در این مقاله به معرفی گوئن استفانی، گروه نو داوت و کارهای های هنری شان خواهیم پرداخت.

نام گوئن رنی استفانی
سن ۵۱ سال
حرفه خواننده، ترانه سرا، تهیه کننده موسیقی، طراح مد و بازیگر
سبک موسیقی اس کی ای، نیو ویو، راک، پاپ، الکتروپاپ، آر-اند-بی، رگی، کانتری
فروش آثار ۱۵۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ در جهان
عملکرد جدول ۲ آلبوم شماره یک و درمجموع ۸ آلبوم در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد ۲۰۰
۱ تک آهنگ شماره یک و درمجموع ۸ تک آهنگ در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰
جوایز مهم ۳ جایزه گرمی، ۱ جایزه موسیقی آمریکا، ۳ جایزه بیلبورد، ۱۱ جایزه ام تی وی، ۳ جایزه منتخب مردم
القاب پرنسس موسیقی اس-کی-ای
پرنسس موسیقی پاپ
دارایی ۱۵۰ میلیون دلار
روابط تونی کنل
۱۹۹۵-۱۵: گوین رازدیل
۲۰۱۵-تاکنون: بلیک شلتون
فرزندان ۳ پسر (کینگسون: متولد ۲۰۰۶، زوما: متولد ۲۰۰۸ و آپولو: متولد ۲۰۱۴)

* این آمار بر اساس مجموع فعالیت انفرادی گوئن و گروهش نو داوت نوشته شده است *

گوئن رنی استفانی خواننده، ترانه سرا، تهیه کننده موسیقی، طراح مد و بازیگر آمریکایی میباشد. او متولد ۳ اکتبر ۱۹۶۹ است و از سال ۱۹۸۶ تاکنون مشغول فعالیت هنری میباشد. او امروزه یکی از بزرگترین هنرمندان زن سبک پاپ راک است و از او به عنوان شخصی که راه را برای زنها در موسیقی راک هموار کرده است یاد میشود. او ابتدا فعالیت خودش را به عنوان خواننده گروه اس-کی-ای / راک نو داوت آغاز کرد که یکی از بزرگترین گروه های اس-کی-ای تاریخ است و به عنوان بزرگترین گروهی که رهبر آن یک زن است یاد میشود. گوئن تاکنون بیش از ۱۲۰ میلیون نسخه آلبوم و تک آهنگ به صورت انفرادی و همراه گروهش در جهان به فروش رسانده است و تاکنون برنده ۳ جایزه گرمی شده است.

او یکی از تاثیرگذار ترین هنرمندان زن تاریخ میباشد و هنرمندانی مانند کیتی پری، لیدی گاگا، مایلی سایرس، کشا، کلی کلارکسن، پینک، چارلی اکس سی اکس، بی بی رکسا، ریتا اورا، هیلی ویلیامز، دوا لیپا، ایوا مکس، لیتل میکس، کیم پتراس و… از او به عنوان یکی از الگوها و هنرمندان تاثیرگذار بر موسیقی خودشان یاد کرده اند.

“تصویری از گوئن استفانی در فرش قرمز مراسم مت گالا”

گوئن فعالیت انفرادی خود را با سبک پاپ متاثر از دهه هشتاد میلادی آغاز کرد که از آن بسیار استقبال شد. او تاکنون ۴ آلبوم استودیویی به صورت انفرادی و ۶ آلبوم استودیویی به همراه گروه نو داوت منتشر کرده است. آلبوم Tragic Kingdom گروه نو داوت یکی از پرفروش ترین و ماندگار ترین آلبوم های تاریخ توسط هنرمندان زن میباشد.

او همچنین یکی از طراحان مد و فشن برجسته میباشد و بارها از طرف مجلات و مراسم های مختلف عنوان نماد و آیکان فشن را دریافت کرده است. او تمامی لباس هایی که هنگام برگزاری تور کنسرت هایش به تن میکند را خودش طراحی کرده است.

او در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ دو تک آهنگ در سبک کانتری به همراه نامزدش بلیک شلتون منتشر کرد و همچنین پنجمین آلبوم استودیویی او در سال ۲۰۲۱ منتشر خواهد شد.

گروه نو داوت:

برادر گوئن, اریک استفانی در سال ۱۹۸۶ اقدام به تشکیل گروهی در سبک SKA به همراه جان اسپنس کرد. اریک به عنوان نوازنده کیبورد در این گروه حضور داشت و خواهر کوچکتر خودش گوئن را به عنوان خواننده پشتیبان این گروه به کار گرفت و جان اسپنس خواننده اصلی این گروه بود. آنها در اوایل کار در گاراژ خانه اریک استفانی باهم به تمرین و اجرا میپرداختند. تونی کنل یک روز برای تماشای اجرای این گروه رفت و کمی بعد خودش هم در این گروه عضو شد. همین باعث شد تا تونی و گوئن کم کم باهم شروع به قرار گذاشتن کنند و از یکدیگر خوششان بیاید. آنها رابطه شان را برای تقریبا یک سال از همه مخفی نگه داشتند چون گوئن تنها دختر گروه بود و این مثل یک قانون نگفته شده بود که کسی نباید با گوئن وارد رابطه شود. این گروه کم کم بزرگتر شد و شاهد عضویت و کناره گیری اعضای مختلفی در طی سالهای مختلف بود. یک سال بعد یعنی در ۱۹۸۷ جان اسپنس خواننده اصلی این گروه تازه شکل گرفته و شناخته نشده خودکشی کرد. این باعث شد الن مید به عنوان خواننده اصلی کار راه ادامه دهد. اما کمی بعد الن مید این گروه را ترک کرد و گوئن به عنوان خواننده اصلی گروه کارش رو شروع کرد.

“تصویری از گروه نو داوت در اوایل تاسیس”

بعد از اجراهای زنده متعدد این گروه و پیدا کردن طرفدار آنها با کمپانی موسیقی اینترسکوپ در سال ۱۹۹۰ قرارداد بستند. اولین آلبوم استودیویی آنها به نام No Doubt در سال ۱۹۹۲ منتشر شد. اما این آلبوم هیچ تک آهنگ تبلیغاتی و رادیویی ای نداشت و کمکی به دیده شدن آنها نکرد. با این حال تا به امروز این البوم بیش از ۴۰۰ هزار نسخه در آمریکا فروش داشته است. نو داوت و کمپانی موسیقی اینترسکوپ به مشکلاتی برخوردند. این کمپانی از آلبوم این گروه حمایتی نکرد، برایش تبلیغاتی نکرد و حتی زمانی که این گروه با فروش کم آلبومش مواجه شد و تصمیم به برگزاری تورکنسرت داشت، از آنها هیچ حمایت و تبلیغی نکرد. در این زمان بود که اریک استفانی برای ترک کردن این گروه دودل شده بود. سال بعد بند برای آلبوم جدیدشان شروع به کار کردند و اینترسکوپ بسیاری از آهنگ های ساخته شده توسط اعضای این گروه را قبول نمیکرد. برای همین متیو وایلدر تهیه کننده آمریکایی به این گروه معرفی شد تا مسئولیت تهیه موسیقی شان را برعهده بگیرد اما اریک با این قضیه مخالفت کرد و حاضر نبود که کسی خارج از اعضای گروه کنترل کارهای گروه را برعهده بگیرد برای همین اریک در سال ۱۹۹۴ بند نو داوت را ترک کرد. در همین زمان ها بود که تونی کنل هم رابطه هفت ساله اش با گوئن را تمام کرد و عنوان کرد که کمی نیاز به فضای خالی دارد. درحالی که نو داوت با این مشکلات دست و پنجه نرم میکرد اینترسکوپ این گروه را به کمپانی زیرمجموعه اش تراما ریکوردز واگذار کرد. در سال ۱۹۹۵ دومین آلبوم استودیویی این گروه منتشر شد که این آلبوم هم مثل آلبوم قبل وارد چارتی نشد و فروش چشم گیری نداشت.

در اواخر سال ۱۹۹۵ سومین آلبوم استودیویی این گروه به نام Tragic Kingdom منتشر شد که متن ترانه های این آلبوم درباره رابطه تونی کنل و گوئن استفانی میباشد. این آلبوم موفقیت های چشمگیری برای این گروه به همراه داشت. ترجیک کینگدام به عنوان یکی از پرفروش ترین و موفق ترین البوم های دهه ۹۰ میلادی ثبت شد. این آلبوم رتبه اول بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده را کسب کرد و موفق به دریافت گواهی فروش الماس در این کشور شد. تک آهنگ Just A Girl از این آلبوم موفق شد رتبه ۲۳ بیلبورد هات ۱۰۰ را کسب کند و اولین آهنگ ورودی این گروه به این جدول شود. تک آهنگ Don’t Speak معروف ترین و پرفروش ترین آهنگ این گروه تا به امروز میباشد و با وجود اینکه در در دهه نود میلادی منتشر شده است اما امروز در مجموع پلتفرم های مختلف موسیقی بیش از ۱ میلیارد بار پخش آنلاین ثبت کرده است. در سال ۱۹۹۷ این گروه موفق شد اولین نامزدی های خودش برای جایزه گرمی را بدست بیاورد و نامزد چهار جایزه “بهترین هنرمند جدید سال”، “بهترین آلبوم راک”، “بهترین اجرای پاپ گروهی یا دونفره” و “بهترین آهنگ سال” را کسب کند.

“تصویری از گوئن درحال اجرا در تور کنسرت Tragic Kingdom در سال ۱۹۹۶”

بعد از اتمام تور گروه نو داوت در دسامبر ۱۹۹۷ این گروه کار بر روی آلبوم جدیدشان را آغاز کرد. در سال ۲۰۰۰ چهارمین آلبوم استودیویی نو داوت به نام Return of Saturn منتشر شد. این آلبوم موفقیتی به اندازه آلبوم قبل نداشت و تک آهنگ هایش وارد جدول بیلبورد نشدند اما موفق به کسب رتبه ۲ بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده شد و تاکنون بیش از ۴ میلیون نسخه در جهان فروش داشته است. در همین زمان ها بود که گوئن کم کم به آهنگ های خودش خارج از گروه روی آورد. در سال ۲۰۰۰ گوئن در آهنگ South Side با مابی همکاری کرد که این آهنگ موفق به کسب رتبه ۱۴ بیلبورد هات ۱۰۰ شد و در سال ۲۰۰۱ در آهنگ رپر معروف ایو به نام Let Me Blow Ya Mind همکاری کرد که یکی از موفق ترین آهنگ های سال ۲۰۰۱ شد و در رتبه ۲ بیلبورد قرار گرفت و یک جایزه گرمی برایشان به ارمغان آورد. در سال ۲۰۰۱ نو داوت پنجمین آلبوم استودیویی خودش به نام Rock Steady را منتشر کرد. تک آهنگ Hey Baby از این آلبوم موفق به کسب رتبه ۵ بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده شد و همینطور برای این گروه اولین جایزه گرمی شان را برای “بهترین اجرای پاپ دونفره یا گروهی” رقم زد. از تک آهنگ های موفق دیگر این آلبوم میتوان به Hella Good با رتبه ۱۳ و تک آهنگ Underneath It All با رتبه ۳ در بیلبورد هات ۱۰۰ اشاره کرد. این تک آهنگ نیز موفق شد در سال ۲۰۰۴ برنده جایزه گرمی “بهترین اجرای پاپ دونفره یا گروهی” شود و دومین جایزه گرمی گروه و سومین جایزه گرمی گوئن را رقم زد.

در سال ۲۰۰۳ نو داوت آلبومی از مجموعه بهترین تک آهنگ های منتشر شده شان را به نام The Singles 1992-2003 منتشر کرد. این آلبوم موفق به کسب رتبه ۲ بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده شد و تاکنون بیش از ۵ میلیون نسخه در جهان فروش داشته است. تک آهنگ جدیدی از این آلبوم نیز به نام It’s My Life منتشر شد که رتبه ۱۰ بیلبورد هات ۱۰۰ را کسب کرد و یک نامزدی گرمی نیز به همراه داشت.

“تصویری از گروه نو داوت و جایزه گرمی شان”

اعضای کنونی گروه نو داوت:
۱۹۸۶-تاکنون: گوئن استفانی (خواننده اصلی)
۱۹۸۷-تاکنون: تونی کنل (کیبورد، باس)
۱۹۸۸-تاکنون: تام دامونت (کیبورد، گیتار)
۱۹۸۹-تاکنون: ادرین یانگ (درام، پرکاشن)

۲۰۰۹-۲۰۰۴: آغاز فعالیت انفرادی

گوئن استفانی قصد داشت با این آلبوم، موسیقی ای را که در دوران نوجوانی خودش گوش میداده است و از آنها تاثیر گرفته بود را بسازد. برای همین با کمک تهیه کنندگانی نظیر فرل ویلیامز، داکتر دری، تونی کنل، لیندا پری، اندره ۳۰۰۰ آلبومی را تاثیر گرفته از موسیقی های دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی در سبک پاپ و الکترو پاپ تهیه کرد که از آن استقبال زیادی شد. در سال ۲۰۰۴ اولین تک آهنگ گوئن به نام What You Waiting For منتشر شد. این تک آهنگ موفق به کسب رتبه ۴۷ بیلبورد هات ۱۰۰ شد. متن این ترانه تمایل گوئن به شروع حرفه انفرادی خودش و ترسش از ترک نو داوت راتوصیف میکند. دومین تک آهنگ از این آلبوم Rich Girl نام داشت که با همکاری ایو بود و رتبه ۷ بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده را کسب کرد. سال ۲۰۰۵ سومین تک آهنگ این آلبوم آهنگ معروف Hollaback Girl بود که تبدیل به اولین و تنها تک آهنگ گوئن شد که رتبه اول جدول بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده را کسب میکند. با شروع دوران دانلود دیجیتال آهنگ از اینترنت، این آهنگ تبدیل به اولین آهنگ در تاریخ شد که مرز ۱ میلیون فروش دیجیتال و دانلود را رد میکند. اولین آلبوم انفرادی گوئن به نام Love. Angel. Music. Baby در همین سال منتشر شد و در رتبه ۵ بیلبورد ۲۰۰ نشست. این البوم درمجموع برای گوئن ۶ نامزدی جایزه گرمی رو به همراه داشت. این آلبوم تاکنون بیش از ۵ میلیون نسخه در ایالات متحده و بیش از ۱۲ میلیون نسخه در جهان فروش داشته است.

“تصویری از گوئن در کنار فرل ویلیامز در موزیک ویدیو Hollback Girl”

دومین آلبوم استودیویی گوئن در سال ۲۰۰۶ به نام The Sweet Escape منتشر شد. این آلبوم در رتبه ۳ بیلبورد ۲۰۰ نشست و تاکنون بیش از ۲.۵ میلیون نسخه در آمریکا و ۵ میلیون نسخه در جهان فروش داشته است. تک آهنگ های Wind It Up و The Sweet Escape موفق شدند در جایگاه ۱۰ تای اول بیلبورد هات ۱۰۰، رتبه های ۶ و ۲ را تصاحب کنند. تک آهنگ The Sweet Scape یک نامزدی جایزه گرمی دیگر برای گوئن به همراه داشت. اولین پسر گوئن در سال ۲۰۰۶ به دنیا آمد. او سپس تور کنسرت آلبوم جدیدش را برگزار کرد و در سال ۲۰۰۸ دومین پسرش را به دنیا آورد. در همین زمان بود که گروه نو داوت اعلام کردم که درحال کار بر روی موسیقی جدیدشان بدون گوئن میباشند. اما بعد گوئن دوباره به نو داوت پیوست تا بر روی موسیقی جدید با یکدیگر کار کنند.

۲۰۱۶-۲۰۱۲: بازگشت به نو داوت، داوری برنامه د ویس، آلبوم جدید انفرادی

آلبوم جدید نو داوت به نام Push & Shove در سال ۲۰۱۲ منتشر شد. این آلبوم در رتبه ۳ بیلبورد ۲۰۰ نشست و تک آهنگ Settle Down از این آلبوم موفق به کسب رتبه ۳۴ بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده شد.

در سال ۲۰۱۴ گوئن به طور سورپرایز به اجرای فرل ویلیامز در کوچلا پیوست و باهم ترانه Hollaback Girl را اجرا کردند. در همین سال تایید شد که گوئن به عنوان یکی از داوران و مربیان برنامه استعداد یابی د ویس ایالات متحده به جای کریستینا اگیلرا حضور خواهد داشت. او همچنین در مراسم ام تی وی سال ۲۰۱۴ به عنوان اهدا کننده جایزه نیز حضور پیدا کرد. او در این مدت در آلبوم هنرمندانی مانند مرون فایو، کلوین هریس و امینم نیز حضور داشت و همکاری کرد.
گوئن تایید کرد که در سال ۲۰۱۴ موسیقی جدیدش در راه است و اولین تک آهنگ از آلبوم جدیدش به نام Baby Dont Lie را در این سال منتشر کرد که موفق به کسب رتبه ۴۶ بیلبورد هات ۱۰۰ شد اما بعدا پروژه این تک آهنگ ها برای آلبوم جدیدش کنسل شد.

در سال ۲۰۱۵ بعد از طلاق از همسر و پدر فرزندانش، مضمون ترانه های آلبوم سومش را درباره رابطه شخصی اش گذاشت و شروع به ترانه نویسی کرد. در همین سال تک آهنگ Used To Love You را درباره این رابطه و به عنوان اولین تک آهنگ رسمی از آلبوم جدیدش منتشر شد که موفق به کسب رتبه ۵۲ بیلبورد هات ۱۰۰ شد. دومین تک آهنگ این آلبوم به نام Used To Love You نیز در سال ۲۰۱۶ منتشر شد و رتبه ۵۴ بیلبورد هات ۱۰۰ را کسب کرد. گوئن موزیک ویدیو این آهنگ را به طور زنده بر روی استیج مراسم گرمی ضبط و منتشر کرد که از این کار خلاقانه او بسیار استقبال و تحسین شد. سومین آلبوم گوئن به نام This Is What the Truth Feels Like در همین سال منتشر شد که موفق به کسب رتبه اول جدول بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده شد و دومین آلبوم شماره یک گوئن از زمان آلبوم ترجیک کینگدم را رقم زد.

او در سال ۲۰۱۶ در ساندترک انیمیشن Trolls نیز حضور داشت و همچنین صداگذاری کاراکتر دی جی سوکی را در این انیمیشن انجام داده است.

“گوئن درحال ضبط زنده موزیک ویدیو Make Me Like You در مراسم گرمی ۲۰۱۶”

۲۰۱۷-تاکنون: آلبوم کریسمس، آهنگ در سبک کانتری، آلبوم جدید

با حضور گوئن در برنامه استعدادیابی د ویس ایالات متحده، او با نامزد کنونی اش بلیک شلتون، خواننده مطرح کانتری آشنا شد و کم کم شروع به قرار گذاشتن با یکدیگر کردند. در سال ۲۰۱۷ گوئن آلبوم کریسمسی اش را به نام You Make It Feel Like Christmas منتشر کرد و اولین تک آهنگ از این آلبوم را به همین اسم به همراه بلیک شلتون منتشر کرد. این آلبوم رتبه ۱۶ بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده را کسب کرد.

در سال ۲۰۱۷ گوئن اولین شوی لاس وگاس خودش به نام Just A Girl را برگزار کرد که با استقبال خوبی مواجه شد. مبلغ ۱ دلار از هر بلیط کنسرت به سازمان خیریه Cure4Kids برای کمک به کودکان با بیماری خاص تعلق یافت. این شو تا سال ۲۰۲۰ ادامه داشت اما به دلیل شیوع بیماری کرونا به تعویق افتاده است.

در سال ۲۰۱۹ گوئن در آهنگ Nobody But You از بلیک شلتون همکاری کرد. این آهنگ اولین کار گوئن در سبک کانتری میباشد. دختری که از موسیقی راک کار خود را شروع کرد، به پاپ رسید و با کانتری به موفقیت های خوبی رسید. این آهنگ موفق به کسب رتبه ۱۸ جدول بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده شد و همچنین برنده یک جایزه CMT نیز شد و گوئن تبدیل به اولین هنرمند زن در تاریخ شد که در تمام سبک های راک، پاپ، آر-اند-بی، دنس و کانتری یک جایزه اصلی برنده میشود. در سال ۲۰۲۰ نیز تک آهنگ دیگری به نام Happy Anywhere با بلیک شلتون در سبک کانتری منتشر کرد که متن آهنگ تاثیر گرفته از پاندمی کرونا میباشد. این آهنگ موفق به کسب رتبه ۳۶ بیلبورد هات ۱۰۰ شد. در همین سال تایید شد که گوئن در رمیکس آهنگ Physical دوا لیپا حضور خواهد داشت. این رمیکس به همراه آلبوم Club Future Nostalgia از دوا لیپا منتشر شد. همجنین رمیکس آهنگ Hallucinate از دوالیپا در این آلبوم نیز سمپل شده و نمونه گیری شده از ترانه Hollaback Girl گوئن بود.

در دسامبر ۲۰۲۰ گوئن تایید کرد قرار است با آهنگ جدیدش به نام Let Me Reintroduce Myself به دوران خودش در موسیقی راک و آلبوم ترجیک کینگدم برگردد.


دانلود کنسرت از گوئن استفانی

دانلود آلبوم های نو داوت:

نام آلبوم سال انتشار رتبه بیلبورد آمریکا فروش دانلود آلبوم
“No Doubt” 1992 آمریکا: ~400,000 دانلود
“The Beacon Street Collection” 1995 آمریکا: ~200,000 دانلود
“Tragic Kingdom” 1995 #1 جهان: ~23,000,000
آمریکا: ~12,000,000
دانلود
“Return of Saturn” 2000 #2 جهان: ~4,000,000
آمریکا: ~2,000,000
دانلود
“Rock Steady” 2001 #9 جهان: ~7,000,000
آمریکا: ~4,000,000
دانلود
“The Singles” 2003 #2 جهان: ~7,000,000
آمریکا: ~4,000,000
دانلود
“Push & Shove” 2012 #3 جهان: ~1,000,000
آمریکا: ~500,000
دانلود

دانلود آلبوم های گوئن استفانی:

نام آلبوم سال انتشار رتبه بیلبورد آمریکا فروش دانلود آلبوم
“Love. Angel. Music. Baby” 2004 #5 جهان: ~12,000,000
آمریکا: ~5,000,000
دانلود
“The Sweet Escape” 2006 #3 جهان: ~5,000,000
آمریکا: ~2.5,000,000
دانلود
“This Is What the Truth Feels Like” 2016 #1 آمریکا: ~500,000 دانلود
“You Make It Feel Like Christmas” 2017 #16 دانلود