در این مقاله به معرفی میسی الیِت و کارهای هنری او خواهیم پرداخت.

نام ملیسا آرنت الیِت
سن ۵۰ سال
حرفه رپر، ترانه سرا و تهیه کننده موسیقی
سبک موسیقی رپ، هیپ هاپ، آر-اند-بی، دنس
فروش آثار ۷۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان
عملکرد جدول ۵ آلبوم در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ۲۰۰
۱۱ تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰
جوایز مهم ۴ جایزه گرمی، ۲ جایزه موسیقی آمریکا، ۸ جایزه بی ای تی، ۱۰ جایزه ام تی وی، ۶ جایزه منتخب نوجوانان
القاب الهه موسیقی هیپ هاپ
ملکه موسیقی هیپ هاپ
ملکه موسیقی هیپ هاپ / دنس
ملکه موسیقی رپ
ملکه تمام ملکه های رپ
دارایی ۵۰ میلیون دلار

خلاصه ای از زندگی شخصی و حرفه ای:

ملیسا آرنت الیِت، معروف به میسی الیِت و میسی میس د مینو الیِت، متولد ۱ جولای ۱۹۷۱، رپر، ترانه سرا و تهیه کننده موسیقی آمریکایی میباشد. او از سال ۱۹۹۱ فعالیتش را آغاز کرد و تا به امروز به عنوان یکی از تاثیرگذار ترین و بزرگترین رپرهای زن در تاریخ شناخته میشود و با لقب های افتخاری ای مانند «ملکه موسیقی هیپ هاپ» و «ملکه موسیقی رپ» نیز شناخته میشود. تاثیر میسی بر رپرهای زن بعد از خودش به قدری زیاد میباشد که از او به عنوان «ملکه تمام ملکه های رپ» نیز یاد میشود.

میسی برنده ۴ جایزه گرمی شده است و تاکنون بیش از ۷۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان فروش داشته است و به عنوان پرفروش ترین رپر زن عضر فیزیکال شناخته میشود. او اولین رپر زن در تاریخ میباشد که نامش در تالار ترانه سرایان ثبت گشته است. همچنین او در زمینه موزیک ویدیو های خلاقانه نیز زبان زد است که به خاطر آن جایزه افتخاری «ویدیو ونگارد» مراسم ام تی وی را دریافت کرده است که اولین رپر زن در تاریخ میباشد که به چنین موفقیتی دست یافته است و مجله بیلبورد نیز در سال ۲۰۲۰ از وی به عنوان پنجمین هنرمند برتر در زمینه موزیک ویدیو یاد کرده است.

هنرمندانی نظیر ایگی ازیلیا، فرگی، برونو مارس، نیکی میناژ، کانیه وست، لوداکریس، گروه دستنیز چایلد، کاردی بی، لیزو، سیزا، ازیلیا بنکس و مایا از وی به عنوان یکی از تاثیرگذاران بر حرفه خودشان نام برده اند.

“تصویری از میسی الیت و جایزه ویدیو ونگاردش”

میسی ابتدا در ترانه That’s What Little Girls Are Made Of از راون سایمن در سال ۱۹۹۳ با وی همکاری کرد که به رتبه ۶۸ بیلبورد هات ۱۰۰ دست یافت. او سپس در چند ترانه از هنرمندان دیگر حضور پیدا کرد که همکاری او در تک آهنگ Cold Rock a Party از ام سی لایت در سال ۱۹۹۶، موفق به کسب رتبه ۱۱ بیلبورد هات ۱۰۰ شد. اولین آلبوم میسی به نام Supa Dupa Fly در سال ۱۹۹۷ منتشر شد. این آلبوم به رتبه ۳ بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده دست یافت و تک آهنگ Sock It 2 Me از این آلبوم به رتبه ۱۲ بیلبورد هات دست پیدا کرد. ۳ نامزدی جایزه گرمی ثمره این آلبوم بود. او در همین سال در ترانه Not Tonight از لیل کیم با حضور دا برت، لفت آی و انجی مارتنیز همکاری کرد که این ترانه به رتبه ۶ بیلبورد هات ۱۰۰ دست یافت و اولین تک آهنگ میسی در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد را رقم زد.

در سال ۱۹۹۸، میسی چندین همکاری انجام داد که تک آهنگ های Make It Hot از نیکول و Trippin از توتل، موفق شدند به جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ دست پیدا کنند. دومین آلبوم استودیویی میسی به نام Da Real World در سال ۱۹۹۹ به بازار عرضه شد. این آلبوم به رتبه ۱۰ بیلبورد ۲۰۰ دست یافت و تک آهنگ Hot Boyz از این آلبوم به رتبه ۵ بیلبورد هات ۱۰۰ رسید و نامزد جایزه گرمی بهترین آلبوم رپ سال شد. این آلبوم با فروشی بیش از ۶.۵ میلیون نسخه در جهان، پرفروش ترین آلبوم وی به حساب می آید.

میسی شهرت جهانی اش را با سومین آلبوم استودیویی اش به نام Miss E… So Addictive در سال ۲۰۰۱ به دست آورد. این آلبوم به ۲ بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده رسید و در بریتانیا نیز به رتبه ۱۰ دست یافت و تبدیل به اولین آلبوم وی در جایگاه ۱۰ تای اول در این کشور شد. تک آهنگ مشهور Get Ur Freak On از این آلبوم به ۷ بیلبورد هات ۱۰۰ دست یافت و اولن جایزه گرمی میسی را رقم زد.

“تصویری از میسی الیت و جایزه گرمی اش”

چهارمین آلبوم میسی به نام Under Construction در سال ۲۰۰۲ منتشر شد که به رتبه ۳ بیلبورد ۲۰۰ دست یافت و تاکنون بیش از ۴ میلیون نسخه در جهان فروش داشته است. ۲ تک آهنگ از این آلبوم به نام های Work It و Gossip Folks به جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ دست یافتند و تک آهنگ Work It مدت ۹ هفته متوالی را در جایگاه ۲ بیلبورد هات ۱۰۰ سپری کرد و برنده ۱ جایزه گرمی شد. همکاری میسی در ترانه Oops از توئیت در همین سال، به رتبه ۷ دست یافت.

در سال ۲۰۰۳ میسی در اجرای ام تی وی مدانا، بریتنی اسپیرز و کریستینا اگیلرا حضور پیدا کرد که تبدیل به یکی از به یاد ماندنی ترین اجراهای تاریخ این مراسم شد. او سپس در همین سال آلبوم پنجم خود به نام This Is Not a Test را منتشر کرد که از لحاظ تجاری موفقیت آمیز نبود. به دنبال آن، میسی در سال ۲۰۰۴ در ترانه 1,2Step از سیارا حضور پیدا کرد که این تک آهنگ نیز به رتبه ۲ بیلبورد هات ۱۰۰ رسید.

در سال ۲۰۰۵ آخرین آلبوم استودیویی میسی تا به امروز به نام The Cookbook منتشر شد. این آلبوم به جایگاه ۲ بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده دست یافت. تک آهنگ مشهور Lose Control از این آلبوم، موفق به کسب رتبه ۳ بیلبورد هات ۱۰۰ شد و تا به امروز با فروشی بیش از ۶ میلیون نسخه در جهان، پرفروش ترین ترانه میسی به شمار میرود که برنده ۱ جایزه گرمی نیز شده است. پس از آن حضور میسی در موسیقی کمرنگ تر شد و در سال ۲۰۰۶، آلبومی شامل بهترین ترانه هایش به نام Respect M.E را منتشر کرد و به طور غیر مستقیم از موسیقی خداحافظی کرد. هرچند که او تاکنون چندین تک آهنگ را در سالهای مختلف منتشر کرده است اما آلبومی به مدت ۱۶ سال منتشر نکرده است. در سال ۲۰۱۹ او آلبوم کوتاهی به نام Iconology روانه بازار کرد.

میسی در سال ۲۰۱۵ به عنوان هنرمند میهمان در اجرای بین دونیمه سوپربول کیتی پری حضور پیدا کرد که تبدیل به پربیننده ترین اجرای سوپربول در تاریخ شده است و تا به امروز این رکورد جا به جا نشده است.

“تصویری از میسی الیت در کنار کاردی بی”

میسی به عنوان تهیه کننده موسیقی تاکنون برای هنرمندانی نظیر آلیا، ویتنی هیوستن، گروه دستنیز چایلد، مری جین بلاژ، ام سی لایت، بیانسه، سیارا و… نیز موسیقی تهیه کرده است.

دانلود آلبوم های میسی الیت:

نام آلبوم سال انتشار رتبه بیلبورد آمریکا فروش دانلود آلبوم
“Supa Dupa Fly” 1997 #3 جهان: ~4,000,000
آمریکا: ~2,000,000
دانلود
“”Da Real World” 1999 #10 جهان: ~6.5,000,000
آمریکا: ~3,000,000
دانلود
“Miss E… So Addictive” 2001 #2 جهان: ~6,000,000
آمریکا: ~2,000,000
دانلود
“Under Construction” 2002 #3 جهان: ~4.5,000,000
آمریکا: ~3,000,000
دانلود
“This Is Not a Test” 2003 #13 جهان: ~3,000,000 دانلود
“The Cookbook” 2005 #2 دانلود
“Iconology”
(EP)
2019 #24 دانلود