در این مقاله به معرفی لیل کیم و کارهای هنری او خواهیم پرداخت.

نام کیمبرلی دنیس جونس
سن ۴۶ سال
حرفه رپر، ترانه سرا، شخصیت تلوزیونی
سبک موسیقی رپ، هیپ هاپ
فروش آثار ۶۰ ملیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان
عملکرد جدول ۴ آلبوم در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ۲۰۰
۱ تک آهنگ شماره یک و درمجموع ۱۳ تک آهنگ در جایگاه ۲۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰
جوایز مهم ۱ جایزه گرمی، ۱ جایزه بیلبورد، ۱ جایزه بی ای تی، ۴ جایزه ام تی وی
القاب ملکه موسیقی رپ
ملکه موسیقی هیپ هاپ
الهه موسیقی هیپ هاپ
دارایی ۱ میلیون دلار

خلاصه ای از زندگی شخصی و حرفه ای:

کیمبرلی دنیس جونس معروف با نام هنری به لیل کیم، رپر، ترانه سرا و شخصیت تلوزیونی آمریکایی میباشد. او متولد ۱۱ ژوئیه ۱۹۷۴ است و از سال ۱۹۹۴ تاکنون مشغول فعالیت هنریست. نام او در کنار میسی الیت و نیکی میناژ، به عنوان موفق ترین و تاثیرگذار ترین رپرهای زن تاریخ قرار میگیرد و از او با عناوین «ملکه موسیقی رپ»، «ملکه موسیقی هیپ هاپ» و «الهه موسیقی هیپ هاپ» نیز یاد میشود. او با تک آهنگ Lady Marmalade موفق به کسب رتبه اول بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده شد و تبدیل به دومین رپر زن تاریخ بعد از لورن هیل شد که صدرنشین این جدول میشود. او همچنین بابت این ترانه موفق به برنده شدن یک جایزه گرمی شد که او را بعد از کویین لطیفا، گروه سالت-ان-پپا و لورن هیل، تبدیل به چهارمین رپر زن تاریخ کرد که برنده جایزه گرمی میشود.

لیل کیم از اولین رپرهایی زنی بود که در متن ترانه هایش به طور آزادانه درباره سکس حرف میزد. چیزی که در آن زمان برای یک هنرمند زن در ترانه هایش اصلا رایج نبود. درواقع از لیل کیم و گروه سالت-ان-پپا میتوان به عنوان اولین رپرهای زنی یاد کرد که چنین ترندی را در موسیقی رپ زن ها رایج کردند. با اینکه در آن زمان واکنش های منفی ای هم از طرف جامعه به آنها وارد میشد، اما امروزه شاهد آن هستیم که این موضوع ترانه سرایی، یکی از ترندهای موسیقی رپ و هیپ هاپ به حساب می آید. این درحالی بود که سایر رپرهای زن آن دوره مانند کویین لطیفا و لورن هیل ترانه هایی با مضامین قدرت زنها و شیوه درست زندگی منتشر میکردند.

“تصویری از لیل کیم و جایزه گرمی اش در سال ۲۰۰۲”

خارج از موسیقی، از لیل کیم به عنوان یک نماد فشن نیز یاد میشود. استایل های او همواره یکی از مورد توجه ترین ها بوده اند. به خصوص لباس های بدن نمای او که به همین خاطر او را با لقب «ملکه استایل های شهامت طلب» میشناسند. درواقع از لیل کیم چنین یاد میشود که استایل ها او، نه تنها باعث تغییر وجهه زنان در هیپ هاپ شد، بلکه یک تاثیرگذار بزرگ در زمینه فشن برای هنرمندان و حتی برندهای پس از خودش نیز شد. برندهایی مانند ورساچه، مارک جیکوب و ارمنی که از لیل کیم به عنوان یکی از تاثیرگذاران بر روی برخی از طراحی های شان یاد کرده اند. طراحی هایی که امروزه شاهد آن هستیم که هنرمندانی مانند بیانسه، ریانا و… این نوع ترند را دنبال میکنند. ریانا از لیل کیم به عنوان اصلی ترین الگوی خودش در فشن نیز یاد کرده است.

رپرهای زن زیادی از لیل کیم به عنوان یکی از الگوهای خودشان یاد کرده اند. هنرمندانی مثل نیکی میناژ، کاردی بی، مگان دی استالین، استفلن دان، کش دال و…

او در سال ۲۰۱۲ در لیست برترین هنرمندان زن در موسیقی در جایگاه ۴۵ قرار گرفت. از او همچنین به عنوان یکی از برترین بداهه سرایان در رپ نیز یاد میشود. آثار لیل کیم در مجموع تمام آلبوم و تک آهنگ هایش تاکنون بیش از ۶۰ میلیون نسخه در جهان فروش داشته اند که او را تبدیل به یکی از پرفروش ترین رپرهای زن در تاریخ میکند.

در سال ۲۰۱۹، مراسم بی ای تی، بزرگترین مراسم در زمینه هیپ هاپ، جایزه افتخاری I Am Hip-Hop را به لیل کیم بخاطر تاثیرش بر این ژانر، اهدا کرد. او همچنین در سال ۲۰۱۲، کلید دروازه هالیوود غربی را از شهردار این شهر بابت قدردانی از موفقیت هایش دریافت کرد.

“تصویری از لیل کیم در کنار کاردی بی”

لیل کیم در سال ۱۹۹۴ توسط بی.آی.جی. کشف شد و به گروه Junior M.A.F.I.A پیوست. او پس از انتشار چندین تک آهنگ با این گروه، سپس در سال ۱۹۹۶ اولین آلبوم استودیویی خود را به نام به نام Hard Core منتشر کرد. عمده شهرت او از همین آلبوم شروع شد. این آلبوم موفق به کسب رتبه ۱۱ بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده شد و تاکنون بیش از ۳.۵ میلیون نسخه در این کشور و بیش از ۷ میلیون نسخه در جهان فروش داشته است. تک آهنگ Not Tonight از این آلبوم موفق به کسب رتبه ۶ بیلبورد هات ۱۰۰ شد و اولین ورودی لیل کیم به جایگاه ۱۰ تای اول جدول ایالات متحده را رقم زد. او در همین سال با حضور در تک آهنگ It’s All about the Benjamins از دیدی، موفق به کسب رتبه ۲ بیلبورد هات ۱۰۰ شد.

لیل کیم بعد از انتشار دو آلبوم استودیویی دیگر، که هردو در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ۲۰۰ قرار گرفتند. هر سه آلبوم اول او تاکنون حداقل یک گواهی فروش پلاتینوم در ایالات ثبت کرده اند که او، میسی الیت و نیکی میناژ را به عنوان تنها رپرهای تاریخ تبدیل میکند که به چنین موفقیتی دست یافته اند.

تک آهنگ Lady Marmalade به عنوان ساندترک فیلم Moulin Rouge با همکاری مشترک کریستینا اگیلرا، پینک و مایا در سال ۲۰۰۱ منتشر شد که موفق به کسب رتبه نخست بیلبورد هات ۱۰۰ شد و یک جایزه گرمی به همراه داشت. این ترانه پرفروش ترین تک آهنگ لیل کیم است که او را به اولین رپر زن تبدیل کرد که آهنگش پنج هفته در رتبه اول چارت بیلبورد سپری کرد. این ترانه به عنوان یکی از بهترین همکاری های هنرمندان زن در تاریخ از سوی منتقدین یاد میشود.

تک آهنگ Magic Stick لیل کیم به عنوان یکی تک آهنگ های سومین آلبوم استودیویی اش در سال ۲۰۰۳ با همکاری فیفتی سنت منتشر شد که موفق به کسب رتبه ۲ بیلبورد هات ۱۰۰ شد. چهارمین آلبوم استودیویی او که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد، با استقبال بالایی همراه نبود و موفق به کسب رتبه ۶ بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده شد. او سپس در سال ۲۰۰۷ در تک آهنگ Let It Go از کیشیا کل با او همکاری کرد که این ترانه موفق به کسب رتبه ۷ بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده شد.

لیل کیم سپس از سال ۲۰۰۹ به مدت ۱۰ سال فعالیت جدی ای در موسیقی نداشت و به دنبال آن در سال ۲۰۱۹ پنجمین آلبوم استودیویی خودش به نام 9 را منتشر کرد که از موفقیت تجاری برخوردار نبود. او در طی این چندسال اخیر در برنامه های ریلیتی شو تلوزیونی حضور دارد و به عنوان یک چهره محبوب و شخصیت تلوزیونی از او یاد میشود.

“تصویری از لیل کیم، کریستینا، پینک و مایا، خوانندگان ترانه Lady Marmalade”

لیل کیم در تاریخ ۱۱ ژوئیه ۱۹۷۴ در بروکلین زاده شد و صاحب یک برادر بزرگتر به نام کریستوفر است. در ۹ سالگی پدر و مادر از هم جدا شدند و در جوانی با The Notorious B.I.G ملقب به Biggie یکی از موفق ترین رپر های تاریخ آمریکا ملاقات کرد که از همان طریق وارد گروه جونیور مافیا شد. لیل کیم بعد از جدایی از گروه، تاکنون پنج آلبوم استودیویی منتشر کرده که سومین آلبوم او به نام La Bella Mafia برای او دو نامزدی گرمی به ارمغان آورد.

لیل کیم در جوانی با Shawn Powell در رابطه بود که بعد از پیوستن لیل کیم به گروه از هم جدا شدند. سپس در سال ۱۹۹۹ لیل کیم اعلام کرد سه سال پیش از Biggie باردار شده بوده که تصمیم به سقط گرفته بود، اما طبق گفته های لیل کیم بیگی به او آسیب میزده و رابطه آنها ناسالم بوده است. لیل کیم در ۱۹۹۶ به دلیل حمل ماری جوانا دستگیر شد. او در ۲۰۰۲ با Damion Hardy وارد رابطه شد که یک سال بعد به دلیل خشونت از او جدا شد. در سال ۲۰۱۴ او صاحب یک دختر به نام Royal Reign شد.