در این مقاله به معرفی نوتوریوس بی. آی. جی. و کارهای هنری او خواهیم پرداخت.

نام کریستوفر جرج لیتور والاس
سن هنگام مرگ ۲۴ سال
حرفه رپر و ترانه سرا
سبک موسیقی رپ، هیپ هاپ
عملکرد جدول ۳ آلبوم شماره یک و درمجموع ۵ آلبوم در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ۲۰۰
۲ تک آهنگ شماره یک و درمجموع ۱۲ تک آهنگ در جایکاه ۲۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰
فروش آثار ۷۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان
جوایز مهم ۳ جایزه بیلبورد، ۱ جایزه ام تی وی
نامزد ۴ جایزه گرمی
دارایی ۱۰ میلیون دلار

خلاصه ای از زندگی شخصی و حرفه ای:

کریستوفر جرج لیتور والاس معروف با نام هنری نوتوریوس بی. آی. جی یا بیگی، متولد ۲۱ می ۱۹۷۲ و درگذشته در ۹ مارس ۱۹۹۷، رپر و ترانه سرای آمریکایی بود. وی فعالیتش را در سال ۱۹۹۲ آغاز کرد و تا به امروز با گذشت ۲۵ سال از مرگش به عنوان یکی از بزرگترین و تاثیرگذار ترین هنرمندان سبک هیپ هاپ در تمام دوران شناخته میشود.

آثار بیگی تاکنون بیش از ۷۰ میلیون نسخه در مجموع آلبوم ها و تک آهنگایش در سراسر جهان به فروش رفته است که وی را تبدیل به یکی از پرفروش ترین هنرمندان سبک هیپ هاپ تمام دوران میکند. مجله رولینگ استون از وی به عنوان «بزرگترین رپری که در این جهان زندگی کرده است» نام برده است و نشریه بیلبورد نیز او را به عنوان برترین رپر تمام دوران معرفی کرده است. مجله سورس نیز بیگی را برترین رپر تمام دوران میداند و ام تی وی او را در لیست برترین بداهه سرایان تمام دوران در رتبه سوم قرار داده است. در سال ۲۰۲۰ نام بی. آی. جی. در تالار مشاهیر راک اند رول به ثبت رسید.

هنرمندانی همچون جی زی، فیفتی سنت، آلیشیاکیز، فت جو، نیکی میناژ، نلی، جا رول، امینم، لیل وین، مایکل جکسون، آشر، اسنوپ داگ و… نیز تاکنون از آثار وی نمونه برداری کرده اند و یا آنها را ستایش کرده اند.

“تصویری از بیگی در کنار توپاک”

اولین آلبوم بیگی به نام Ready to Die در سپتامبر ۱۹۹۴ منتشر شد این آلبوم تا به امروز بیش از ۱۲ میلیون نسخه در جهان فروش داشته است و یکی از پرفروش ترین آلبوم های هیپ هاپ دهه نود میلادی شناخته میشود. تک آهنگ مشهور Big Poppa از این آلبوم توانست رتبه ۶ بیلبورد هات ۱۰۰ را کسب کند و اولین ورودی بیگی به جایگاه ۱۰ تای اول را رقم بزند. دومین آلبوم بیگی دو هفته پس از مرگش به نام Life After Death به بازار عرضه شد. این آلبوم رتبه نخست بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده را کسب کرد و موفق به دریافت گواهی فروش الماس در این کشور شده است و تا به امروز فروش بیش از ۲۰ میلیون نسخه در جهان را پشت سر گذاشته است که یکی از پرفروش ترین آلبوم های هیپ هاپ تمام دوران به شمار میرود. دو تک آهنگ Hypnotize و No Money No Problems از این آلبوم نیز موفق به شدند صدرنشین بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده شوند و در سطح جهان به محبوبیت بالایی برسند.

تا به امروز آلبوم ها و تک آهنگ های مختلفی که قبل از مرگ بیگی ضبط شده بودند منتشر شده است که درمجموع تمام آثارش وی بیش از ۷۰ میلیون نسخه در جهان فروش به ثبت رسانده است.

“تصویری از بیگی در کنار دیدی”

والاس در بیمارستان سنت ماری در بروکلین نیویورک، ایالت نیویورک، به عنوان تنها پسر ولتا والاس، معلم مهد کودک جامائیکایی و سلوین جورج لتور، یک جوشکار و سیاستمدار جامائیکایی متولد شد. پدر او زمانی که والاس دو ساله بود خانواده را ترک کرد و مادر او برای بزرگ کردن والاس در دو شغل مشغول به کار شد، والاس در محله “Clinton Hill” بخش بروکلین در ۲۶۶ سنت جیمز در نزدیکی مرز بدرفورد، بروکلین بزرگ شد.

در نهم مارس ۱۹۹۷ والاس در حال رانندگی به همراه پاف ددی تهیه‌کننده آهنگ‌های بیگی و رئیس کمپانی موسیقی «بدبوی» مورد تیراندازی قرار گرفت که یکی از تیرها به سر بیگی برخورد و همان‌جا تمام کرد تا به امروز پروندهٔ قتل این هنرمند مانند توپاک بسته نشده‌است بیگی حدوداً ۶ ماه بعد از توپاک رپر معروف ساحل غربی به قتل رسید که عده ای از مردم معتقد بودند که بیگی این کار را کرده‌است.


دانلود پلی لیست اسپاتیفای This Is Notorious B.I.G شامل بهترین ترانه های او: دانلود از اینجا