در این مقاله به معرفی شر و کارهای هنری او خواهیم پرداخت.

نام شرلین سرکیسیان
سن ۷۵ سال
حرفه خواننده، ترانه سرا، بازیگر، شخصیت تلوزیونی
سبک موسیقی پاپ، دنس، دیسکو، فوک
فروش آثار ۱۸۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان
۱ میلیارد و ۳۰ میلیون دلار باکس آفیس سینما
عملکرد جدول ۷ آلبوم در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ۲۰۰
۵ تک آهنگ شماره یک و درمجموع ۱۸
جوایز مهم ۱ جایزه اسکار، ۱ جایزه گرمی، ۱ جایزه امی، ۳ جایزه گلدن گلوب،  ۱۳ جایزه بیلبورد، ۲ رکورد جهانی گینس
ستاره پیاده رو مشاهیر هالیوود
نامزد ۲ جایزه آکادمی بریتانیا
القاب الهه موسیقی پاپ
بانوی اول موسیقی پاپ
ملکه موسیقی پاپ
دارایی ۳۶۰ میلیون دلار

خلاصه ای از زندگی شخصی و حرفه ای:

شرلین سرکیسیان معروف با نام شر، متولد ۲۰ می ۱۹۴۶، خواننده، ترانه سرا، بازیگر، شخصیت تلوزیونی آمریکایی-ارمنی میباشد. او فعالیتش را از سال ۱۹۶۳ آغاز کرد و تا به امروز به عنوان یکی از بزرگترین و تاثیرگذار ترین هنرمندان زن در موسیقی، سینما و تلوزیون شناخته میشود و با القاب افتخاری «الهه موسیقی پاپ»، «بانوی اول موسیقی پاپ» و «ملکه موسیقی پاپ» نیز از او یاد میشود.

شر بدون شک یکی از بزرگترین هنرمندان تمام دوران است. در زمینه موسیقی او تاکنون بیش از ۱۸۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در سرتاسر جهان (شامل فعالیت انفرادی و گروه دونفره «سونی اند شر») به فروش رسانده است که وی را تبدیل به یکی از پرفروش ترین هنرمندان تمام دوران میکند. شر اولین هنرمند در تاریخ است که در ۶ دهه متوالی از دهه ۶۰ تا دهه ۲۰۱۰، موفق به ثبت حداقل یک ترانه شماره یک در یکی از جدول های بیلبورد ایالات متحده شده است. او پنجمین بازیگر-خواننده در تاریخ است که هم برنده جایزه اسکار بابت بازیگری شده است و هم در زمینه موسیقی موفق به ثبت تک آهنگ شماره یک در جدول بیلبورد هات ۱۰۰ شده است. او همچنین رکورددار طولانی مدت ترین بازه زمانی بین اولین تا آخرین تک آهنگ شماره یک در جدول بیلبورد هات ۱۰۰ است که این فاصله ۳۳ سال به طول انجامید. شر مسن ترین هنرمند زن در تاریخ است که موفق به ثبت تک آهنگ شماره یک در جدول بیلبورد هات ۱۰۰ شده است. او این موفقیت را با ترانه Believe در سال ۱۹۹۹ و در سن ۵۲ سالگی به دست آورد. این ترانه همچنین رکورددار موفق ترین و پرفروش ترانه یک هنرمند زن در بریتانیا بوده است.

“تصویری از شر و جایزه اسکارش”

نام شر تاکنون در پیاده رو مشاهیر هالیوود و تالار مشاهیر گرمی به ثبت رسیده است و جوایز افتخاری متعددی بابت از تجلیل از حرفه درخشانش به وی اهدا شده است که میتوان به جوایز «آیکان» مراسم بیلبورد و «افسانه موسیقی» مراسم جهان موسیقی اشاره کرد. او همچنین برنده جوایز ارزشمند گرمی، امی، اسکار و گلدن گلوب نیز میباشد و یکی از محدود هنرمندانی میباشد که ۳ جایزه از ۴ جایزه مهم هالیوود را برنده شده است.

مجله بیلبورد از شر به عنوان چهل و سومین هنرمند برتر تاریخ جدول بیلبورد هات ۱۰۰ نام برده است. منتقدین دیگری همچون رولینگ استون، وی اچ وان و… نیز برخی آثار وی در لیست برترین های تمام دوران قرار داده اند. شر یکی از پرفروش ترین هنرمندان در زمینه برگزاری کنسرت نیز به حساب می آید. چنانکه تخمین زده شده است او تا به امروز بیش از ۷۰۰ میلیون دلار بلیط کنسرت در سرتاسر جهان فروش داشته است و بیش از ۶ میلیون نفر تاکنون بلیط های او را خریداری کرده اند.

هنرمندانی بسیاری شر را به عنوان یکی از الگوهای حرفه موسیقی خودشان معرفی کرده اند که میتوان به بیانسه، گوئن استفانی، جنیفرلوپز، بریتنی اسپیرز، کریستینا اگیلرا، دوا لیپا، مایلی سایرس، کانیه وست، کیتی پری، لیل کیم، لیزو، پینک، ریانا، ریتا اورا، تینا ترنر، تیلورسوییفت، تروی سیوان، لیدی گاگا و… اشاره کرد.

“تصویری از شر و جایزه آیکان بیلبوردش در سال ۲۰۱۷”

شر ابتدا فعالیتش را با تشکیل یک گروه دو نفره با همسرش در آن زمان، سونی بونو به نام «سونی اند شر» آغاز کرد و به طور همزمان نیز به فعالیت انفرادی خود میپرداخت. اولین تک آهنگ این گروه دو نفره، I Got You Babe نام داشت که در سال ۱۹۶۵ منتشر شد و موفق به کسب رتبه نخست بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده شد. اولین آلبوم این گروه نیز Look at Us نام داشت که به رتبه ۲ بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده دست یافت. این گروه در زمان فعالیتش تا سال به مدت ۱۰ سال تا سال ۱۹۷۴، موفق به ثبت ۱ تک آهنگ شماره یک و درمجموع ۶ تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده شد. آثار این گروه تاکنون بیش از ۵۰ میلیون نسخه در جهان فروش داشته اند.

پس از یک دهه فعالیت در گروه و به صورت انفرادی در کنار، شر موفق شد در سال ۱۹۷۱ اولین تک آهنگ شماره یک انفرادی خودش را به نام Gypsys, Tramps & Thieves به ثبت برساند. تک آهنگ های Half-Breed در سال ۱۹۷۳ و Dark Lady در سال ۱۹۷۴ نیز موفق به صدرنشینی در بیلبورد هات ۱۰۰ شدند. شر به فعالیت خود به صورت انفرادی ادامه داد و با تمام پستی و بلندی های حرفه اش، سر انجام توانست در سال ۱۹۹۹ پنجمین و آخرین تک آهنگ شماره یک خودش به نام Believe را ثبت کند. این ترانه در سطح جهان فروش بالا و عملکرد خوبی داشت و برای وی اولین جایزه گرمی اش به ارمغان آورد. شر موفق به ثبت ۶ آلبوم دیگر در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده در طی فعالیت انفرادی اش شد اما هیچوقت نتوانست آلبوم شماره یکی در این جدول به ثبت برساند.

در کنار فعالیت در موسیقی، شر در تلوزیون و سینما نیز حرفه چشمگیری داشته است و آثار ارزشمندی از خود به جای گذاشته است. ایفای نقش شر در فیلم Silkwood در سال ۱۹۸۴ اولین نامزدی جایزه اسکارش را به همراه داشت او با اینکه از این جایزه باز ماند اما موفق به دریافت جایزه گلدن گلوب شد. سرانجام در سال ۱۹۸۸ با ایفای نقش در فیلم Moonstruck او جایزه اسکارش را کسب کرد. او همچنین بابت درخشیدن در فیلم Mask در سال ۱۹۸۵ نیز برنده جایزه جشنواره کن شد. ویدیو تور کنسرت The Farewell شر در سال ۲۰۰۳ برای وی جایزه امی اش را به همراه داشت. از دیگر فیلم های معروف او میتوان به (Mamma Mia: Here We Go Again!), (Zookeeper), (Burlesque), (Stuck On You) اشاره کرد. آثار سینمایی وی مرز ۱ میلیارد دلار فروش را در گیشه های سینماهای جهان رد کرده اند.

“تصویری از شر درحال اجرا در تور کنسرت Farewell در سال ۲۰۰۳”

دانلود کنسرت از شر

دانلود پلی لیست اسپاتیفای This Is Cher شامل بهترین ترانه های او: دانلود از اینجا