در این مقاله به معرفی جنل مونی و کارهای هنری او خواهیم پرداخت.

نام جنل مونی رابینسن
سن ۳۵ سال
حرفه خواننده، ترانه سرا، رپر، تهیه کننده موسیقی و بازیگر
سبک موسیقی آر-اند-بی، پاپ، فانک، هیپ هاپ، سول
فروش آثار ۳۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان
۸۸۰ میلیون دلار باکس آفیس سینما
عملکرد جدول ۲ آلبوم در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ۲۰۰
۱ تک آهنگ شماره یک
جوایز مهم ۲ جایزه بیلبورد، ۱ جایزه ام تی وی، ۱ جایزه منتقدین سینما، ۱ جایزه انجمن بازیگران، ۱ جایزه منتخب نوجوانان
نامزد ۸ جایزه گرمی
القاب پرنسس موسیقی پاپ-فانک
دارایی ۱۲ میلیون دلار

خلاصه ای از زندگی شخصی و حرفه ای:

جنل مونی رابینسن، متولد ۱ دسامبر ۱۹۸۵، خواننده، ترانه سرا، رپر، تهیه کننده موسیقی و بازیگر آمریکایی میباشد. او فعالیتش را از سال ۲۰۰۳ آغاز کرده است و تا به امروز به عنوان یکی از تحسین شده ترین خوانندگان زن به شمار میرود.

جنل ابتدا فعالیتش را در موسیقی در سال ۲۰۰۷ با انتشار چند تک آهنگ و آلبوم کوتاه آغاز کرد. او سپس در سال ۲۰۲۰ اولین آلبوم استودیویی اش به نام The ArchAndroid را در سال ۲۰۱۰ منتشر کرد که به رتبه ۱۷ بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده دست یافت و ۳ نامزدی جایزه گرمی به همراه داشت. با اینکه این آلبوم و تک آهنگ هایش از نظر تجاری موفقیت آمیز نبودند اما با نقد مثبت منتقدین همراه بودند. او سپس در سال بعد، در ترانه مشهور We Are Young از گروه فان با آنها همکاری کرد که این تک آهنگ موفق به کسب رتبه نخست بیلبورد هات ۱۰۰ شد و گواهی فروش الماس ایالات متحده را کسب کرد و جزو پرفروش ترین تک آهنگ های دیجیتال تمام دوران شد. این همکاری برای او ۳ نامزدی جایزه گرمی دیگر به ویژه در بخش های بهترین ضبط سال و بهترین آلبوم سال به دنبال داشت.

“تصویری از جنل مونی و گروه فان درحال اجرا در مراسم ام تی وی”

دومین آلبوم استودیویی جنل به نام The Electric Lady در سال ۲۰۱۳ به بازار عرضه شد. این آلبوم به رتبه ۵ بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده دست یات و تبدیل به یکی از برترین آلبوم های سال از نظر منتقدین شد. جنل سپس در سال ۲۰۱۵ آلبوم کوتاهی منتشر کرد و تک آهنگ Yoga از این آلبوم تبدیل به اولین ورودی او به بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده به عنوان هنرمند اصلی شد و به رتبه ۷۹ این جدول دست یافت.

او سپس در سال ۲۰۱۸ اولین تک آهنگ از سومین آلبوم استودیویی اش به نام Make Me Feel را منتشر کرد. این ترانه جایگاه ۹۹ بیلبورد هات ۱۰۰ را کسب کرد و سومین آلبوم او به نام Dirty Computer به رتبه ۶ بیلبورد ۲۰۰ دست یافت و تبدیل به یکی از ستایش شده ترین آلبوم های سال از نظر منتقدین شد. به طوریکه نیویورک تایمز آن را بهترین آلبوم سال و مجله هایی همچون تایمز و گاردین آن را به ترتیب دومین و سومین آلبوم برتر سال ۲۰۱۸ معرفی کردند. ۲ نامزدی جایزه گرمی دیگر از جمله در بخش بهترین آلبوم سال، ثمره این آلبوم بود. برنده نشدن او در بخش بهترین آلبوم سال، یکی از بزرگترین نقد های وارد شده به مراسم گرمی نیز بود.

“تصویری از جنل مونی درحال اجرا در مراسم گرمی سال ۲۰۱۹”

جنل در ۱ دسامبر در شهرت کانزاس، ایالات کانزاس به دنیا آمد. او در سال ۲۰۱۱ در ابتدا فاش کرد که یک بایسکشوال و بعد عنوان کرد که یک پنسکشوال میباشد. او در سال ۲۰۱۳ جایزه افتخاری بهترین هنرمند درحال ظهور را از مراسم بیلبورد بانوان و در سال ۲۰۱۸ جایزه افتخاری Trailblazer را از این مراسم دریافت کرد. در سال ۲۰۱۳، روز ۱۶ اکتبر به نام وی در تاریخ شهر ماساچوست بابت قدردانی از هنرمندی و تاثیر او در جامعه ثبت شد.

جنل از هنرمندانی مانند جنت جکسون، مایکل جکسون، پرینس، گروه اوت کست، جیمز برون، گریس جونس، استیوی واندر و دیویدبوئی تاثیر زیادی در موسیقی اش گرفته است. به طوریکه آلبوم Velvet Rope جنت جکسون را، تغییر دهنده مسیر زندگی اش معرفی کرده است. او در سال ۲۰۱۹ نیز جنت جکسون را به تالار مشاهیر راک اند رول معرفی و جایزه وی را اهدا کرد.

“تصویری از جنل مونی درکنار اسطوره اش جنت جکسون”

در سینما، جنل ابتدا فعالیتش را به عنوان صداگذار در انیمیشن Rio 2 در نقش کاراکتر دکتر مونی، آغاز کرد. او سپس در سال ۲۰۱۶ در فیلم Moonlight و Hidden Figures به ایفای نقش پرداخت که تبدیل به برترین فیلم های سال شدند. فیلم Moonlight برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال و فیلم Hidden Figures برای او جوایز منتقدین سینما و انجمن بازیگران را به همراه داشت. آثار سینمایی او تاکنون بیش از ۸۸۰ میلیون دلار در گیشه های سینماهای جهان به فروش رفته اند.

دانلود آلبوم های جنل مونی:

نام آلبوم سال انتشار رتبه بیلبورد فروش دانلود آلبوم
“The ArchAndroid” 2010 #17 دانلود
“The Electric Lady” 2013 #5 دانلود
“Dirty Computer” 2018 #6 دانلود