در این مقاله به معرفی لیل ناز اکس و کارهای هنری او خواهیم پرداخت.

نام مونترو لمار هیل
سن ۲۱ سال
حرفه رپر، خواننده و ترانه سرا
سبک موسیقی هیپ هاپ، کانتری رپ، پاپ
فروش آثار ۴۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان
عملکرد جدول ۲ آلبوم در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ۲۰۰
۳ تک آهنگ شماره یک و درمجموع ۵ تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰
جوایز مهم ۲ جایزه گرمی، ۱ جایزه موسیقی آمریکا، ۴ جایزه بیلبورد، ۲ جایزه بی ای تی، ۶ جایزه ام تی وی
دارایی ۶ میلیون دلار

خلاصه ای از زندگی شخصی و حرفه ای:

مونترو لمار هیل، متولد ۹ آپریل ۱۹۹۹، معروف به لیل ناز اکس، رپر، خواننده و ترانه سرای آمریکایی است. او با انتشار تک‌آهنگ Old Town Road به شهرت رسید که در اوایل سال ۲۰۱۹ به صدر جدول‌های موسیقی در سطح بین المللی رسید و تا نوامبر همان سال گواهی فروش الماس برای فروش بیش از ۱۰ میلیون نسخه در ایالات متحده را دریافت کرد که یکی از پرفروش ترین تک آهنگ های دیجیتال تمام دوران به حساب می آید. این تک آهنگ با ۱۹ هفته ماندگاری در رتبه اول بیلبورد هات ۱۰۰، رکورد دار بیشترین ماندگاری در صدر جدول این کشور میباشد. پیش از این، این آهنگ به محبوبیت زیادی در اپلیکیشن تیک تاک دست یافته بود. لیل ناس اکس همچنین برای این آهنگ موفق به دریافت دو جایزه گرمی شد.

“تصویری از لیل ناز اکس در موزیک‌ویدیوی Old Town Road”

لیل ناز اولین مینی آلبوم خود را به نام 7 در همان سال منتشر کرد که به رتبه ۲ بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده دست یافت و تک آهنگ Panini از این آلبوم نیز موفق به کسب رتبه ۵ بیلبورد هات ۱۰۰ شد. لیل ناز در مراسم گرمی سال ۲۰۲۰ موفق به کسب ۶ نامزدی از جمله در بخش های بهترین هنرمند تازه کار، بهترین ضبط سال و بهترین آلبوم سال شد.

لیل ناز در سال ۲۰۲۰ تک آهنگی به نام Holiday را منتشر کرد که این ترانه موفق به کسب رتبه ۳۲ بیلبورد هات ۱۰۰ شد. اولین آلبوم استودیویی لیل ناز به نام Montero در سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه شد. این آلبوم به رتبه ۲ بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده دست یافت. تک آهنگ های Montero و Industry Baby از این آلبوم صدرنشین جدول بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده شدند و تک آهنگ That’s What I Want نیز موفق به کسب رتبه ۱۰ این جدول شد.

لیل ناز اکس در پاسخ به انتقادها درباره همکاری های آلبوم اش که تنها هنرمندان زن و مردان سفیدپوست بودند و هیچ مرد سیاه پوستی در آلبوم او به عنوان یک رپر سیاه پوست حضور ندارد گفت: “شاید خیلی از آنها دوست ندارند که با من کار کنند.” قبل تر نیز لیل ناز اکس عنوان کرده بود به دلیل یک رپر سیاه پوست همجنسگرا بودن خیلی از هنرمندان مرد سیاه پوست نسبت به کار با او علاقه ای نشان نداده اند.

لیل ناز اکس در توئیتر خود در پاسخ به سوال های طرفدارانش تایید کرد که ابتدا قرار بود نیکی میناژ در ترانه Industry Baby حضور داشته باشد و او این ترانه را برایش فرستاد اما این همکاری صورت نگرفت. لیل ناز عنوان کرد که قرار بود ترانه ای مخصوص همکاری با لیدی گاگا بنویسد اما نتوانست آن را به اتمام برساند و این همکاری هم انجام نشد. او عنوان کرد که با لیزو دیدار داشته است و راجع به همکاری با یکدیگر حرف زده اند که ممکن است در آینده نزدیک شاهد همکاری این دو باشیم و همچنین همکاری منتشر نشده او با سم اسمیت به نام Empathy نیز ممکن است به زودی همراه با موزیک ویدیو منتشر شود.

“تصویری از لیل ناز اکس به همراه جوایز گرمی خود”

او در شهر کوچکی در خارج از آتالنتا در شهر لیتیا اسپرینگز، جورجیا به دنیا آمد. پدر و مادرش هنگامی که شش ساله بود، طلاق گرفتند و او به همراه مادر و مادربزرگش در مسکن بانک هد کورتز ساکن شد. سه سال بعد، او به همراه پدرش، خواننده موسیقی مسیحی به شمال شهر در آستل جورجیا نقل مکان کرد. او بخش عمده ای از دوران نوجوانی خود را تنها گذراند، و به اینترنت روی آورد، به ویژه در توییتر، میم هایی ایجاد کرد که شوخ طبعی با فرهنگ پاپ را نشان می‌داد. همچنین گفته شده است که وی مدتی را هم فن پیج نیکی میناژ در توییتر داشته است. سال های نوجوانی او نیز در مبارزه با نشان دادن خود به عنوان همجنسگرا بودن سپری شد.

مجله تایم از لیل ناز به عنوان یکی از ۲۵ جوان تاثیرگذار در اینترنت در سال ۲۰۱۹ نام برد و مجله فوربز نیز از او به عنوان یکی از ۳۰ شخص تاثیرگذار زیر ۳۰ سال در سال ۲۰۲۰ یاد کرد.

او زمانی که تک آهنگ Old Town Road در صدر جدول های موسیقی بود با فاش کردن گرایش جنسی اش به عنوان یک همجنسگرا ریسک بزرگی کرد اما با این حال از او استقبال و حمایت زیادی شد.

در اکتبر سال ۲۰۲۱ پس از آنکه لیل ناز اکس در لایو استریم اینستاگرام خود به شوخی عنوان کرد علاقه دارد که با لیل بوسی، رپر آمریکایی همکاری داشته باشد، این رپر به توئیتر آمد و با انتشار توئیت های توهین آمیزی که شامل کلمه های هموفوبانه بود به لیل ناز اکس پاسخ داد. او نوشت: “درباره من جک نساز و شوخی نکن بچه کو*نی، تو یه جن*ده به تمام معنایی که داری سر به سر یه گنگستر میزاری. تو میتونی با آرامش به سا*ک زدن کی*ر ادامه بدی و کو*نت بزارن. تو از خودت متنفری. منم اگه جای تو بودم همین حسو داشتم. اگه تو خودکشی‌ کنی به این دنیا یک کمک بزرگی کردی، هیچکس تورو اینجا نمیخواد.” این توئیت کمی بعد توسط توئیتر به دلیل نقص قوانین آن پاک شد.

لیل ناز اکس در پاسخ به توئیت توهین آمیز لیل بوسی نوشت: “من واقعا ناراحت شدم. تاحالا هیچوقت به این اندازه در زندگی ام آزرده خاطر نشده بودم. باورم نمیشود که کانال دیزنی هنوز باید برنامه “محله هالووین” را کل اکتبر امسال پخش کند.” پدر لیل ناز اکس در استوری اینستاگرامش نیز به توئیت های توهین آمیز و هموفوبانه لیل بوسی علیه پسرش پاسخ داد و نوشت: “تو چطور یک رپر گنگستری که فقط کارش تبلیغ مواد، خشونت با اسلحه، تحقیر کردن زنان و نشئه کردن در تمام ویدیو هایش است و از خودت در مقابل رپرهای جوان میگویی. بتمرگ سر جات پیرمرد. این بازی برای تو تمام شده است و ما گرداننده های بازی درحال حاضر هستیم نه شخصی مثل تو که فقط ادعا میکند.” (اشاره به قدیمی بودن لیل بوسی در دنیای رپ و اینکه دیگر موسیقی اش محبوبیتی ندارد)

 

دانلود آلبوم های لیل ناز اکس:

نام آلبوم سال انتشار رتبه بیلبورد فروش دانلود آلبوم
“7” ۲۰۱۹ #2 آمریکا: ~2,000,000 دانلود
“Montero” 2021 #2 دانلود