در این مقاله به معرفی بتی وایت و کارهای هنری او خواهیم پرداخت.

نام بتی ماریون وایت لادن
سن هنگام مرگ ۹۹ سال
حرفه بازیگر و کمدین
فروش آثار ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار باکس آفیس سینما
جوایز مهم ۸ جایزه امی، ۱ جایزه گرمی، ۳ جایزه انجمن بازیگران، ۱ رکورد جهانی گینس
ستاره پیاده رو مشاهیر هالیوود
دارایی ۷۵ میلیون دلار

خلاصه ای از زندگی شخصی و حرفه ای:

بتی ماریون وایت لادن معروف به بتی وایت بازیگر و کمدین آمریکایی متولد ۱۷ ژانویه ۱۹۲۲ و درگذشته در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ بود که از سال ۱۹۳۹ تاکنون مشغول به فعالیت هنری می پرداخت. او رکورد طولانی مدت ترین فعالیت هنری بین هر هنرمندی را تاکنون ثبت کرده است که بیش از ۸۰ سال میرسد. بتی وایت یکی از پیشگامان تلوزیونی میباشد و یکی از اولین زنان تاریخ است کنترل کار را در جلو و پشت تلوزیون در دست میگیرد و از او به عنوان هموار کننده راه برای زنان در عرصه تلوزیون یاد میشود. او برنده یک جایزه گرمی و ۸ جایزه امی میباشد و همجنین نامزدی ۴ جایزه گولدن گلوب را نیز در کارنامه اش ثبت کرده است.

“تصویری از بتی وایت به همراه جایزه امی اش”

بتی جوایز افتخاری متعددی را برای تقدیر از فعالیت هنری اش در طی این سالها از مراسم های مختلف دریافت کرده است. در سال ۲۰۱۵ جایزه افتخاری دست آورد یک عمر از مراسم امی به او اهدا شد. همچنین در سال ۲۰۱۰ نیز جایزه ای با همین عنوان از مراسم انجمن بازیگران دریافت کرد. در سال ۱۹۹۵ نیز ستاره ای در پیاده رو مشاهیر هالیوود به نامش ثبت شد. در سال ۱۹۸۵ نام بتی در تالار مشاهیر تلوزیون به ثبت رسید.

بتی در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ تنها دو هفته قبل از تولد ۱۰۰ سالگی اش از دنیا رفت.

از فیلم های معروف او میتوان به (Toy Story 4), (Doctor Seuss’ The Lorax), (The Proposal), (Bringing Down the House), (You Again) اشاره کرد. فیلم های او تا به امروز بیش از ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در گیشه های سینماهای جهان به فروش رفته اند.