در این مقاله به معرفی دایانا راس، گروه سوپریمز و کارهای هنری آنها خواهیم پرداخت.

نام دایانا راس
سن ۷۶ سال
حرفه خواننده، ترانه سرا، بازیگر، فیلمساز، تهیه کننده موسیقی، تهیه کننده تلوزیونی، فیلمنامه نویس
سبک موسیقی آر-اند-بی، پاپ، سول، دیسکو، دنس، دو-واپ
فروش آثار ۱۵۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان
عملکرد جدول ۴ آلبوم شماره یک و درمجموع ۱۳ آلبوم در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ۲۰۰
۱۸ تک آهنگ شماره یک و درمجموع ۳۲ تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰
جوایز مهم ۱ جایزه گرمی، ۱ جایزه تونی، ۱ جایزه گلدن گلوب،‌ ۸ جایزه موسیقی آمریکا، ۱ رکورد جهانی گینس
ستاره پیاده رو مشاهیر هالیوود
نامزد ۱ جایزه آکادمی بریتانیا و ۱ جایزه اسکار
القاب پرنسس موسیقی سول
پرنسس موسیقی دیسکو
ملکه کمپانی موسیقی موتان
دارایی ۲۵۰ میلیون دلار

*آمار بالا براساس فعالیت انفرادی و گروهی دایانا نوشته شده است*

خلاصه ای از زندگی شخصی و حرفه ای:

دایانا راس، متولد ۲۶ مارس ۱۹۴۴، خواننده، ترانه سرا، بازیگر، فیلمساز، تهیه کننده موسیقی، تهیه کننده تلوزیونی و فیلمنامه نویس آمریکایی میباشد. او فعالیتش را در سال ۱۹۵۶ آغاز کرد و پس از تبدیل شدن به یک چهره سرشناس در تلوزیون، با عضویت در گروه دخترانه «سوپریمز» به شهرت و موفقیت در موسیقی دست یافت و تا به امروز به عنوان یکی از بزرگترین، محبوب ترین و تاثیرگذار ترین هنرمندان تمام دوران به شمار میرود. فروش آثار دایانا و گروهش درمجموع بیش از ۱۵۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان میباشد که وی را تبدیل به یکی از پرفروش ترین هنرمندان تمام دوران نیز میکند.

نام داینا تاکنون ۲ بار، یک بار به صورت انفرادی و یک بار همراه گروه در پیاده رو مشاهیر هالیوود ثبت شده است. علاوه بر آن، نام وی در تالار مشاهیر راک اند رول و تالار مشاهیر گرمی نیز به چشم میخورد. او تاکنون جوایز افتخاری متعددی بابت تجلیل از حرفه درخشانش دریافت کرده است که میتوان به جایزه افتخاری تونی در سال ۱۹۷۶، جایزه افتخاری «برترین سرگرم کننده قرن» از مراسم جوایز موسیقی بیلبورد در سال ۱۹۷۶،‌ جایزه افتخاری «هیت میکر» از تالار مشاهیر ترانه سرایان در سال ۱۹۹۸، جایزه افتخاری «دستآورد های یک عمر» از مراسم جوایز گرمی در سال ۲۰۱۲ و جایزه دیگری با همین نام از مراسم جوایز موسیقی آمریکا در سال ۲۰۱۷ اشاره کرد. او همچنین دارنده مدال افتخاری آزادی ایالات متحده نیز میباشد. باراک و میشل اوباما نیز از دایانا به عنوان یکی از هنرمندان مورد علاقه خودشان نام برده اند.

در سال ۱۹۹۳ رکورد جهانی گینس «موفق ترین هنرمند زن تمام دوران» به نام دایانا راس ثبت گردید. هنرمندان بسیاری همچون مایکل جکسون، جنت جکسون، بیانسه، مدانا، جید ثروال، لیدی گاگا، جنیفر لوپز، ایمی واینهاس و… از دایانا به عنوان یکی از تاثیرگذاران بر حرفه خودشان نام برده اند. از دایانا همچنین به عنوان کشف کننده گروه «جکسون فایو» نیز یاد میشود که او باعث شد تا این گروه با کمپانی موتان قرارداد ببندد و دیده شود.

“تصویری از دایانا راس هنگام دریافت مدال افتخاری آزادی اش از پرزیدنت اوباما”

گروه سوپریمز:

گروه «سوپریمز» یک گروه دخترانه در سبک آر-اند-بی، سول و دیسکو بود که در سال ۱۹۵۹ شکل گرفت و در دهه ۶۰ میلادی به شهرت و موفقیت دست یافت. اعضای این گروه در دبیرستان باهم آشنا شدند و بعد از برنده شدن در یک مسابقه ی استعداد یابی محلی، برای تست دادن به کمپانی موسیقی موتن دعوت شدند و با همین لیبل قرارداد بستند. این گروه یکی از پرفروش ترین گروه های دخترانه در تاریخ است و به عنوان موفق ترین گروه دخترانه تمام دوران از لحاظ عملکرد در جدول بیلبورد ایالات متحده به شمار میرود. به طوریکه تاکنون ۱۲ تک آهنگ شماره یک در این کشور ثبت کرده اند. بیشتر از هرگروه دخترانه دیگری در تاریخ. رولینگ استون از آنها به عنوان یکی از ۱۰۰ هنرمند برتر تاریخ یاد کرده است.

موفقیت های این گروه در دهه ۶۰ نام آنها را در کنار گروه بیتلز به عنوان محبوب ترین گروه های جهان قرار داد و همچنین از آنها به عنوان هموار کننده راه برای سایر هنرمندان آفریقایی تبار بعد از خودشان در موسیقی سول و آر-اند-بی یاد میشود. ملکه پاپ مدانا نیز از این گروه به عنوان یکی از هنرمندان مورد علاقه دوران کودکی اش نام برده است.

اعضای مختلفی در زمان های مختلف در این گروه فعالیت میکردند اما غالبا این گروه را با ۴ عضو اصلی «دایانا راس»، «فلورنس بلرد»، «مری ویلسون» و «بتی مکگلون» میشناسند. این گروه در زمان فعالیتش ۲۹ آلبوم استودیویی منتشر کرد و سرانجام در سال ۱۹۷۷ فعالیتش به پایان رسید. مری ویلسون در فوریه ۲۰۲۱ در سن ۷۶ سالگی از دنیا رفت.

“تصویری از گروه سوپریمز”

فعالیت انفرادی دایانا راس:

فعالیت انفرادی دایانا در سال ۱۹۷۰ آغاز شد. او در همین سال ترانه مشهور Ain,t No Mountain High Enough را منتشر کرد که به رتبه نخست بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده دست یافت. او در طی فعالیت انفرادی اش ۶ تک آهنگ شماره یک ثبت کرد و ۲۴ آلبوم استودیویی به بازار عرضه کرد.

علاوه بر خوانندگی او بخاطر ایفای نقش در چند فیلم موفق ازجمله فیلم Lady Sings & Blues نیز شهرت دارد که بخاطر آن موفق به دریافت جایزه گلدن گلوب و نامزد دریافت جوایز اسکار و بفتا نیز شد. آلبوم ساندترک این آلبوم، اولین و تنها آلبوم شماره یک او در جدول بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده را به عنوان یک هنرمند انفرادی رقم زد.

دایانا راس در میشیگان متولد شد. مادرش معلم مدرسه و پدر وی از سربازان ارتش ایالات متحده بود. او در ۱۵ سالگی با عضویت در گروه «پرایمتز» (نام اولیه گروه سوپریمز) وارد حرفه ی موسیقی شد و بعد از برنده شدن در یک مسابقه ی استعداد یابی محلی، این گروه برای تست به لیبل موتون ریکوردز دعوت شدند. بعدها گروه دایانا اسم گروهشان را به سوپریمز تغییر دادند.

“تصویری از دایانا راس و جایزه گلدن گلوبش در سال ۱۹۷۳”

دانلود پلی لیست اسپاتیفای This Is Diana Ross شامل بهترین ترانه های او: دانلود از اینجا

دانلود پلی لیست اسپاتیفای This Is The Supremes شامل بهترین ترانه های این گروه: دانلود از اینجا