در این مقاله به معرفی ماروین گی و کارهای هنری او خواهیم پرداخت.

نام ماروین پنتز گی
سن هنگام مرگ ۴۴ سال
حرفه خواننده، ترانه سرا و تهیه کننده موسیقی
سبک موسیقی سول، آر-اند-بی، پاپ، فانک
فروش آثار ۵۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان
عملکرد جدول ۶ آلبوم در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ۲۰۰
۳ تک آهنگ شماره یک و درمجموع ۱۷ تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰
جوایز مهم ۳ جایزه گرمی
القاب شاهزاده موسیقی سول
شاهزاده (کمپانی موسیقی) موتان
دارایی ۹ میلیون دلار

خلاصه ای از زندگی شخصی و حرفه ای:

ماروین پنتز گی، متولد ۲ آپریل ۱۹۳۹ و درگذشته در ۱ آپریل ۱۹۸۴، خواننده، ترانه سرا و تهیه کننده آمریکایی بود. او به شکل‌گیری آوای موتونی در دهه ۱۹۶۰ نقش داشت در ابتدا به عنوان نوازنده جلسه‌ای و بعدها به عنوان هنرمند انفرادی با موفقیت های متعدد که به او القاب «شاهزاده موسیقی سول» و «شاهزاده (کمپانی موسیقی) موتان» را بخشیدند.

ماروین یکی از تاثیرگذار ترین و بزرگترین هنرمندان موسیقی تمام دوران به حساب می آید و از او به عنوان هموار کننده راه برای هنرمندان سیاه پوست در عرصه هالیوود یاد میشود. او نه تنها بر خوانندگان پس از خود تاثیرگذار بود بلکه خلاقیت های او در ساخت آثارش، باعث به وجود آمدن سبک های زیرشاخه ای از موسیقی سول و آر-اند-بی شد. او بابت ترانه Sexual Healing در سال ۱۹۸۲ برنده ۲ جایزه گرمی شد. همچنین در سال ۱۹۹۶ جایزه افتخاری دستآورد یک عمر مراسم گرمی به نام وی اهدا شد. آثار متعدد او تاکنون در تالار مشاهیر گرمی ثبت شده اند. همچنین نام او تاکنون در تالار مشاهیر آر-اند-بی، تالار مشاهیر راک اند رول و تالار ترانه سرایان نیز ثبت شده است.

“تصویری از ماروین گی و جایزه گرمی اش در سال ۱۹۸۲”

هنرمندان بسیاری مانند استیوی واندر، توپاک شکور، ناز، تی. آی. ، چارلی پوث، توماس رت، التون جان، مدانا، جنت جکسون، آلیشیا کیز، رابین ثیک، جاستین تیمبرلیک و… از او به عنوان یکی از بزرگترین الهام بخشان و الگوهایشان در موسیقی یاد کرده اند.

مجله رولینگ استون از ماروین گی به عنوان هجدهمین هنرمند برتر تمام دوران، ششمین خواننده برتر تمام دوران و هشتاد و دومین ترانه سرای برتر تمام دوران نام برده است. مجله کیو نیز از او به عنوان ششمین خواننده برتر تمام دوران یاد میکند.

مرگ:

بعد از ظهر ۱ آپریل ۱۹۸۴، یک روز قبل از تولد ۴۵ سالگی اش، گی در یک درگیری بین والدینش در خانه خانوادگی شان در منطقه وست آدامز لس آنجلس مداخله کرد و با پدرش، درگیری فیزیکی داشت که پدرش دو بار به او شلیک کرد، یک بار به قفسه سینه، قلبش را سوراخ کرد و سپس به شانه اش. تیراندازی در اتاق خواب گی در ساعت 12:38 بعدازظهر انجام شد. شلیک اول به زندگی او پایان داده بود. مرگ او در ساعت 1:01 بعدازظهر پس از انتقال به بیمارستان اعلام شد.

پس از تشییع جنازه گی، جسد وی در پارک یادبود Forest Lawn در هالیوود هیلز سوزانده شد. خاکستر او در اقیانوس آرام ریخته شد. پدر او در ابتدا به قتل درجه یک متهم شد، اما با تشخیص تومور مغزی، این اتهامات به قتل عام داوطلبانه کاهش یافت. برای او شش سال حبس تعلیقی و مشروط صادر شد. وی در سال 1998 در خانه سالمندان درگذشت.