در این مقاله به معرفی باب دیلن و کارهای هنری او خواهیم پرداخت.

نام رابرت الن زیمرمن (باب دیلن)
سن ۸۰ سال
حرفه خواننده، ترانه سرا، نوازنده موسیقی، نویسنده
سبک موسیقی فوک، بلوز، راک، کانتری، گاسپل، جز
عملکرد جدول ۴ آلبوم شماره یک و درمجموع ۲۹ آلبوم در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ۲۰۰
۵ تک آهنگ در جایگاه ۲۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰
فروش آثار ۱۳۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان
جوایز مهم ۱ جایزه اسکار، ۱۱ جایزه گرمی، ۱ جایزه گلدن گلوب
دارایی ۳۵۰ میلیون دلار

خلاصه ای از زندگی شخصی و حرفه ای:

رابرت الن زیمرمن معروف به باب دیلن، متولد ۲۴ می ۱۹۴۱، خواننده، ترانه سرا، نوازنده موسیقی و نویسنده آمریکایی میباشد. وی فعالیتش را از سال ۱۹۶۱ آغاز کرد و تا به امروز به عنوان یکی از اسطوره های موسیقی بلوز و راک شناخته میشود.

“تصویری از باب دیلن هنگام دریافت مدال افتخاری آزادی از پرزیدنت اوباما”

با حرفه ای بیش از ۶۰ سال و تولید ترانه های ماندگاری در میان مردم، باب دیلن یک نماد فرهنگی فراموش نشدنی شناخته میشود. وی بیش از ۱۳۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در سراسر جهان به فروش رسانده است که یکی از پرفروش ترین هنرمندان تمام دوران شناخته میشود. درکنار ۱۱ جایزه گرمی، ۱ جایزه اسکار و ۱ جایزه گلدن گلوب، وی دارنده مدال افتخاری آزادی ریاست جمهوری ایالات متحده نیز میباشد و نامش تاکنون در تالار مشاهیر گرمی، تالار مشاهیر راک اند رول و تالار ترانه سرایان مشاهیر نشویل به ثبت رسیده است. باب دیلن سال ۲۰۱۶ جایزه نوبل ادبیات را به خاطر آفرینش بیانی تازه در ترانه‌سرایی آمریکا دریافت کرد. تاکنون کتاب های مختلفی شامل ترجمه اشعار و ترانه های باب دیلن در ایران به چاپ رسیده است.

باب در سال ۲۰۰۰ موفق به برنده شدن جوایز اسکار و گلدن گلوب بابت ترانه Things Have Changed از فیلم Wonder Boys گشت. او از سوی مراسم جوایز گرمی نیز جایزه افتخاری «دستآورد یک عمر» را نیز دریافت کرده است. باب دیلن اولین هنرمند در تاریخ است که از دهه ۶۰ تاکنون در ۶ دهه متفاوت حداقل یک آلبوم در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده ثبت کرده است.

“تصویری از باب دیلن هنگام دریافت جایزه گرمی اش”

رابرت الن زیمرمن در بیمارستان سنت‌ماری شهر دلوث، مینه‌سوتا به دنیا آمد. وی به خانواده یهودی از طبقه متوسط جامعه تعلق داشت. در سال ۱۹۴۷ به علت آن که پدر شغلش را از دست داد، به هیبینگ، مینه‌سوتا نقل مکان کردند. در دهه ۱۹۵۰ باب، مثل بسیاری از کودکان و نوجوانان آمریکایی از طریق وسیله ارتباطی جدیدی که رادیو ترانزیستوری نام داشت، عاشق موسیقی شد. او در نوجوانی زادگاه خود را ترک کرد و برای اینکه دیگر با گذشته‌اش ارتباطی نداشته‌باشد نام خود را نیز تغییر داد. معروف است که او نام هنری خود را از نام شاعر اهل ولز بریتانیا، دیلن تامس گرفته‌است.


دانلود پلی لیست اسپاتیفای This Is Bob Dylan شامل بهترین ترانه های او: دانلود از اینجا