در این مقاله به معرفی جنا دوان و کارهای هنری او خواهیم پرداخت.

نام جنا لی دوان
سن ۴۰ سال
حرفه بازیگر و رقصنده
فروش آثار ۲۵۰ میلیون دلار باکس آفیس سینما
جوایز مهم ۱ جایزه منتخب نوجوانان
دارایی ۳۰ میلیون دلار
روابط ۲۰۰۶-۱۸: جنا دوان
۲۰۱۸-تاکنون: استو کازی
فرندان ۱ دختر (اورلی: متولد ۲۰۱۳)
۱ پسر (کلوم: متولد ۲۰۲۰)

خلاصه ای از زندگی شخصی و حرفه ای:

جنا لی دوان، متولد ۳ دسامبر ۱۹۸۰، بازیگر و رقصنده مشهور آمریکایی میباشد. او فعالیتش را از سال ۱۹۹۰ به عنوان رقصنده در موزیک ویدیو ها و کنسرت های هنرمندانی مانند جنت جکسون، میسی الیت، کریستینا اگیلرا، ریکی مارتین، تونی براکستن، سلین دیان، سیارا و… آغاز کرد و در سال ۲۰۰۶ با حضور در فیلم Step Up به شهرت جهانی رسید. او همچنین بابت بازی در سریال هایی مانند The Playboy Club ، American Horror Story: Asylum ، Supergirl ، Soundtrack و Witches of East End نیز شهرت دارد.

Pin on Janet Jackson
“تصویری از جنا در کنار جنت جکسون”

جنا در تاریخ 3 دسامبر 1980 در کانکتیکات آمریکا زاده شد. پدر او تبار لهستانی و مادر او آلمانی-انگلیسی است. اولین حضور دوان در موزیک ویدیوی جنت جکسون به نام Doesn’t Really Matter بود و از همانجا به عنوان رقصنده دیده شد.

او مجری مسابقات و برنامه های تلویزیونی با محوریت رقص مانند «ورلد آو دنس» و «فلیرتی دنسینگ» نیز بوده است.

در سال 2006 جنا با چینیگ تیتوم همبازی اش در فیلم Step Up آشنا شد و در سال 2009 باهم ازدواج کردند. دختر آنها به نام اورلی در سال 2013 در لندن بدنیا آمد. در سال ۲۰۱۸ جنا و چنینگ از هم جدا شدند و در اواخر همان سال جنا با بازیگر آمریکایی استیو کازی وارد رابطه شد و در سال 2020 صاحب یک پسر به نام کلوم شدند.

Pregnant Jenna Dewan Reveals Her and Steve Kazee's Holiday Plans
“جنا و Steve kazee”

از فیلم های سینمایی معروف او میتوان به (Step Up), (Take the Lead), (10 Years), (Tamara), (Balls to the Wall) اشاره کرد. آثار سینمایی وی تاکنون بیش از ۲۵۰ میلیون دلار در گیشه های سینماهای جهان به فروش رفته اند.