-بی
پرنسس موسیقی آر-اند-بی
ملکه موسیقی پاپ
ملکه موسیقی پاپ قرن ۲۱
ملکه ایالات متحده
بانوی اول موسیقی
دارایی ۵۰۰ میلیون دلار
روابط ۲۰۰۲-تاکنون: جی زی
فرزندان ۲ دختر (بلو آیوی: متولد ۲۰۱۲ و رومی: متولد ۲۰۱۷)
۱ پسر (سر: متولد ۲۰۱۷)

بیانسه جیزل نولس-کارتر، معروف به بیانسه، متولد ۴ سپتامبر ۱۹۸۱، خواننده، ترانه سرا، تهیه کننده موسیقی، رقصنده، بازیگر، تاجر و فعال اجتماعی آمریکایی میباشد. او فعالیتش را از سال ۱۹۹۷ آغاز کرد و تا به امروز به عنوان یکی از بزرگترین، تاثیرگذارترین و موفق ترین هنرمندان تمام دوران شناخته میشود.

افتخارات بیانسه بسیار زیاد است که تماما در یک مقاله جای نمیگیرد. اما میتوان اشاره کرد که او بیشترین جایزه را به عنوان یک هنرمند زن در تاریخ برنده شده است و با فروش بیش از ۱۸۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان (جدای از فعالیت در گروهش)، یکی از پرفروش ترین هنرمندان تمام دوران به شمار میرود. او پرفروش ترین هنرمند دهه ۲۰۰۰ بر اساس گواهی های فروش ثبت شده توسط سازمان RIAA بوده است و از طرف بیلبورد به عنوان برترین هنرمند زن آن دهه معرفی شده است. بیانسه بیشترین نامزدی جایزه گرمی را به عنوان یک زن تاکنون ثبت کرده است. او در سال ۲۰۲۱ توانست با برنده شدن ۴ جایزه گرمی دیگر، رکورد «بیشترین جایزه گرمی برنده شده توسط یک زن در تاریخ» و «بیشترین جایزه برنده شده توسط یک خواننده در تاریخ» را ثبت کند. او پردرآمد ترین هنرمند زن سیاه پوست در تاریخ است و بارها در لیست پردرآمد ترین سلبریتی های مجله فوربز قرار گرفته است. در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ او به عنوان قدرتمند ترین سلبریتی زن سال از طرف این مجله معرفی شده است. مجله تایم در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ از بیانسه به عنوان یکی از ۱۰۰ شخص تاثیرگذار سال نام برده است. او در سال ۲۰۱۶ نیز از طرف همین مجله به عنوان برترین شخص سال معرفی شده است و در سال ۲۰۲۰ این مجله از بیانسه به عنوان یکی از ۱۰۰ زنی که به موسیقی قرن ۲۱ معنا میبخشند یاد کرد. او همچنین اولین هنرمند زنی میباشد که ۳ آلبوم وی موفق به کسب حداقل ۱ میلیارد بار پخش آنلاین در اسپاتیفای شده اند.

“تصویری از بیانسه و جوایز گرمی اش”

بیانسه یکی از تحسین شده ترین هنرمندان در موسیقی چه از سوی منتقدین و چه از سوی سایر هنرمندان و مردم به شمار میرود. او یکی از برترین ترانه سرایان زن در تاریخ نیز میباشد و تاکنون ۱۲ ترانه نوشته شده توسط وی به رتبه نخست بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده دست یافته اند که دومین هنرمند زن بعد از ماریا کری با بیشترین تک آهنگ شماره یک به عنوان یک ترانه سرا در تاریخ موسیقی میباشد. مجله وی اچ وان از بیانسه به عنوان سومین هنرمند زن برتر موسیقی بعد از مدانا و ماریا کری در سال ۲۰۱۲ یاد کرده است. در سال ۲۰۰۲ او موفق به دریافت جایزه بهترین ترانه سرای سال از انجمن ترانه سرایان، نویسندگان و ناشران ایالات متحده شد که اولین زن آفریقایی تبار در تاریخ میباشد که موفق به دریافت این جایزه شده است. او تاکنون جوایز افتخاری متعددی بابت تجلیل از حرفه درخشانش از مراسم های مختلف دریافت کرده است که میتوان به جایزه «ویدیو ونگارد» مراسم ام تی وی، جایزه «هنرمند بین المللی» مراسم جوایز موسیقی آمریکا و جایزه «هنرمند هزاره» مراسم جوایز موسیقی بیلبورد اشاره کرد. همچنین نام بیانسه به همراه گروهش در پیاده رو مشاهیر هالیوود ثبت شده است.

او از هنرمندانی مانند مایکل جکسون، جنت جکسون، پرینس، تینا ترنر، مری جین بلاژ، دایانا راس، ویتنی هیوستن، لورن هیل، دانا سامر، آنیتا بیکر، لایونل ریچی، گروه جکسون فایو، گروه نیو ادیشن، مدانا و شر به عنوان هنرمندان تاثیرگذار بر حرفه اش نام برده است. همچنین هنرمندانی نظیر ادل، آنیتا، آریانا گرنده، ایوا مکس، بی بی رکسا، کامیلا کابیو، دمی لواتو، لیزو، شریل، دوا لیپا، الی گلدینگ، اد شیرن، گروه فیفت هارمونی، ایگی ازیلیا، جسی جی، کندریک لمار، لیدی گاگا، گروه لیتل میکس، مگان ترینر، نیکل شرزینگر، نورمانی، ریانا، ریتا اورا، سیزا، سم اسمیت، تیناشی، زندایا و… از بیانسه به عنوان یکی الهام بخشان موسیقی شان نام برده اند.

“تصویری از گروه دستنیزچایلد هنگام دریافت ستاره شان در پیاده رو مشاهیر هالیوود”

بیانسه در زمینه سینما و بازیگری نیز فعالیت داشته است که از معروف ترین فیلم های او میتوان به (The Lion King), (Austin Powers in Goldmember), (Epic), (Dreamgirls), (Obsessed) اشاره کرد. آثار سینمایی وی تاکنون بیش از ۲ میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار در گیشه های سینماهای جهان به فروش رفته اند.

کودکی تا آغاز حرفه موسیقی:

بیانسه در هوستن، تگزاس به دنیا آمد. مادر وی تینا نولس، یک آرایشگر و پدرش متیو نولس یک مدیر فروش بود. او یک خواهر به نام سولانژ دارد که مدتی به عنوان رقصنده برای گروه دستنیزچایلد فعالیت میکرد. بیانسه و سولانژ اولین خواهرانی هستند که هرکدام موفق به ثبت ۱ آلبوم شماره یک در بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده شده اند. بیانسه هم تحصیل میکرد و هم به کلاس های رقص و آواز میرفت. او در سن ۷ سالگی در مسابقه های رقص و آواز مدرسه ای شرکت کرد که برنده این مسابقات شد. او همچنین در گروه سرود مدرسه ابتدایی اش نیز فعالیت میکرد.

در سن ۸ سالگی بیانسه به همراه دوستانش کلی رولند و لاتاویا رابرسون، گروهی را تشکیل دادند و در مسابقات رقص و آواز محلی شرکت میکردند که برنده تمام این مسابقات شدند. این گروه در ابتدا «گرلز تایم» نام داشت که بعدها به «دستنیزچایلد» تغییر پیدا کرد. بیانسه گفته است در گاراژ خانه شان همیشه به تمرین رقص های جنت جکسون میپرداختند. آنها سپس در یک مسابقه استعدادیابی تلوزیونی به نام «استار سرچ» نیز حضور پیدا کردند که نتوانستند برنده آن شوند. در سال ۱۹۹۵، پدر بیانسه مدیربرنامه این گروه شد که به خاطر آن، درآمد خانواده بیانسه نصف شد و پدر و مادرش هرکدام مجبور شدند در آپارتمانی جدا زندگی کنند. این گروه آر-اند-بی سپس برای کمپانی های موسیقی مختلف اجرا میکرد و تست میداد اما از طرف همه رد میشدند. این مسئله فشار بیشتری را به خانواده بیانسه وارد کرد که باعث طلاق و جدایی پدر و مادر بیانسه شد. سپس در سال ۱۹۹۶ این گروه موفق به بستن یک قرارداد موسیقی شد و فعالیتش را پیش گرفت که تبدیل به یکی از پرفروش ترین و موفق ترین گروه های دخترانه تاریخ شد. برای اطلاعات بیشتر، دستنیزچایلد مطالعه شود.

۲۰۰۷-۲۰۰۲: آغاز حرفه انفرادی – آلبوم های Dangerously In Love و B’Day

بیانسه همزمان با فعالیت در گروه، در سال ۲۰۰۲ در ترانه 03Bonnie & Clyde از جی زی با وی همکاری کرد که این تک آهنگ به رتبه ۴ بیلبورد هات ۱۰۰ دست یافت. در همین سال اولین ترانه انفرادی بیانسه به نام Work It Out به عنوان ساندترک فیلم Austin Powers In Goldmember منتشر شد. در سال ۲۰۰۳ اولین تک آهنگ رسمی بیانسه از اولین آلبوم انفرادی اش به نام Crazy In Love منتشر شد. این تک آهنگ موفق به کسب رتبه نخست بیلبورد هات ۱۰۰ شد و برنده ۲ جایزه گرمی نیز شد. تک آهنگ دیگر این آلبوم به نام Baby Boy نیز صدرنشین بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده شد. اولین آلبوم انفرادی بیانسه به نام Dangerously In Love در ژوئن ۲۰۰۳ به بازار عرضه شد. این آلبوم به رتبه نخست بیلبورد ۲۰۰ دست یافت و تاکنون بیش از ۱۴ میلیون نسخه در جهان فروش داشته است. ۵ جایزه گرمی ثمره این آلبوم بوده است.

“تصویری از بیانسه درحال اجرا در مراسم ام تی وی سال ۲۰۰۳”

تک آهنگ های دیگر این آلبوم به نام های Me, Myself & I و Naughty Girl موفق به کسب جایگاه ۵ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ نیز شدند. در سال ۲۰۰۴ بیانسه سرودملی ایالات متحده را در مسابقات سوپربول اجرا کرد و در همین سال، آخرین آلبوم استودیویی گروه دستنیز چایلد به نام Destiny Fulfilled منتشر شد که به رتبه ۲ بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده رسید. اعضای این گروه سرانجام در سال ۲۰۰۵ تصمیم گرفتند تا گروه را منحل کنند و فعالیت انفرادی خودشان را دنبال کنند. در این سال یک آلبوم کامپیلیشن شامل بهترین ترانه های این گروه منتشر شد و ترانه جدیدی از بیانسه به نام Check On It را به همراه داشت که این تک آهنگ نیز به رتبه نخست بیلبورد هات ۱۰۰ دست یافت.

دومین آلبوم استودیویی بیانسه به نام B’Day در سال ۲۰۰۶ منتشر شد که به رتبه نخست بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده دست یافت و ۱ جایزه گرمی برایش به همراه داشت. تک آهنگ Irreplaceable از این آلبوم صدرنشین بیلبورد هات ۱۰۰ شد و تک آهنگ های Déjà Vu با همکاری جی زی و Beautiful Liar با همکاری شکیرا به جایگاه ۵ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ دست پیدا کردند.

۲۰۱۵-۲۰۰۸: آلبوم های I Am… Sasha Fierce , 4 و Beyoncé

سومین آلبوم استودیویی بیانسه به نام I Am… Sasha Fierce در سال ۲۰۰۸ روانه بازار شد. این آلبوم به رتبه نخست بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده دست یافت و ۵ جایزه گرمی برایش به همراه داشت. تک آهنگ مشهور Single Ladies از این آلبوم صدرنشین بیلبورد هات ۱۰۰ شد و برنده جایزه گرمی بهترین ترانه سال شد. تک آهنگ های If I Were a Boy , Halo و Sweet Dreams از این آلبوم نیز به موفق به کسب جایگاه ۱۰ تای اول این جدول شدند. این موفقیت باعث شد تا بیانسه رکورد بیشترین تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ را به عنوان یک هنرمند زن در دهه ۲۰۰۰ ثبت نماید.

“تصویری از بیانسه درحال اجرا در مراسم جوایز موسیقی آمریکا سال ۲۰۰۸”

در سال ۲۰۱۰ بیانسه در ترانه Telephone از لیدی گاگا با وی همکاری کرد که این تک آهنگ به رتبه ۳ بیلبورد هات ۱۰۰ دست یافت و یکی از پرفروش ترین تک آهنگ های دیجیتال تمام دوران به شمار میرود. در سال ۲۰۱۱ چهارمین آلبوم استودیویی بیانسه به نام 4 منتشر شد که به رتبه نخست بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده دست یافت و ۱ جایزه گرمی برایش به همراه داشت. تک آهنگ های این آلبوم با اینکه از نظر تجاری موفقیت آمیز نبودند اما ترانه هایی مانند Run The World و Love On Top بسیار محبوب هستند.

در مراسم ام تی وی سال ۲۰۱۱، بیانسه هنگام اجرای ترانه Love On Top حاملگی اش را برای اولین بار در تلوزیون به نمایش گذاشت که تبدیل به تیتر اول خبرهای جهان شد.

در فوریه ۲۰۱۳ بیانسه اجرای بین دو نیمه مسابقات سوپربول را برعهده داشت که اولین نامزدی جایزه امی او را به دنبال داشت. در دسامبر ۲۰۱۳، پنجمین آلبوم استودیویی بیانسه با نام خودش به بازار عرضه شد. این آلبوم به رتبه نخست بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده دست یافت و ۳ جایزه گرمی از جمله بخش بهترین آلبوم سال را به همراه داشت. این آلبوم بیانسه را تبدیل به اولین هنرمند زن در تاریخ کرد که هر ۵ آلبوم استودیویی اولش موفق شده اند در هفته اول انتشار صدرنشین بیلبورد شوند. تک آهنگ Drunk In Love از این آلبوم با همکاری جی زی، به رتبه ۲ بیلبورد هات ۱۰۰ دست یافت و تبدیل به یکی از پرفروش ترین تک آهنگ های بیانسه در جهان شد. تک آهنگ های دیگر این آلبوم مانند 7/11 , XO و Partition با اینکه از نظر تجاری موفقیت آمیز نبودند اما تحسین منتقدان را به همراه داشتند.

“تصویری از بیانسه هنگام دریافت جایزه ویدیو ونگارد مراسم ام تی وی سال ۲۰۱۴”

در سال ۲۰۱۴، بیانسه و جی زی تور کنسرت استادیومی مشترکشان به نام On The Run را برگزار کردند که با استقبال زیادی همراه بود و دومین نامزدی جایزه امی بیانسه را برایش به همراه داشت. در همین سال، بیانسه جایزه افتخاری «ویدیو ونگارد» مراسم ام تی وی را دریافت کرد و اجرایی از بهترین ترانه های آلبوم آخرش در این مراسم داشت.

۲۰۱۶-تاکنون: آلبوم های Lemonade و The Lion King: The Gift

در آپریل ۲۰۱۶، ششمین آلبوم استودیویی بیانسه به نام Lemonade منتشر شد. این آلبوم که به عقیده بسیاری از منتقدین بهترین آلبوم وی به حساب می آید، نقدهای مثبت فراوانی دریافت کرد و ۲ جایزه گرمی برای بیانسه به ارمغان آورد. این آلبوم نیز صدرنشین بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده شد و بیانسه رکورد خودش را افزایش داد و تبدیل به اولین هنرمند زن در تاریخ شد هر ۶ آلبوم استودیویی اول وی در هفته اول انتشار به رتبه نخست بیلبورد ۲۰۰ دست پیدا میکنند. این آلبوم ۲ نامزدی جایزه امی نیز به همراه داشت.

تک آهنگ Formation از این آلبوم موفق به کسب رتبه ۱۰ بیلبورد هات ۱۰۰ و تک آهنگ های Hold Up و Sorry جایگاه ۲۰ تای اول این جدول را کسب کردند. مضمون این آلبوم بیشتر درباره رابطه بیانسه و جی زی بوده است که بیانسه صرحتا درباره خیانت جی زی به او در این آلبوم سخن گفته است و هشدار آخرش را در ترانه هایش به نمایش گذاشت. در همین سال، بیانسه ترانه Formation را به عنوان هنرمند مهمان گروه کلدپلی در مراسم اجرای بین دو نیمه سوپربول اجرا کرد.

“تصویری از بیانسه در موزیک ویدیو Formation”

در سال ۲۰۱۷ بیانسه در رمیکس ترانه Perfect از ادشیرن با وی همکاری کرد که ششمین تک آهنگ شماره یک او را رقم زد. در همین سال او در رمیکس ترانه Mi Gente جی بالوین نیز حضور پیدا کرد که به رتبه ۳ بیلبورد هات ۱۰۰ دست یافت و با فروش بالایی در جهان همراه بود.

در سال ۲۰۱۸ بیانسه آلبوم مشترکی با جی زی به نام Everything Is Love تحت نام گروه دونفره «د کارترز» منتشر کرد که به رتبه ۲ بیلبورد ۲۰۰ دست یافت و با نقدهای مثبتی همراه بود و برنده ۱ جایزه گرمی شد. تک آهنگ Apeshit از این آلبوم به جایگاه ۱۳ بیلبورد هات ۱۰۰ رسید. در همین سال، به عنوان اجراکننده اصلی فستیوال کوچلا انتخاب شد و در این فستیوال اجرا کرد که به عنوان برترین اجرای تاریخ این فستیوال شناخته میشود. در سال ۲۰۱۹ مستندی از این اجرا با نام Homecoming منتشر شد که ۴ نامزدی جایزه امی برای وی به همراه داشت. آلبوم لایو این کنسرت نیز در همین سال منتشر شد که به رتبه ۴ بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده دست یافت و برنده ۱ جایزه گرمی شد.

در سال ۲۰۲۰، بیانسه صداگذاری لایو اکشن The Lion King را برعهده گرفت و در آلبوم ساندترک آن حضور پیدا کرد. او سپس آلبوم طولانی تری به نام The Lion King: The Gift را در این سال منتشر کرد که شامل ترانه های بیشتری بود و با نقد مثبت منتقدین همراه بود. این آلبوم در مجموع ۶ نامزدی جایزه گرمی و ۱ نامزدی جایزه گلدن گلوب برای وی به همراه داشت. در همین سال بیانسه در رمیکس ترانه Savage از مگان دی استالین با وی همکاری کرد که موفق به کسب رتبه نخست بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده شد و بیانسه با احتساب فعالیت در گروهش در ۴ دهه متوالی صدرنشینی بیلبورد هات ۱۰۰ را تجربه کرده است که او و ماریا کری تنها هنرمندان تاریخ میباشند که به چنین موفقیتی دست پیدا کرده اند. این ترانه ۳ نامزدی جایزه گرمی دیگر نیز به همراه داشت.


دانلود کنسرت از بیانسه

دانلود آلبوم های بیانسه:

نام آلبوم سال انتشار رتبه بیلبورد آمریکا فروش دانلود آلبوم
“Dangerously in Love” 2003 #1 جهان: ~14,000,000
آمریکا: ~6,000,000
دانلود
“B’Day” 2006 #1 جهان: ~11,000,000
آمریکا: ~5,000,000
دانلود
“I Am… Sasha Fierce” 2008 #1 جهان: ~10,000,000
آمریکا: ~4,000,000
دانلود
“4” 2011 #1 جهان: ~5,000,000
آمریکا: ~2,000,000
دانلود
“Beyonce” 2013 #1 جهان: ~7,000,000
آمریکا: ~3,000,000
دانلود
“Lemonade” 2016 #1 جهان: ~8,000,000
آمریکا: ~4,000,000
دانلود
“Everything Is Love” 2018 #2 دانلود
“The Lion King: The Gift” 2019 #2 دانلود