در این مقاله به معرفی د ویکند و کارهای هنری او خواهیم پرداخت.

نام ایبل مکنن تسفی
سن ۳۰ سال
حرفه خواننده، ترانه ‫سرا، بازیگر و تهیه کنندۀ موسیقی
سبک موسیقی آر-اند-بی، پاپ، آلترنتیو آر-اند-بی
فروش آثار ۱۰۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ
عملکرد جدول ۴ آلبوم شماره یک در بیلبورد ۲۰۰
۵ تک آهنگ شماره یک و درمجموع ۱۲ تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰
جوایز مهم ۳ جایزه گرمی، ۵ جایزه موسیقی آمریکا، ۹ جایزه بیلبورد، ۱ جایزه بی ای تی، ۳ جایزه ام تی وی، ۲ رکورد جهانی گینس
نامزد ۱ جایزه اسکار
دارایی ۱۰۰ میلیون دلار
روابط ۲۰۱۵-۱۶: بلا حدید
۲۰۱۷: سلیناگومز
۲۰۱۸-۱۹: بلا حدید

خلاصه ای از زندگی شخصی و حرفه ای:

ایبل مکنن تسفی، معروف با نام هنری د ویکند، خواننده، ترانه سرا، بازیگر و تهیه کنندۀ موسیقی کانادایی می‫باشد. او متولد ۱۶ فوریه ۱۹۹۰ است و از سال ۲۰۱۰ تاکنون مشغول به فعالیت هنریست.

تسفی در اواخر سال ۲۰۱۰ به صورت ناشناس چند آهنگ را در یوتیوب تحت نام «د ویکند» بارگذاری کرد. او سه میکس‌تیپ را با نام‌های: خانه بادکنک‌ها، پنجشنبه و انعکاس‌های سکوت تا سال ۲۰۱۱ منتشر کرد که توسط منتقدان مورد تحسین قرار گرفت. در همان سال آلبوم تلفیقی سه‌گانه را منتشر کرد که سی قطعه شامل ریمستهایی از میکس‌تیپ‌ها و سه آهنگ اضافی بود. ناشران آن ریپابلیک رکوردز و ناشر موسیقی تحت مدیریت خودش، XO بودند. این خواننده در سپتامبر سال ۲۰۲۰ به ۶۶ میلیون استریم ماهانه در اسپاتیفای رسید که بیشترین میزان استریم ماهانه او تا به حال بوده است.

دومین آلبوم او، زیبایی پشت دیوانگی که به اولین آلبوم شماره یک او در بیلبورد ۲۰۰ تبدیل شد شامل سه آهنگ برتر بود: تک‌آهنگ “این رو به دست آوردی” و تک‌آهنگ‌های شماره یک “تپه‌ها” و “صورتم را نمی‌توانم حس کنم” که آهنگ‌ها با هم سه مکان بالای جدول آهنگ‌های داغ آراندبی بیلبورد را تصاحب کردند و او را به اولین هنرمندی تبدیل کردند که توانسته در طول تاریخ به همچین موفقیتی دست پیدا کند. د ویکند تاکنون سه بار برندۀ جایزۀ گرمی و یک بار نامزد جایزۀ اسکار شده‌است.

“تصویری از د ویکند به همراه جوایز گرمی خود”

در دوران جوانی، مادر او جهت تکمیل هزینه‌های خانواده مجبور به انجام دادن چندین کار که معمولاً پرستاری و پذیرایی و همچنین حضور در مدرسه شبانه است می‌شود. بعداً پدر او خانواده را رها کرد و و باعث شد مادربزرگ مادری او از او و در حالی که جوان بود مراقبت کند. این اتفاق باعث شد تا او به مانند تسلط بر زبان نخست مسلط به زبان امهری با زبان‌های سامی شود. همچنین مادربزرگ وی او را به کلیسای ارتدکس توحیدی اتیوپی می‌برد. ایبل در ۱۱ سالگی شروع به کشیدن ماری‌جوآنا کرد و بعداً به مواد مخدر قوی رو آورد.

در تورنتو، تسفی با تهیه‌کننده‌ای به نام جرمی روز آشنا می‌شود. جرمی ایده‌ای برای dark R&B داشت و سعی می‌کند آن را به یک موسیقیدان به نام Curtis Santiago معرفی کند. “روز” یکی از آهنگ‌ها را برای ایبل به صورت فری استایل می‌نوازد و این سرآغاز شروع بر روی آلبوم و تهیه‌کنندگی سه آهنگ با نام‌های “What You Need”, “Loft Music” و “The Morning” و آن‌هایی که ایبل روی آن‌ها رپ می‌کند، ولی در آخر آن‌ها را حذف می‌کند. “روز” اجازه می‌دهد که ایبل این قطعه را نگهدارد به شرط آنکه اعتبار آن‌ها به او “روز” برگردد. هرچند که ایبل آن‌ها را بعدها در یوتیوب با نام ویکند منتشر می‌کند و هویتش ناشناس می‌ماند.

او که در زمان نامشخصی با سلینا گومز رابطهٔ جدیدی را شروع کرده بود، از طرف جاستین بیبر (دوست پسر سابق سلینا و خوانندۀ معروف) نقد و مورد تمسخر قرار گرفت و ادعا داشت که سلنا گومز از ایبل سوءاستفاده می‌کند به خصوص بعد از اجرای زندهٔ ایبل در جوایز گِرَمی که وی را در شبکه اجتماعی اینستاگرام مورد تمسخر قرار داد و گفت اجرای بسیار ضعیفی داشت. ایبل نیز ساکت نماند و در آلبومی که به تازگی توسط NAV که از دوستان نزدیک ایبل هست، جاستین را در تِرکی به نام Some Way دیس کرد.

“تصویری از د ویکند و سلینا گومز در فرش قرمز مراسم مت گالا”

تسفی در اوایل سال ۲۰۱۵ با بلا حدید شروع به قرار گذاشتن کرد. این زوج اولین‌بار همدیگر را در کوچلا ملاقات کردند. در دسامبر ۲۰۱۵، حدید در نماهنگ او، “در شب” حضور پیدا کرد. همچنین آن‌ها در فوریه همان سال به عنوان یک زوج بر روی فرش قرمز پنجاه و هشتمین مراسم جایزه گرمی حضور پیدا کردند. در ۱۱ نوامبر ۲۰۱۶ گزارش شد این زوج از هم جدا شدند؛ با استناد به این گزارش اگرچه هر دو هنوز عاشق همدیگر بودند اما برنامه‌هایشان با یکدیگر به شدت دارای تضاد و تناقض بود.

مدل موهای تسفی -که تا حدی برگرفته از ژان میشل باسکیت بود- تابحال قابل تشخیص‌ترین مشخصه او بود. او در رابطه با موهایش گفت: «حفظ و نگهداری این مدل اصلاً کار سختی نیست. فقط هر چند وقت یک بار نیاز به یک شستشوی سخت دارد.» او شروع به بلند کردن موهایش در سال ۲۰۱۱ کرد و در این باره گفت: “دوست دارم به عنوان یک نماد و متفاوت به یاد آورده شوم.”

“مدل مو های خالص د ویکند”

او به عنوان یکی از موفق ترین هنرمندان کانادایی تاریخ به حساب میاد و تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون آلبوم و تک آهنگ در جهان فروش داشته است. ویکند هنرمندانی نظیر مایکل جکسون، پرینس و آر کلی را از جمله تاثیرگذاران بزرگ خود نام برده است. سبک موسیقی او سول، آر-اند-بی وهیپ هاپ می‫باشد. او لانا دل ری، امینم و دیوید بویی را نیز از جمله تاثیرگذاران بر خود معرفی کرده است.

ویکند در سال ۲۰۲۰ یکی از موفق ترین آلبوم های سال را منتشر کرد و موفق به ثبت تک آهنگ های موفق متعددی از این آلبوم شد با این حال زمانی که لیست نامزدهای مراسم گرمی ۲۰۲۱ منتشر شد او به کل برای نامزدی های این مراسم نادیده گرفته شد. او که هیچ نامزدی ای نتوانست کسب کند در توییتی این مراسم رو “فاسد” خطاب کرد و گفت که آنها مدیون خودش، طرفدارانش و صنعت موسیقی هستند!
تی ام زد در مقاله ای دلیل نامزد نشدن د ویکند را اینگونه عنوان کرد:
“ویکند با انتخاب سختی مواجه بود. او باید بین اجرای سوپربول و اجرای مراسم گرمی یکی را انتخاب میکرد. اما پا فشاری او برای اجرا کردن هر دو مراسم به قیمت نامزد نشدن در مراسم گرمی تمام شد! تیم د ویکند برای هفته ها درحال مذاکره با مراسم گرمی بودند تا به یک توافقی برسند که ویکند بتواند در هر دو مراسم اجرا کند اما گرمی به آنها فرصت داد که فقط یکی را انتخاب کنند! در آخر بدلیل اینکه ویکند سوپربول را انتخاب کرد، نامزدی مراسم گرمی را هم از دست داد!” مدیربرنامه های د ویکند در توییتی خطاب به مدیران مراسم گرمی نوشت:
“مدیرهای فاسد مراسم گرمی باید کنار بروند. دیگر هرچی پشت میزهایتان قایم شدید کافیست! ما دیگر تحمل نمیکنیم و ساکت نمیشینیم. الآن زمانِ تغییر است! مسائل باید روشن شوند”
هنرمندان بسیاری مانند دریک، نیکی میناژ، برونو مارس، التون جان و چارلی پوث نیز به نامزد نشدن ویکند در مراسم گرمی واکنش نشان دادند.

دانلود آلبوم های د ویکند:

نام آلبوم سال انتشار رتبه بیلبورد آمریکا فروش دانلود آلبوم
“Trilogy” ۲۰۱۲  #4 جهان:
~6,000,000
آمریکا:
~4,000,000
دانلود
“Kiss Land” ۲۰۱۳ #2 جهان: ~2.5,000,000
آمریکا: ~1.5,000,000
دانلود
“Beauty Behind The Madness” ۲۰۱۵ #1 جهان: ~9,000,000‍
آمریکا:
~6,000,000
دانلود
“Starboy” ۲۰۱۶ #1 جهان:
~6,000,000
آمریکا:
~4,000,000
دانلود
“My Dear Melancholy” ۲۰۱۸ #1 جهان:
~1,000,000
آمریکا:
~500,000
دانلود
“After Hours” ۲۰۲۰ #1 جهان:
~1.5,000,000
آمریکا:
~800,000
دانلود