در این مقاله به معرفی بزرگترین دستآوردها و افتخارآفرینی های جنت جکسون در موسیقی و تاثیرگذاری هایش بر هنرمندان پس از خودش خواهیم پرداخت.

جنت دامیتا جو جکسون، بدون شک یکی از بزرگترین، افتخارآفرین و تاثیرگذارترین هنرمندان تمام دوران به حساب می آید. هنرمندی که نه تنها تحسین و ستایش فراوان منتقدین را در کارنامه اش ثبت کرده است بلکه همواره از سوی هنرمندان دیگر نیز به عنوان یکی از افراد پیشرو و الگوهای بزرگ در موسیقی شناخته شده است و با لقب های افتخاری «ملکه موسیقی پاپ»، «ملکه موسیقی آر-اند-بی» و «ملکه رادیو» نیز شناخته میشود.

از برگزاری مراسم موسیقی اختصاصی برای تجلیل از او گرفته تا نامگذاری یک جایزه خاص به نام وی با عنوان جایزه افتخاری «تاثیرگذاری جنت جکسون» در مراسم «جوایز موسیقی رادیو دیزنی» و حتی انتشار ترانه هایی با نام «خانوم جکسون» توسط گروه های پنیک ات د دیسکو و اوت کست که نشان میدهد چقدر او بر موسیقی و هنرمندان پس از خود تاثیرگذار بوده است.

جنت یکی از پرفروش ترین هنرمندان تمام دوران است. او سومین هنرمند زن برتر تاریخ در زمینه تک آهنگ، ششمین هنرمند برتر تاریخ در زمینه آلبوم و هفتمین هنرمند زن برتر تاریخ به طور کل بر اساس عملکردش در بیلبورد شناخته میشود. وی همچنین پنجمین هنرمند زن تاریخ با بیشترین جایزه برنده شده میباشد و بیشترین جوایز افتخاری را در طول حرفه اش در موسیقی دریافت کرده است. نام جنت تاکنون در پیاده رو مشاهیر هالیوود و تالار مشاهیر راک اند رول نیز به ثبت رسیده است. او برنده ۷ جایزه گرمی و نامزد جوایز ارزشمند اسکار، امی و گلدن گلوب میباشد.

جنت در اواسط دهه هشتاد میلادی ژانر موسیقی «نیو جک سوئینگ» را به همراه جیمی جم و تری لوئیس وارد موسیقی کرد که به تدریج تبدیل به یکی از محبوب ترین ژانرهای موسیقی در اواخر دهه هشتاد و دهه نود میلادی شد. نه تنها تحول در ژانرهای موسیقی بلکه ساخت موزیک ویدیو های خلاقانه و نوآورانه به همراه رقص های مختلف که قبل او هیچ هنرمند زنی چنین چیزی را ارائه نکرده بود او را به یک پیشگام در زمینه موزیک ویدیو در بین هنرمندان زن در تاریخ تبدیل کرد. اجراهای پر از رقص جنت نیز که تا قبل او هیچ هنرمند زنی به این صورت اجراهای زنده نداشت، دلیلی شد تا هر دختری که او را در تلوزیون میبیند بخواهد به جای او باشد و مثل او برقصد.

“تصویری از جنت جکسون هنگام دریافت ستاره اش در پیاده رو مشاهیر هالیوود”

نه تنها منتقدان، موسیقی و خلاقیت های جنت در سبک آر-اند-بی را ستایش کرده اند، بلکه اجراهای زنده جنت او را تبدیل به یک نماد فراموش نشدنی در زمینه اجرای های زنده زنان در موسیقی کرده است. اولین خواننده زنی که که در تلوزیون ایالات متحده هنگام اجرا میرقصید و در موزیک ویدیو هایش رقص های زیبایی را خلق کرد که باعث شد خیلی از دختران جوان بخواهند جای او باشند و رقص های او را یاد بگیرند و چهره موزیک ویدیو های زنان را تغییر داد. صدای خاص جنت نیز که به صدایی ملایم و لایت معروف است، با قدرت صدای ۳ اکتاو که توانایی خواندن نت های F3 تا C#6 را دارد که اکثر موسیقی های وی بر روی نت های سوپرانو و متزو سوپرانو خوانده شده اند، او را تبدیل به یکی از تحسین برانگیز ترین خواننده های زن تاریخ میکند.

در ادامه به صورت کامل به معرفی دستآوردهایش و تاثیرگذاری هایش در موسیقی خواهیم پرداخت.

 

هنرمندانی که از جنت جکسون الهام گرفته اند:

جنت جکسون همواره یکی از تاثیرگذار ترین هنرمندان تمام دوران در موسیقی یاد میشود. میتوان گفت که او یکی از پایه های تاثیرگذاری بر هنرمندان نسل بعدش در کنار مایکل جکسون، مدانا و پرینس میباشد. نه تنها هنرمندان جوان پس از او، بلکه هنرمندان هم دوره جنت نیز به ستایش این هنرمند با استعداد پرداخته اند و از وی به عنوان یکی از منابع الهامشان در موسیقی یاد کرده اند. در ادامه به معرفی هنرمندانی که از جنت جکسون الهام گرفته اند خواهیم پرداخت.

بیانسه:

بیانسه همواره جنت را یکی از اصلی ترین الگوهایش در حرفه موسیقی و اجراهای خودش معرفی کرده است. او گفته است:«وقتی کوچکتر بودم در گروه رقصی به نام Smooth Dancers فعالیت میکردم و الگوی همه ما جنت جکسون بود. ما رقص های جنت با ترانه های Rhythm Nation و Escapade را یاد گرفتیم و توانستیم با آن تمام مسابقه های رقص را برنده شویم چرا که ما از خانوم جنت یاد گرفته بودیم.» او در مصاحبه دیگری گفته است:«من خیلی چیزها را با تماشاکردن او یاد گرفته ام. او ترندهای جدیدی را با موسیقی اش آغاز کرده است و به من یاد داده است که چطور با هر آلبوم خود چیز جدیدی را خلق کنم. او هنوز خودش است اما هربار شخص جدیدی به نظر میرسد، مدل موهای متفاوت، ظاهر متفاوت و آلبوم متفاوت.»

علاوه بر تاثیرپذیری بیانسه از جنت در زمینه اجراها و رقص هایش، آلبوم Lemonade بیانسه الهام بسیار زیادی از آلبوم Rhythm Nation جنت گرفته است به طوریکه نشریه «بازفید» عنوان کرده است که ساخت این آلبوم بیانسه بدون آلبوم جنت جکسون امکان پذیر نبوده است. نشریه «ووگ نوجوانان» نیز جنت را یکی از الگوهای بیانسه در زمینه پوشیدن لباس های مختلف در کنسرت هایش معرفی کرده است. علاوه بر آن بیانسه تاکنون بارها برای تماشای کنسرت های جنت به خصوص شوی اقامتی لاس وگاس جنت در سال ۲۰۱۹ حضور یافته است و حتی یکبار هم به همراه دخترش بلو آیوی برای هالووین یکی از استایل های جنت را بر تنشان کردند.

“تصویری از جنت جکسون هنگام دریافت جایزه افتخاری «آیکان» مراسم بی ای تی”

بریتنی اسپیرز:

بریتنی اسپیرز نیز جنت را بزرگترین الگوی خودش میداند و در این باره گفته است:«یادم می آید زمانی که برای اولین بار برای تماشای کنسرت وی رفتم به خودم گفتم “اوه خدای من! من میخواهم جای او باشم! و زمانی که او را در بک استیج کنسرتم ملاقات کردم (با حالت ذوق زده) به او گفتم “سلام…من از دیدنت خیلی خوشحالم…تو خیلی…من خیلی ستایشت میکنم”.» بریتنی در مصاحبه دیگری گفته است:«من بیشترین الگویم را از جنت و هرکاری که او کرده است گرفته ام… من همیشه او را به عنوان الگوی خود معرفی کرده ام… او این هدیه خدادادی را دارد که شما را مجذوب خود میکند و نمیتوانید از آن چشم بردارید.»

موزیک ویدیو Stronger بریتنی و رقص معروف او با صندلی از موزیک ویدیو های Pleasure Principle و Miss You Much جنت جکسون الهام گرفته شده است و بریتنی بارها این رقص را در اجراهای زنده اش به نمایش گذاشته است. او همچنین در اولین تورکنسرتی که برگزار کرد ترانه های Nasty و Black Cat جنت را در آن بازخوانی کرد.

جنیفر لوپز:

جنیفرلوپز که زمانی خودش یکی از رقصنده های جنت جکسون بوده است و حتی در موزیک ویدیو That’s The Way Love Goes جنت حضور داشته است، درباره اینکه چطور این اسطوره موسیقی او را تحت تاثیر قرار داده گفته است:«من هیچوقت نمیتوانم فراموش کنم که جنت جکسونِ حیرت انگیز چگونه یکی از بزرگترین الهام بخشان من در رقص و موزیک ویدیو های من بوده است.» جنیفر همچنین در برنامه تاک شوی جیمی فلن عنوان کرده بود که موزیک ویدیو Pleasure Principle جنت موزیک ویدیو مورد علاقش در تمام دوران است و این ویدیو او را بسیار تحت تاثیر قرار داده است تا حرفه خوانندگی و رقصندگی را پیش بگیرد و او را تبدیل به یکی از بزرگترین طرفداران جنت کرده است. بسیاری از رقص ها، اجراها و موزیک ویدیو های جنیفر نیز تاثیر گرفته از جنت میباشند.

ریانا:

ریانا جنت را به عنوان «اولین هنرمند زنی که توانست با آن ارتباط برقرار کند و موسیقی او را دوست بدارد» معرفی کرده است. ریانا گفته است:«جنت خیلی پر جنب و جوش بود و انرژی زیادی داشت. او هنوز هم قدرتمند است. من او را بر روی استیج دیده ام، او میتواند برای ۲۰ دقیقه بدون وقفه اجرا کند و خسته نشود و تمام سالن او را تشویق کنند. کسی نیست که او را دوست نداشته باشد.» ریانا همچنین در بسیاری از آلبوم هایش از جنت و موسیقی او الهام گرفته است.

کریستینا اگیلرا:

کریستینا اگیلرا بارها علاقه اش را به جنت نشان داده است. او در مراسم ام تی وی آیکان سال ۲۰۰۱ درباره جنت گفت:«من از نسلی هستم که با تماشای جنت و دوست داشتن وی بزرگ شدند. یادم می آید که کودک بودم و شبکه ام تی وی را تماشا میکردم و از دیدن موزیک ویدیو های What Have You Done For Me Lately و When I Think of You جنت حیرت زده شده بودم. برای من جنت همه چیز را داشت. موزیک ویدیو های فوق العاده، ترانه های موفق و رقص های جذاب.» کریستینا در مصاحبه دیگری درباره جنت گفته است:«جنت هیچوقت از اینکه چیزی که شما در موسیقی میخواهید را به شما بدهد دست نمیکشد. او یک هنرمندی است که همیشه به عنوان یکی از بهترین ها از او یاد خواهد شد. من هروقت ویدیو های جنت را در تلوزیون میدیدم شروع به گریه کردن میکردم و به خودم میگفتم “من آن را برای خودم میخواهم”.» کریستینا علاوه بر تاثیر از جنت در موسیقی اش تاکنون برخی از ترانه های جنت را نیز بازخوانی کرده است.

“تصویری از جنت جکسون هنگام دریافت جایزه افتخاری «آیکان» مراسم بی ام آی”

جنت نه تنها بر نسل پس از خودش تاثیرگذار بود بلکه هنرمندان بزرگ هم دوره خودش نیز او را ستایش کرده اند. اسطوره موسیقی ماریاکری درباره جنت گفته است:«من هیجوقت به جنت به چشم یک رقیب نگاه نکردم بلکه او منبع الهام من است. آلبوم Control جنت یکی از آلبوم های کلاسیکی است که به عقیده من موزیک ویدیو های آن چهره ساخت موزیک ویدیو توسط هنرمندان زن را تغییر داد.» ملکه موسیقی پاپ کایلی مینوگ نیز از جنت به عنوان شخصی «بیش از حد خوب» نام برده است. کایلی که توسط رسانه ها و مردم بسیار با مدانا مقایسه میشود در جواب این مقایسه ها نیز گفته بود دوست دارد که بیشتر با جنت مقایسه شود تا مدانا. یکی از موفق ترین هنرمندان موسیقی پائولا عبدل نیز که زمانی طراح رقص و یکی از رقصنده های جنت در موزیک ویدیو هایش بوده است، جنت را بارها ستایش کرده است و او و خانواده اش را دلیل کشف شدن وی و ورودش به موسیقی خطاب کرده است. از دیگر هنرمندان هم دوره جنت که وی را ستایش کرده اند و یا از او به عنوان یکی از الهام بخشان خودشان نام برده اند میتوان به ویتنی هیوستن، تونی براکستن، برندی، مونیکا، مری جین بلاژ، آلانیس موریست، سلینا، جانی میچل و… اشاره کرد.

هنرمندان دیگری نیز همچون آلیشیاکیز، اشانتی، جسیکا سیمپسون، پینک، کلی کلارکسن، کری آندروود، کلی رالند، لیل کیم، میسی الیت، کویین لطیفا، آلیا، جوجو، جنل مونی، کیتی پری، مایلی سایرس، لیدی گاگا، کشا، سیارا، کت گراهام، تیناشی، جینی آیکو، کلانی، هر، تیانا تیلر، نورمانی، کاردی بی، سلیناگومز، نیکی میناژ، بیلی آیلیش، سولانژ نولس، دوژا کت، ازیلیا بنکس، اف کی ای توئیگز، مگان دی استالین، لیزو و… نیز جنت را یکی از الهام بخشان خودشان معرفی کرده اند. به علاوه میتوان گفت که اکثر گروه های دخترانه معروف تاریخ نیز از جنت الگوبرداری کرده اند، گروه هایی نظیر گروه دستنیزچایلد، گروه اسپایس گرلز، گروه فیفت هارمونی، گروه لیتل میکس، گروه پوسی کت دالز، گروه دو نفره کلوئی و هیلی و حتی گروه تی ال سی.

تاثیر جنت نه فقط بر هنرمندان زن بلکه بر هنرمندان مرد نیز آشکار است. ادم لوین خواننده گروه مرون فایو موسیقی جنت را «درخشان» توصیف کرده است و گفته بود که آماده است تا با جنت در ترانه ای با گروه مرون فایو همکاری داشته باشد. برونو مارس جنت را یک «پیشگام در صنعت موسیقی» خطاب کرده است و گفته است:«همه ما از او الگو برداری میکنیم.» جاستین تیمبرلیک نیز ورودش به موسیقی و شکل گیری رویا در سرش برای خواننده شدن را پس از حضور در تورکنسرت Rhythm Nation جنت و تماشای او در سر گرفت. او با اینکه باعث ضربه زدن به حرفه جنت شده است اما بارها عنوان کرده است که جنت را ستایش میکرد و برای وی احترام و علاقه زیادی قائل است. او حتی در نوجوانی بر دیوار اتاقش پوستر جنت را چسبانده بود. اسطوره موسیقی پرینس نیز کارهای جنت را ستایش میکرد و حتی ترانه What Have You Done For Me Lately او را نیز بازخوانی کرده بود. پادشاه موسیقی پاپ، برادر بزرگتر جنت، مایکل جسون نیز درباره جنت گفته بود که استعداد وی هیچ حد و مرزی ندارد و به اینکه برادر او میباشد افتخار میکند و او را ستایش میکند. مایکل گفته بود:«گاهی اوقات به اتاقی میروم و در را میبندم و به تنهایی به موسیقی گوش میدهدم و به خصوص موسیقی خواهرم جنت را پخش میکنم و با آن میرقصم و همزمان به بدنم اجازه میدهم تا رقص های متفاوت را ایده پردازی و کشف کند. من همیشه گفته ام که ترانه های مورد علاقه ام از او Rhythm Nation و The Knowledge هستند. باس این موسیقی ها دیوانه کننده اند.» از دیگر هنرمندان مردی که از جنت تاثیرگرفته اند یا او را ستایش کرده اند میتوان به استیوی واندر، فرل ویلیامز، آشر، جیسن درولو، کریس بران، جی زی، گروه انسینک، ترویس بارکر، آرمین ون بورن، خالد، دیوید گتا، گروه اوت کست، جی ایزی، تروی سیوان، بیگ شان، گروه بلک آید پیس، ادم لمبرت، سم اسمیت، ددی ینکی، چارلی پوث، نی یو، ریکی مارتین، برندن یوری و گروه پنیک ات د دیسکو و… اشاره کرد. نه فقط در میان خواننده ها، بلکه فیلمساز و تهیه کننده موزیک ویدیو معروف جوزف کان که بخاطر همکاری هایش با تیلورسوئیفت شناخته میشود، عنوان کرده است که با تماشای موزیک ویدیو های جنت تحت تاثیر این حرفه قرار گرفته است.

“تصویری از برونو مارس هنگام اهدای جایزه افتخاری «آیکان» مراسم بیلبورد به جنت جکسون”

جنت یک الهام بخش جهانی است. محبوبیت او نه فقط در میان هنرمندان هالیوودی بلکه در میان هنرمندان کره ای، اروپایی و استرالیایی هم به چشم میخورد. هنرمندان کره ای مانند گروه گرلز جنریشن، گروه بی تی اس، گروه مامامو، بوآ، لی هیوری، سی ال و مینزی از گروه توئنی وان و یو-یونگ جین، هنرمندان ژاپنی مانند رینا ساوایاما، نامی تاماکی، هیتومی شیماتانی، میسا کروکی، کریستال کی، اوتادا هیکارو، کودا کومی، گروه ارشی و گروه کارا، هنرمندان استرالیایی همچون دلتا گودرم، دنی مینوگ، دارن هایس، جسیکا مابوی، پیتر اندره و حتی هنرمندان اروپایی نظیر خواننده های بریتانیایی فلور ایست، ریتا اورا، چارلی اکس سی اکس، شریل، ویکتوریا بکهام، اما بانتون، جسی ور، جیمی لیدل خواننده فرانسوی شایم، خواننده پرتغالی نلی فورتادو، خواننده های سوئدی رابین، امیلیا دی پورت، گروه لیتل درگن، خواننده اسکاتلندی شرلی منسون و حتی دی جی هلندی-ایرانی آرمین ون بورن که عنوان کرده است پس از شنیدن رمیکسی از ترانه Control جنت، مجذوب ساخت موسیقی و فعالیت در این حرفه شده است.

تاثیرگذاری جنت نه تنها در موسیقی، بلکه بازیگران/مدل های معروفی نیز همچون تراژی پی هنسن، وایولا دیویس، نایومی کمپل، کیم کارداشیان، ونسا هاجنز، جیمی فاکس، جنا دوان، کانستنس وو، کیت هادسن، لندزی لوهان، لاورن کاکس، زندایا، گبریل آنین، تایرا بنکس و حتی تام هالند دیده میشود. تام که درکنار بازیگری به عنوان یک رقصنده با استعداد نیز شهرت دارد عنوان کرده است که دلیلی که حرفه رقصیدن را آغاز کرد جنت بوده است چرا که در کودکی با ترانه های او میرقصید و سپس مادرش تصمیم گرفت تا او را به کلاس های رقص بفرستند.

 

دستآوردها و رکوردشکنی های جنت جکسون در موسیقی:

آلبوم Control جنت در سال ۱۹۸۶، اولین آلبوم یک هنرمند زن در تاریخ بود که ۵ تک آهنگ از آن موفق به کسب جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده میشوند. این آلبوم که ۲۰ هفته پس از انتشارش موفق به کسب رتبه نخست بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده شد که توانست در آن هفته بیش از ۲۵۰ هزار نسخه فروش به ثبت برساند و رکورد بیشترین فروش آلبوم توسط یک هنرمند زن در طی یک هفته را از آن خود کرد.

با صدرنشین شدن تک آهنگ When I Think of You جنت در سال ۱۹۸۶، او تنها با ۱۹ سال سن تبدیل به یکی از جوان ترین هنرمندان زن تاریخ شد که رتبه نخست این جدول را به دست می آورد. این اتفاق همچنین جنت و مایکل را تبدیل به اولین برادر و خواهر در تاریخ موسیقی کرد که توانسته اند به طور جداگانه ترانه شماره یکی در ایالات متحده به ثبت برسانند.

تمامی تک آهنگ های آلبوم Control موفق شدند در مجموع ۶۵ هفته متوالی را در بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده سپری کنند و رکورد بیشترین هفته ماندگاری تک آهنگ های یک آلبوم از یک هنرمند در تاریخ را از آن خود کنند. رکوردی که قبل از جنت در دست برادرش مایکل بود. این آلبوم دو سال کامل را در جدول بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده سپری کرد که یکی از ماندگار ترین آلبوم های هنرمندان زن سیاه پوست تاریخ در این جدول است. با فروش بیش از ۱۴ میلیون نسخه در جهان یکی از پرفروش ترین آلبوم های هنرمندان زن دهه هشتاد میلادی به شمار میرود.

“تصویری از جنت جکسون و جایزه افتخاری «مریت» مراسم جوایز موسیقی آمریکا”

آلبوم Rhythm Nation جنت در سال ۱۹۸۹، اولین آلبوم یک هنرمند زن در تاریخ بود که ۷ تک آهنگ از آن موفق به کسب جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده میشوند. همچنین تمامی این تک آهنگ ها موفق به کسب رتبه های اول تا پنجم این جدول شدند که اولین و تنها آلبوم تاریخ است که به چنین موفقیتی دست پیدا کرده است. رکوردی که تا به امروز شکسته نشده است.

جنت با این آلبوم تبدیل به اولین زن تاریخ شد که نامزد دریافت جایزه گرمی «بهترین تهیه کننده سال» مراسم اهدای جوایز گرمی میشود. این آلبوم با فروش بیش از ۱۵ میلیون نسخه در جهان یکی از پرفروش ترین آلبوم های هنرمندان زن در دهه هشتاد میلادی شناخته میشود.

جنت با این آلبوم ۴ تک آهنگ شماره یک به ثبت رساند که یکی از اولین آلبوم های هنرمندان زن در تاریخ با بیشترین تک آهنگ شماره یک است. همچنین از سال ۱۹۸۶ که جنت اولین تک آهنگ شماره یکش را ثبت کرد تا سال ۱۹۹۰ او درمجموع موفق به کسب ۵ تک آهنگ شماره یک شد و تبدیل به یکی از سریعترین هنرمندان زن تاریخ شد که ۵ تک آهنگ شماره یک اولش را در کمتر از ۴ سال کسب کرده است.

این آلبوم اولین آلبوم در تاریخ است که موفق شده است حداقل ۳ تک آهنگ شماره یک در ۳ سال متفاوت در بیلبورد هات ۱۰۰ به ثبت برساند. تک آهنگ Black Cat از این آلبوم که در سبک هارد راک است با صدرنشینی در بیلبورد هات ۱۰۰ جنت را تبدیل به اولین هنرمند زن تاریخ کرد که تک آهنگ های شماره یکی در سبک های راک، پاپ، دنس، آر-اند-بی و هیپ هاپ به ثبت رسانده است.

اولین توکنسرت جنت به نام تورکنسرت Rhythm Nation که در سال ۱۹۹۰ برگزار شد تبدیل به موفق ترین تورکنسرت نخست یک هنرمند در تاریخ شد. درمجموع بیش از ۲ میلیون بلیط کنسرت در سراسر جهان فروش رفت و جنت در کنار مدانا تبدیل به اولین هنرمندان زن تاریخ شدند که بلیط های تورکنسرت شان به طور کامل به فروش میرود. این تور همچنین توانست رکورد سریعترین فروش بلیط کنسرت در استادیوم ۵۷ هزار نفری Tokyo Dome ژاپن را تنها در عرض ۷ دقیقه بشکند و اولین هنرمند زن غربی در تاریخ بود که بلیط های کنسرتش به طور کل در این استادیوم به فروش رفتند.

“تصویری از جنت جکسون هنگام دریافت جایزه افتخاری «ویدیو ونگارد» مراسم جوایز موزیک ویدیو ام تی وی”

قراردادی که جنت در سال ۱۹۹۱ با کمپانی موسیقی جدیدش بست ارزشی بیش از ۳۲ تا ۵۰ میلیون دلار داشت که وی را تبدیل به اولین هنرمند تاریخ کرد که با چنین قیمتی قرارداد میبندد و در اصطلاح تبدیل به گران قیمت ترین قرارداد یک هنرمند با کمپانی موسیقی اش در تاریخ شد.

آلبوم .Janet در سال ۱۹۹۳ تبدیل به اولین آلبوم یک هنرمند زن در دوره موسیقی نیلسن ساند اسکن شد که در هفته نخست انتشار صدرنشین بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده میشود. این آلبوم همچنین در هفته نخست انتشار بیش از ۳۵۰ هزار نسخه فروش داشت که رکورد پرفروش ترین آلبوم یک هنرمند زن در هفته اول را به ثبت رساند. این آلبوم با فروشی بیش از ۱۷ میلیون نسخه در جهان یکی از پرفروش ترین آلبوم های هنرمندان زن در تمام دوران و همچنین پرفروش ترین آلبوم حرفه هنری جنت شناخته میشود.

این آلبوم درمجموع ۶ تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ به ثبت رساند که جنت را تبدیل به اولین و تنها هنرمند زن تاریخ تا به امروز کرده است که از ۳ آلبوم حداقل ۵ تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول به ثبت رسانده است. آرت کاور این آلبوم در ابتدا به عنوان کاور مجله رولینگ استون به نمایش در آمد که تا به امروز به عنوان یکی از گرامیداشت قرار گرفته شده و مشهورترین کاورهای این مجله در جهان شناخته شده میشود.

تک آهنگ That’s The Way Love Goes جنت از این آلبوم ۸ هفته متوالی را در رتبه نخست بیلبورد هات ۱۰۰ سپری کرد که رکورد دار بیشترین هفته صدرنشینی در این جدول توسط یکی از اعضای خانواده جکسون است.

همکاری جنت با برادرش مایکل در ترانه Scream در سال ۱۹۹۵ تبدیل به اولین ترانه در تاریخ شد که در هفته نخست انتشار در جایگاه ۵ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ مینشیند. همچنین ترانه دیگر جنت به نام Runaway در سال ۱۹۹۶ نیز تبدیل به اولین ترانه یک هنرمند زن در تاریخ شد که در هفته انتشار در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ قرار میگیرد.

قرارداد جدید جنت با کمپانی موسیقی جدیدش در سال ۱۹۹۶ باری دیگر رکورد بزرگترین قرارداد موسیقی در تاریخ را شکست و با ۸۰ میلیون دلار، جنت بالاتر از مدانا و مایکل جکسون با ۶۰ میلیون دلار قرار گرفت و گران قیمت ترین قرارداد یک هنرمند با کمپانی موسیقی اش در تاریخ را ثبت کرد.

“تصویری از جنت جکسون و جایزه افتخاری «گاورنر» مراسم جوایز گرمی”

تک آهنگ Together Again از آلبوم The Velvet Rope در سال ۱۹۹۷ علاوه بر صدرنشینی در ایالات متحده در جدول های جهانی نیز بسیار موفق عملکرد و فروشی بیش از ۱۰ میلیون نسخه را تا به امروز در جهان ثبت کرده است که یکی از پرفروش ترین تک آهنگ های فیزیکال تمام دوران به حساب می آید. تک آهنگ دیگر جنت از این آلبوم I Get Lonely نام داشت که در جایگاه ۵ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ قرار گرفت و جنت را تبدیل به اولین هنرمند زن در تاریخ کرد که موفق به ثبت ۱۸ تک آهنگ متوالی در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ شده است.

تورکنسرت The Velvet Rope جنت در سال ۱۹۹۸ نیز تبدیل به یکی از موفق ترین تورهای سال شد و ویدیو رسمی آن که از شبکه اچ بی او تهیه و پخش شد رکورد پربیننده ترین برنامه تاریخ این شبکه را با ۱۵ میلیون مخاطب به صورت زنده شکست و برنده جایزه امی نیز شد.

با صدرنشین شدن ترانه های Doesn’t Really Matter در سال ۲۰۰۰ و All For You در سال ۲۰۰۱ جنت تبدیل به تنها هنرمند تاریخ در کنار برادرش مایکل شد که توانسته است در ۳ دهه متفاوت بیش از ۱ تک آهنگ شماره یک در بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده به ثبت برساند.

جنت از سال ۱۹۸۹ تا سال ۲۰۰۱ و انتشار آلبوم All For You تمامی تک آهنگ های ورودی اش در بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده به مدت ۱۳ سال متوالی در جایگاه ۱۰ تای اول قرار گرفتند که اولین هنرمند و تنها هنرمند زن تاریخ است که ۲۱ تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول به صورت متوالی به ثبت رسانده است.

تورکنسرت All For You نیز تبدیل به یکی از موفق ترین و پرفروش ترین تورهای حرفه جنت شد و ویدیو رسمی آن از شبکه اچ بی او بیش از ۱۲ میلیون بیننده به صورت زنده به ثبت رساند.

“تصویری از جنت جکسون هنگام دریافت نامگذاری اش در تالار مشاهیر راک اند رول”

آلبوم Unbreakable جنت در سال ۲۰۱۵ صدرنشین بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده شد و جنت را تبدیل به دومین هنرمند زن تاریخ بعد از باربارا استرایسند شد که در ۴ دهه متفاوت حداقل یک آلبوم شماره یک در این جدول به ثبت رسانده است.

جنت تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون نسخه آلبوم در جهان به فروش رسانده است و درمجموع بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه از آثارش در جهان به فروش رفته است که او را تبدیل به یکی از پرفروش ترین هنرمندان تمام دوران میکند.

او پنجمین هنرمند زن تاریخ با بیشترین تعداد تک آهنگ شماره یک (با تعداد ۱۰) و چهارمین هنرمند زن تاریخ با بیشترین تعداد تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول (با تعداد ۲۸) میباشد. جنت همچنین چهارمین هنرمند زن تاریخ با بیشترین تعداد آلبوم شماره یک (با تعداد ۷) میباشد. او ۱۳۱ هفته را به طورکل در جایگاه ۱۰تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ سپری کرده است

وی پنجمین هنرمند زن تاریخ با بیشترین جوایز برنده شده میباشد (بیش از ۳۳۰ جایزه) که اولین و تنها هنرمند زن تاریخ به حساب می آید که تاکنون توانسته است از هر ۴ مراسم بزرگ موسیقی یعنی جوایز گرمی، جوایز بیلبورد، جوایز ام تی وی و جوایز موسیقی آمریکا حداقل یک جایزه افتخاری بابت قدردانی از حرفه اش دریافت کند. جنت رکورد دار بیشترین جوایز افتخاری دریافتی بابت تجلیل از حرفه درخشانش توسط یک هنرمند زن در تاریخ است.

از رکوردهای جهانی گینس ثبت شده به نام جنت میتوان به «جست و جو شده ترین شخص تاریخ در اینترنت»، «جست و جو شده ترین خبر در اینترنت»، «پر هزینه ترین موزیک ویدیو»، «موفق ترین خواهر و برادر در تاریخ»، «بزرگترین قرارداد موسیقی در تاریخ»، «موفق ترین تک آهنگ سبک دنس در ایالات متحده» و «پرفروش ترین آلبوم سبک دنس در دهه نود میلادی توسط یک هنرمند زن» اشاره کرد.

 

لیست برترین های پایان سال (بیلبورد):

۱۹۸۶:
چهارمین هنرمند زن برتر سال
دومین آلبوم سال توسط یک هنرمند زن
۳ ترانه در لیست ۱۰۰ ترانه برتر سال
(هفتمین ترانه برتر سال توسط یک هنرمند زن)

۱۹۸۷:
سومین هنرمند زن برتر سال
برترین آلبوم سال توسط یک هنرمند زن
۲ ترانه در لیست ۱۰۰ ترانه برتر سال
(دهمین ترانه برتر سال توسط یک هنرمند زن)

۱۹۸۹:
برترین هنرمند زن سال
۱ ترانه در لیست ۱۰۰ ترانه برتر سال
(دومین ترانه برتر سال توسط یک هنرمند زن)

۱۹۹۰:
برترین هنرمند انفرادی سال
برترین آلبوم سال
۶ ترانه در لیست ۱۰۰ ترانه برتر سال
(پنجمین ترانه برتر سال توسط یک هنرمند زن)

۱۹۹۳:
برترین هنرمند سال
برترین آلبوم سال توسط یک هنرمند زن
۳ ترانه در لیست ۱۰۰ ترانه برتر سال
(دومین و چهارمین ترانه برتر سال توسط یک هنرمند زن)

۱۹۹۴:
سومین هنرمند زن برتر سال
سومین آلبوم برتر سال توسط یک هنرمند زن
۳ ترانه در لیست ۱۰۰ ترانه برتر سال
(پنجمین و دهمین ترانه برتر سال توسط یک هنرمند زن)

۱۹۹۸:
هفتمین هنرمند زن برتر سال
هفتمین آلبوم برتر سال توسط یک هنرمند زن
۲ ترانه در لیست ۱۰۰ ترانه برتر سال
(چهارمین ترانه برتر سال توسط یک هنرمند زن)

۲۰۰۰:
یازدهمین هنرمند زن برتر سال
۱ ترانه در لیست ۱۰۰ ترانه برتر سال

۲۰۰۱:
دومین هنرمند زن برتر سال
چهارمین آلبوم برتر سال توسط یک هنرمند زن
۲ ترانه در لیست ۱۰۰ ترانه برتر سال
(دومین ترانه برتر سال توسط یک هنرمند زن)

 

“تصویری از جنت جکسون و جایزه افتخاری «آیکان جهانی» مراسم ام تی وی موسیقی اروپا”

 

لیست برترین های پایان دهه (بیلبورد):

دهه ۸۰:
چهارمین هنرمند زن برتر دهه

دهه ۹۰:
دومین هنرمند زن برتر دهه
۱ آلبوم در لیست ۲۰۰ آلبوم برتر دهه
۳ ترانه در لیست ۱۰۰ ترانه برتر دهه
(سومین ترانه برتر دهه توسط یک هنرمند زن)

دهه ۰۰:
بیست و دومین هنرمند زن برتر دهه
۱ آلبوم در لیست ۲۰۰ آلبوم برتر دهه

 

لیست برترین های تمام دوران (بیلبورد):

– سومین هنرمند زن برتر تمام دوران در زمینه تک آهنگ
– هفتمین هنرمند برتر تمام دوران در زمینه تک آهنگ

– هفتمین هنرمند زن برتر تمام دوران در زمینه آلبوم
– بیست و هشتمین هنرمند برتر تمام دوران در زمینه آلبوم

– ششمین هنرمند زن برتر تمام دوران در مجموع عملکرد تک آهنگ و آلبوم
– چهاردهمین هنرمند برتر تمام دوران در مجموع عملکرد تک آهنگ و آلبوم

– دهمین هنرمند زن برتر تمام دوران در سبک پاپ
– پانزدهمین هنرمند برتر تمام دوران در سبک پاپ

– چهارمین هنرمند زن برتر تمام دوران در سبک آر-اند-بی
– هفدهمین هنرمند برتر تمام دوران در سبک آر-اند-بی
– چهارمین آلبوم برتر تمام دوران توسط یک هنرمند زن در سبک آر-اند-بی (Control)
– بیستمین آلبوم برتر تمام دوران توسط یک هنرمند زن در سبک آر-اند-بی (Rhytm Nation)

– دومین هنرمند برتر تمام دوران در سبک دنس کلاب

-چهارمین هنرمند برتر تمام دوران در زمینه موزیک ویدیو

– ۳ آلبوم در لیست ۲۰۰ آلبوم برتر تمام دوران
– ۵ ترانه در لیست ۶۰۰ ترانه برتر تمام دوران

– پنجمین هنرمند زن تاریخ با بیشترین تعداد تک آهنگ شماره یک (۱۰)
– چهارمین هنرمند زن تاریخ با بیشترین تعداد تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول (۲۸)
– چهارمین هنرمند زن تاریخ با بیشترین هفته سپری شده در صدر جدول بیلبورد (۳۱)
– چهارمین هنرمند زن تاریخ با بیشترین هفته سپری شده در جایگاه ۱۰ تای اول (۲۱۷)
– چهارمین هنرمند زن تاریخ با بیشترین آلبوم شماره یک (۷)

– پنجمین هنرمند زن تاریخ با بیشترین جایزه برنده شده (۳۳۰)
– اولین هنرمند زن تاریخ که تاکنون از هر ۴ مراسم اصلی موسیقی هالیوود، حداقل یک جایزه افتخاری دریافت کرده است. (گرمی، بیلبورد، وی ام ایز، ای ام ایز)

 

“تصویری از جنت جکسون هنگام دریافت جایزه افتخاری ای به نام خودش به نام «تاثیرگذاری جنت جکسون» از مراسم جوایز رادیو دیزنی”

 

نقدهای منتقدین بر آلبوم های جنت:

 

آلبوم Control:

«یکی از ۱۰۰ آلبوم برتر دهه ۸۰ میلادی (رتبه ۲۸)»  –رولینگ استون
«یکی از بهترین آلبوم های دهه ۸۰ میلادی (رتبه ۳۱)» -اسلانت
«یکی از ۲۰۰ آلبوم برتر دهه ۸۰ میلادی (رتبه ۸)  -پیچ فورک
«یکی از ۱۰۰ آلبوم برتر قرن بیستم»  -وایب
«یکی از ۲۰۰ آلبوم برتر تمام دوران»  -تالار مشاهیر راک اند رول
«یکی از ۱۰۰۰ آلبومی که باید قبل از مرگ آنها را گوش داد»  -گاردین
«یکی از ۵۰ آلبوم برتر پاپ تمام دوران»  -اسلانت
«یکی از ۳۰۰ آلبوم برتر تمام دوران»  -رولینگ استون
«یکی از ۱۵۰ آلبوم برتر تمام دوران توسط هنرمندان زن (رتبه ۱۷)»  -ان پی آر
«یکی از ۳۰۰ آلبوم برتر ۳۰ سال گذشته»  -اسپین

 

آلبوم Rhythm Nation:

«یکی از بهترین آلبوم های دهه ۸۰ میلادی (رتبه ۴۳)»  -اسلانت
«یکی از ۲۰۰ آلبوم برتر دهه ۸۰ میلادی (رتبه ۳۰)  -پیچ فورک
«۵۰ آلبوم برتر تمام دوران توسط هنرمندان زن (رتبه ۲۶)»  -رولینگ استون
«یکی از ۵۰۰ آلبوم برتر تمام دوران»  -رولینگ استون
«یکی از ۱۰۰ آلبوم برتر ۲۵ سال گذشته»  -اینترتینمیت ویکلی
«یکی از ۳۰۰ آلبوم برتر ۳۰ سال گذشته»  -اسپین

 

آلبوم .Janet:

«یکی از ۱۰۰ آلبوم برتر دهه ۹۰ میلادی (رتبه ۵۸)»  -رولینگ استون
«یکی از بهترین آلبوم های دهه ۹۰ میلادی (رتبه ۷۸)»  -اسلانت
«یکی از ۲۰۰ آلبوم برتر تمام دوران»  -تالار مشاهیر راک اند رول
«یکی از ۳۰۰ آلبوم برتر ۳۰ سال گذشته»  -اسپین

 

آلبوم Velvet Rope:

«یکی از ۵۰۰ آلبوم برتر تمام دوران»  -رولینگ استون

 

آلبوم All For You:

«یکی از بهترین آلبوم های پاپ سال ۲۰۰۱»  -پیپل
«یکی از ۲۰۰ آلبوم برتر دهه ۲۰۰۰»  -بیلبورد

 

آلبوم Damita Jo:

«یکی از بهترین ۱۲۰ آلبوم پاپ تمام دوران»  -دیلی تلگراف

 

آلبوم Unbreakable:

«یکی از بهترین آلبوم های سال ۲۰۱۵ (رتبه ۳۷)»  -گاردین
«یکی از ۴۰ آلبوم برتر سال ۲۰۱۵ (رتبه ۱۱)»  -اینترتینمت ویکلی
«یکی از ۲۵ آلبوم برتر سال ۲۰۱۵ (رتبه ۱۳)»  -اسلانت
«یکی از ۱۵ آلبوم برتر سال ۲۰۱۵ (رتبه ۶)»  -کاسموپالیتان
«یکی از ۵۰ آلبوم برتر سال ۲۰۱۵»  -ای بی سی
«یکی از ۵۰ آلبوم برتر سال ۲۰۱۵»  -اسپین
«یکی از ۵۰ آلبوم برتر سال ۲۰۱۵»  -پیچ فورک
«یکی از ۲۰ آلبوم برتر سبک آر-اند-بی سال ۲۰۱۵ (رتبه ۸)»  -رولینگ استون
«یکی از بهترین آلبوم های سبک آر-اند-بی سال ۲۰۱۵»  -بی ای تی

 

“تصویری از جنت جکسون هنگام دریافت جایزه افتخاری «تاثیرگذاری بر موسیقی» از مراسم کره ای MAMA”

 

مطالب مرتبط:

زندگینامه کامل جنت جکسون و دانلود تمام آلبوم های او

دانلود کنسرت از جنت جکسون

آشنایی با خانواده جکسون ها