در این مقاله به معرفی لیسا لوپز، گروه تی ال سی و کارهای هنریشان خواهیم پرداخت.

نام لیسا نیکل لوپز
سن هنگام مرگ ۳۰ سال
حرفه رپر، خواننده، ترانه سرا، تهیه کننده موسیقی و رقصنده
سبک موسیقی رپ، هیپ هاپ، پاپ، آر-اند-بی
فروش آثار ۱۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان
عملکرد جدول ۲ تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰
جوایز مهم ۴ جایزه گرمی
دارایی ۵ میلیون دلار

خلاصه ای از زندگی شخصی و حرفه ای:

لیسا نیکل لوپز، معروف با نام هنری لفت آی، متولد ۲۷ می ۱۹۷۱ – درگذشته در ۲۵ آپریل ۲۰۰۲، رپر، خواننده، ترانه سرا، تهیه کننده موسیقی و رقصنده آمریکایی بود که با حضور در گروه دخترانه تی ال سی به شهرت دست یافت.

جدای از فعالیت در گروه، لیسا به دلیل فعالیت انفرادی اش و خلاقیت هایی که در زمینه موسیقی هیپ هاپ انجام داده است زبان زد و از او به عنوان یکی از پیشگامان هیپ هاپ بانوان یاد میشود. او همچنین طراح لباس، طراح استیج، طراح آرت کاور آلبوم ها و حتی کارگردان موزیک ویدیو های این گروه نیز بوده است.

“تصویری از لیسا در کنار میسی الیت”

لیسا هنگام فعالیتش ۲ آلبوم استودیویی منتشر کرد و سپس در سال ۲۰۰۹ پس از مرگش، سومین آلبوم استودیویی اش به نام Eye Legacy منتشر شد. او با حضور در ترانه های Not Tonight از لیل کیم و U Know What’s Up از دانل جونس، موفق به کسب جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ شده است. او همچنین با همکاری در ترانه Never Be the Same Again از ملانی سی موفق به کسب رتبه نخست جدول تک آهنگ های بریتانیا نیز شده است.

مرگ:

در ۲۵ آپریل ۲۰۰۲، لیسا درحین رانندگی، به وسیله نقلیه دیگری برخورد میکند و به سپس به بیرون از جاده افتاده و به ۲ درخت برخورد میکند و پس از چندین بار غلت زدن در کنار جاده، لیسا به بیرون از ماشین پرتاب میشود و درنهایت در سن ۳۰ سالگی به دلیل ضربه مغزی و شکستگی جمجمه از دنیا میرود.

گروه تی ال سی:

نام و سن اعضا تیان واتکینز (تی-بانز): ۵۰ سال
روزاندا توماس (چیلی): ۴۹ سال
سبک موسیقی آر-اند-بی، هیپ هاپ، پاپ، سول، فانک
فروش آثار ۱۰۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان
عملکرد جدول ۱ آلبوم شماره یک و درمجموع ۳ آلبوم در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ۲۰۰
۴ تک آهنگ شماره یک و درمجموع ۹ تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰
جوایز مهم ۴ جایزه گرمی، ۱ جایزه موسیقی آمریکا، ۵ جایزه ام تی وی

«تی ال سی» یک گروه دخترانه در سبک آر-اند-بی، هیپ هاپ میباشد که در سال ۱۹۹۰ توسط «لفت آی»، «تی-بانز» و «چیلی» تشکیل شد و در دهه ۹۰ میلادی به موفقیت و شهرت بالایی دست یافتند.

تی ال سی افتخارات زیادی دارد. آنها با فروش بیش از ۱۰۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان، پرفروش ترین گروه دخترانه آمریکایی در تاریخ میباشند و بعد از گروه اسپایس گرلز، پرفروش ترین گروه دخترانه در جهان به شمار میروند. مجله وی اچ وان از آنها به عنوان برترین گروه دخترانه تمام دوران و دوازدهمین هنرمند برتر تمام دوران یاد کرده است. مجله بیلبورد از آنها به عنوان برترین گروه سه نفره تمام دوران نام برده است و آنها را هفتمین هنرمند موفق دهه ۹۰ میلادی معرفی کرده است. آنها اولین و تنها گروه دخترانه در تاریخ هستند که موفق به دریافت گواهی فروش الماس در ایالات متحده شده اند. بیلبورد آنها را به عنوان دومین گروه موفق ایالات متحده بعد از گروه سوپریمز معرفی کرده است.

هنرمندان بسیاری از جمله کلانی، آلیا، بکی جی، برندی، کریستینا اگیلرا، جسی جی، نیکی میناژ، پینک، تیناشی، بیانسه، گروه لیتل میکس، گروه دستنیز چایلد، ایگی ازیلیا، آلیشیا کیز، بریتنی اسپیرز و… از این گروه به عنوان یکی از تاثیرگذاران بر موسیقی شان نام برده اند.

اعضای این گروه از هنرمندانی مانند جنت جکسون، چاکا کان، دانا سامر، پرینس، دایانا راس و گروه سالت ان پپا به عنوان الگوهای خودشان نام برده اند.

“تصویری از گروه تی ال سی و جوایز گرمی شان”

اولین آلبوم این گروه به نام Ooooooohhh… On the TLC Tip در سال ۱۹۹۲ منتشر شد که به رتبه ۱۴ بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده دست یافت و تا به امروز بیش از ۷.۵ میلیون نسخه در جهان فروش داشته است. ۳ تک آهنگ از این آلبوم موفق به کسب جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ شدند.

موفقیت این گروه با انتشار دومین آلبومشان به نام CrazySexyCool به اوج خود رسید. این آلبوم به رتبه ۳ بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده دست یافت و موفق به دریافت گواهی فروش الماس در ایالات متحده شد و تاکنون بیش از ۲۲ میلیون نسخه در جهان فروش داشته است که یکی از پرفروش ترین آلبوم های تمام دوران و پرفروش ترین آلبوم یک گروه دخترانه در تاریخ به شمار میرود. ۴ تک آهنگ از این آلبوم به جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ دست یافتند که شامل ۲ تک آهنگ شماره یک Creep و Waterfalls بود. ۲ جایزه گرمی ثمره این آلبوم بود.

با انتشار سومین آلبوم استودیویی آنها به نام FanMail موفقیت های آنها ادامه یافت و این آلبوم به رتبه نخست بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده رسید و تاکنون بیش از ۱۶ میلیون نسخه در جهان فروش داشته است. ۲ تک آهنگ No Scrubs و Unpretty از این آلبوم موفق به صدرنشینی در بیلبورد هات ۱۰۰ شدند. ۲ جایزه گرمی از جمله بهترین آلبوم آر-اند-بی سال ثمره این آلبوم بود. موفقیت های این گروه سپس کمی کمرنگ شد و چهارمین آلبوم ها به نام 3D در سال ۲۰۰۲ به بازار عرضه شد که از موفقیت بالایی برخوردار نبود. پس از مرگ لفت آی، این گروه فعالیت چشمگیری در موسیقی نداشت تا اینکه در سال ۲۰۱۷، پنجمین آلبوم استودیویی شان را به نام TLC منتشر کردند.

دانلود آلبوم های گروه تی ال سی:

نام آلبوم سال انتشار رتبه بیلبورد آمریکا فروش دانلود آلبوم
“Ooooooohhh… On the TLC Tip” 1992 #14 جهان: ~8,000,000
آمریکا: ~5,000,000
دانلود
“CrazySexyCool” 1994 #3 جهان: ~22,000,000
آمریکا: ~14,000,000
دانلود
“FanMail” 1998 #1 جهان: ~16,000,000
آمریکا: ~8,000,000
دانلود
“3D” 2002 #6 جهان: ~3,000,000 دانلود
“TLC” 2017 #38 دانلود